Aj Košičania i Bratislavčania prispievajú k stúpaniu hladín oceánov

V minulosti, keď vodný cyklus ešte nebol známy, si ľudia kládli otázku, ako je možné, že hladiny morí a oceánov nestúpajú, hoci do nich neustále prúdia všetky rieky sveta. V dnešných časoch, keď vodný cyklus poznáme a hydrologické merania ukazujú, že hladiny morí a oceánov stúpajú, akoby nikoho ani nenapadlo, že príčinou tohto javu môžu byť aj vody riek, ktoré do nich prúdia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Začiatkom 20. storočia rýchlosť stúpania hladín pravdepodobne nepresahovala 1 mm za rok, na konci tohto storočia však výrazne presiahla 1 mm za rok. V súčasnosti dosahuje stúpanie hladín oceánov za rok až 2,4 mm.[1] Logickým vysvetlením stúpania hladín oceánov okrem zvýšeného odtoku z ľadovcov je zvýšenie odtoku vody pevninského neľadovcového pôvodu a jej následného ukladania do oceánov.

Kým odtok z topenia ľadovcov sa prakticky bez námietok prijíma ako vysvetlenie stúpania hladín oceánov, vysvetlenie prostredníctvom úbytku vody z krajiny naráža na obrovské predsudky a mentálny odpor. Pritom nepatrné, sotva pozorovateľné (cca 1 %) zvýšenie ročného odtoku do oceánov (v porovnaní s vyrovnanou bilanciou) prostredníctvom riek, na úkor hladín podzemnej vody, pôdnej vlhkosti a rastu vegetácie, by predstavovalo objem vody, ktorý by za sto rokov zväčšil objem oceánov o 36 146 km³ vody, čo zodpovedá stúpnutiu ich hladín o 10 cm (pri zanedbaní zvýšeného odparovania z hladín oceánov či objemovej expanzie vody vplyvom zvýšenej teploty a ďalších faktorov).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďalšie centimetre vody v oceánoch mohli pribudnúť počas kultúrnej histórie ľudstva z vody, o ktorú početné civilizácie pripravili svoje územia - z vody európskeho klimaxového lesa vyrúbaného za posledných tisíc rokov či z vody, ktorá v časoch Rímskej ríše zavlažovala mestá a polia severnej Afriky. Ak niekto popiera, že táto voda je v oceánoch, potom by mal povedať aj to, kde je. Je isté, že vo väčšine prípadov nie je v tom istom množstve na územiach, ktoré človek „civilizoval". Podiel vody ľadovcového a neľadovcového pôvodu na stúpaní hladín oceánov momentálne nepoznáme. Vedecká obec by sa mala zaoberať vodou pevninského neľadovcového pôvodu zvyšujúcou hladiny svetového oceánu o to intenzívnejšie, o čo viac nám v krajine táto voda chýba v porovnaní s vodou z ľadovcov.

SkryťVypnúť reklamu

Aby sme neostali iba vo všeobecnej rovine, tak sa poďme pozrieť, ako sa podieľajú napríklad dve najväčšie mestá na Slovensku na stúpaní hladín oceánov. Obe mestá majú kanalizačný systém na odvádzanie dažďovej vody zo spevnených a zastrešených plôch. Z urbannej zóny Bratislavy sa ročne odkanalizuje cca 25 mil. m3 a z Košíc cca 15 mil. m3. Zo Slovenska sa ročne odkanalizuje do mora cca 250 mil. m3 tej dažďovej vody, ktorá v minulosti recyklovala medzi nebom a zemou. Pretváraním a poškodzovaním ekosystémov krajiny na Slovensku sme za posledných 50 rokov doslova odpratali do morí viac ako 10 mld. m3. Takže malá krajinka v srdci Európy sa podieľa na stúpaní hladín oceánov 0,03%.

SkryťVypnúť reklamu

Šľak ma ide trafiť, že tu niekto donekonečna podsúva verejnosti že globálne otepľovanie a teda s tým spojené stúpanie hladín oceánov súvisí so zvyšovaním koncentrácie skleníkových plynov v atmosfére. Takže milí Košičania i Bratislavčania vedzte, že aj my prispievame k stúpaniu hladín oceánov nie zvyšovaním skleníkových plynov v atmosfére, ale kanalizovaním dažďovej vody, z ktorej sa rodia všetky zdroje vody pre ľudí, pre prírodu, pre zdravú klímu a ekonomickú prosperitu. A to je ambíciou Košického občianskeho protokolu pre vodu, vegetáciu a klimatickú zmenu[2], ktorý sa čiastočne začal realizovať Programom revitalizácie krajiny[3]

SkryťVypnúť reklamu

[1] Zdroj: NASA, http://sealevel.jpl.nasa.gov/gallery/presentations/public-presentation/03-GP-science-apps.ppt#19

[2] http://www.ourclimate.eu/ourclimate/newsdetail.aspx?itemid=9f3fc0e3-d5de-47e4-b505-848047195781

[3] http://www.ludiaavoda.sk/data/files/44_kravcik-after-us-the-desert-and-the-deluge.pdf

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

215 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu