Príroda sa samozrejme sama zariadila a prirodzene držala ľady v rieke počas zimy v esovitom, meandrovitom profile s brehmi s mohutnými vŕbami. Voda z rozpusteného snehu pomaly odkrajovala kúsky ľadu z mohutnej masy zamrznutého toku, až kým sa celá neroztopila. Prišiel však človek a svojimi „odbornými" zásahmi sa rozhodol upravovať prirodzený prírodný výtvor. Zrušil meandre vybagrovaním koreňových vŕb. Zreguloval samotný vodný tok tak, že napriamil jeho koryto, čím v ňom znížil hladinu vody. Koryto preto pri silných mrazoch premŕza často až na dno. Navyše, odtok vody sa pri náhlom oteplení a následnom topení snehu a ľadu v zregulovaných úsekoch niekoľkonásobne zrýchľuje a odplavuje polámaný ľad. Ten sa zastaví na najbližšej prekážke - zväčša ide o nejaký most v obci - a spôsobí vyliatie vody z koryta, teda povodeň. Navyše, v takomto vodnom toku sa premŕzaním vody až na dno výrazne oslabujú formy života v ňom, teda jeho ekosystém.

Foto z projektu revitalizácie krajiny v obci Očová, Ing. Jaroslav Dominik, starosta obce Očová

Človek to teda nemal robiť a ak to už urobil, má sa snažiť o nápravu - aby mohutné masy ľadu na brehoch opäť držali kríky, stromy a ich korene. Aby sa masy ľadu neodplavovali naraz, ale postupne roztápali, čím výrazne klesne riziko vzniku ľadovcovej povodne. Navyše, ak sa podarí aspoň v nejakej miere vrátiť na malé vodné toky meandre, pribudne na určitých úsekoch viac hlbších miest, v ktorých ryby prežijú bez ujmy aj silné mrazy. Starostovia z Kysúc a Oravy hlásia, že na úsekoch, kde sa urobili protipovodňové opatrenia, sa zdvíhajú vody pomalšie, pretože ak je tok rozbitý na veľa drobných úsekov hrádzkami, narastený ľad sa nesplavuje, ale postupne sa roztápa. Preto je veľmi dôležité snažiť sa o to, aby tok znova prirodzene meandroval a aby tak vznikli rozdielne hĺbky vody v koryte. Brehy potokov a riek treba vysádzať vŕbami a pravidelným orezávaním zabezpečiť, aby ich koreňový systém mohutnel.

Foto z projektu revitalizácie krajiny v obci Zboj

Aktuálne ľadovcové povodne na severe Slovenska nech sú teda pre nás upozornením, ako veľmi sme narušili prirodzenosť vodného prostredia. A súčasne výzvou na to, aby sme sa pokúšali o dosiahnutie nápravy. Aby nás v budúcnosti ľadovcové povodne „nezomleli" podobne ako ryby, ktoré v týchto dňoch v početných vodných tokoch doslova šrotujú pohybujúce sa ľadové masy.