Aká je budúcnosť a perspektíva lyžiarskeho biznisu na Slovensku?

Minulé som počul, že už aj majitelia lyžiarskych stredísk chcú požiadať vládu, aby kompenzovala nepriazeň počasia. Možno v predvolebnej kampani sa im to podarí. Argument našli v častých kompenzáciách poľnohospodárov za nevyspytateľné počasie. Teraz keď trochu prituhlo, môžu si svoje podnikateľské ratolesti zasnežiť a ponúknuť potešenie lyžiarom. Aká je však budúcnosť a perspektíva v lyžiarskom biznise?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

Bude viac a viac nevyspytateľne počasie. Výkyvy teplôt i zrážok budú ako na hojdačke s vážnym dopadom aj na lyžiarsky priemysel a s tým aj vyššie ceny v lyžiarskych strediskách. Možno príbeh už dvojročného sucha v Kalifornii by mohlo pootvoriť oči, ako tomu nebezpečnému trendu zabrániť. Tak sa poďme zoznámiť s extrémnym suchom v Kalifornii.

Posledné dva roky trápi Kaliforniu extrémne sucho. Navyše, je tu aj znepokojujúci trend poklesu zrážok. Za 117 rokov sledovania zrážok v Kalifornii dosahuje pokles 10%. Je to veľmi zlá správa pre región, v ktorom rastie populácia a tým i nároky na vodu. Preto pred Kaliforniou stoja ekonomické, politické i sociálne výzvy, ako tento nebezpečný trend zvrátiť. Už nestačí len znižovať spotrebu vody a efektívnejšie ju využívať. Je pravdepodobne čas na zásadnú systémovú zmenu. Aby sa dospelo k rozhodnutiam systémovej zmeny, je potrebné diagnostikovať problém z viacerých uhlov pohľadu. Ponúkam priateľom do Kalifornie jednu z možných príčin znepokojujúceho trendu, ktorá je definovaná na princípoch Novej vodnej Paradigmy (www.waterparadigm.org).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Poďme však trochu do histórie. V roku 1850 Kongres schválil zákon, ktorý umožnil súkromné vlastníctvo močiarov za podmienky ich rekultivácie. Po schválení zákona boli viac ako 2 milióny akrov (810 tisíc hektárov) močiarov rozdelených do súkromného vlastníctva a vysušené. Od roku 1850 sa začali budovať hrádze na ochranu poľnohospodárskej pôdy. Po veľkej povodni v roku 1862, ktorá zničila ochranný systém poľnohospodárskej pôdy, sa začali stavať ešte vyššie hrádze. Protipovodňový systém sa zdokonaľoval po ďalších povodniach z rokov 1878 a 1888.

Pôda v Kalifornii, v kombinácii s miernou klímou, umožňuje dosahovať vysoké úrody. Problémy sú však s povodňami i častými požiarmi, ktoré negujú prirodzené výhody Kalifornie. V období dažďov (december až marec) je zrážok veľa a intenzívnych. Prívalové zrážky často dosahujú 50 i 70 mm. Vo vegetačnom období je však zrážok veľmi málo a preto sa v 20. storočí vybudoval unikátny Centrálny Kalifornský vodohospodársky systém, ktorý dokáže ročne distribuovať asi 49 miliárd m3 sladkej vody pre potreby 30 miliónov ľudí a zavlažiť 5,68 milióna akrov (2,3 milióna hektárov) poľnohospodárskej pôdy. 80 až 85% tejto vody sa používa pre poľnohospodárstvo a asi 10% pre spotrebu v mestách.

SkryťVypnúť reklamu

V súvislosti s hospodárskych rozvojom Kalifornie sa rozrastali mestské konglomeráty. Momentálne v piatich najväčších mestách (Los Angeles, San Francisco, San Diego, San Jose a Sacramento) žije viac ako 20 miliónov ľudí. S urbanizáciou prostredia súvisí pečatenie, „zastrešovávanie" zemského povrchu a odkanalizovanie dažďovej vody. Podľa hrubých odhadov sa z týchto miest ročne odkanalizuje asi 1,2 miliardy m3 dažďovej vody. Zo všetkých urbánnych zón i ďalších zemských povrchov, ako sú dopravné koridory či diaľnice, sa z Kalifornie odkanalizuje viac ako 2 miliardy m3 dažďovej vody ročne. Táto voda v minulosti vsakovala do pôdy a vyparovala sa do atmosféry, tvorila mraky, kondenzovala a vytvárala dážď. 50-ročné pôsobenie urbanizácie, teda pečatenia zemského povrchu a obmedzovania vsaku dažďovej vody do pôdy, ako i obmedzenie výparu vody do atmosféry, tvorby mrakov a ich kondenzácie, znamená úbytok asi 100 km3sladkej vody z teritória Kalifornie. Toto sú odhadované čísla. Treba však urobiť komplexnú analýzu ubúdania zásob vody v malých vodných cykloch v teritóriu Kalifornie a vlastne nielen tam, ale v celých Spojených štátoch amerických. Dôležitejšie ako čísla je samotné pochopenie princípu ubúdania zásob vody v systéme malých vodných cyklov.

SkryťVypnúť reklamu

Dobrou správou pre Kaliforniu je, že existuje riešenie, ktoré by mohlo nielen zastaviť nebezpečný trend ubúdania zrážok v budúcnosti, ale ho aj zvrátiť. Na to, aby sa tak stalo, je najvyšší čas v celej Kalifornii spustiť masívnu regeneráciu poškodenej krajiny, realizáciu vodozádržných opatrení, ktoré budú zbierať dažďovú vodu a budú nasycovať pôdu vodou i posilňovať výpar vody do atmosféry. Ak by z analýz vzišlo, že ročne sa z poškodených ekosystémov Kalifornie stráca 2 miliardy m3 vody, treba pripraviť akčný plán na vybudovanie opatrení, ktoré dokážu jednorázovo a cyklicky zachytiť 2 miliardy m3 dažďovej vody. Takýto program bude mať zásadný pozitívny dopad na celé hospodárstvo Kalifornie, zlepšenie životného prostredia, zvýšenie environmentálnej bezpečnosti i trvalo udržateľný život. Okrem dostatku vody pre ľudí, potraviny a prírodu sa ozdraví klíma, zmiernia sa extrémne výkyvy počasia, zníži sa riziko výskytu požiarov i ďalších úkazov živelných katastrof.

SkryťVypnúť reklamu

Tak a všetci aj tí, ktorí radi na Slovensku lyžujú, by sa tiež mali snažiť o to, aby dažďová voda nebola odpadom. Prečo? Lebo dažďová voda, jej dostatok v krajine, je kľúčom aj k stabilnému počasiu bez extrémnych výkyvov. Len pripomínam, že ročne zo spevnených plôch miest a obcí Slovenska sa odkanalizuje viac ako 100 mil. m3 dažďovej vody, ktorá potom chýba v malých vodných cykloch. Za to zaplatíme vodárenským spoločnostiam "len" 100 mil. eur. Za 10 rokov "len" 1 miliardu eur. Podobne je to aj s lyžiarskymi svahmi. Dažďová voda aj z nich odteká bez úžitku, eroduje pôdu, vysušuje krajinu a prispieva k zvyšeným rizikám extrémov počasia. Potom sa čudujeme, že lyžiarske svahy sú bez snehu. Ako náhradu sme vymysleli pumpovanie vody z údolí na zasnežovanie lyžiarských svahov. Stačí si obzrieť lyžiarske stredisko v Tatranskej Lomnici v lete, ako sú svahy zerodované. Keďže dažďovú vodu považujeme za odpad prší zriedkavejšie a keď zaprší tak až tak, že musíme ratovať hole životy pred povodňou. A na konci tohto príbehu je sucho. Potom nám už ani Boh nepomôže.

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

106 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

236 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu