Budú tornáda na Slovensku častejšie a extrémnejšie?

Na Slovensku, tak ako v susedných krajinách sa začínajú v prehriatom lete objavovať tornáda i iné dramatické zmeny počasia s extrémnymi prívalovými dažďami i ničiacim vetrom. Tornáda v porovnaní s tými, čo poznáme z médií, sú síce len maličké a málo škodné, ale tak ako teraz vznikajú v malých rozmeroch, tak môžu vznikať ničiace  tornáda o niekoľko rokov už aj na Slovensku. A nemuseli by! „Zaklínači" globálneho otepľovania tvrdia, že má v tom prsty rastúca koncentrácia skleníkových plynov v atmosfére. Ozaj je to tak? Alebo sa to dá zdôvodniť inak? Ponúkam jedno z možných vysvetlení.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (22)

Ak je v krajine dostatok vody, energia Slnka spôsobí jej výpar. Bežne sa môže v lete za jeden deň vypariť až 10 mm, samozrejme z tých častí krajiny, kde je dostatok vody. Tej je zväčša dostatok v lesnej krajine, kde funguje intenzívny výpar vegetáciou. Preto reálny výpar v lese dosahuje takmer potenciálne možný výpar. Z poľnohospodársko-urbannej prehriatej a vysušenej krajiny sa reálne vyparí počas dňa niekoľko násobne menej, ak dlhšie nepršalo. Prečo? Lebo v pretvorenej poľnohospodársko-urbannej krajine je menej zásob vody ako v lese, lebo tej sme sa zbavili keď pršalo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Odhadujem, že reálny výpar z poľnohospodárskej krajiny môže dosahovať často aj menej ako 2 mm, keď dlhšie nepršalo. V urbannej krajine (spevnená krajina zakrytá asfaltom, strechami, betónom) denný výpar klesá až na nulu. Na Slovensku je cca 50% (25.000 km2) poľnohospodárskej krajiny a takmer 5% urbannej krajiny (2.500 km2). Za týchto okolností v horúcom lete poľnohospodárska krajina produkuje do atmosféry viac ako 170.000 GWh a urbanna krajina viac ako 17.000 GWh tepla premenou solárnej energie na citeľné teplo, lebo energia zo Slnka sa nemôže spotrebovať na výpare vody do atmosféry. Denná produkcia tepla do atmosféry z vysušenej krajiny tak môže dosiahnuť aj viac ako 190.000 GWh, čo je viac ako 1900-násobok dennej produkcie všetkých elektrárni na Slovensku. To znamená, že tak ako krajina sa vysušuje počas predlžujúcich periód bez dažďa, rastie prehrievanie atmosféry prevažne nad poľnohospodárskou urbannou krajinou a to zrejme spôsobuje chaos v atmosfére. 

SkryťVypnúť reklamu

Ochranu prírody máme postavenú na sektorovom princípe. To v praxi znamená, že jednu časť krajiny chránime úplne a inú úplne poškodzujeme. Preto ekosystémy s dostatkom vody produkujú do atmosféry vodu a človekom pretvorené ekosystémy s nedostatkom vody do atmosféry produkujú teplo.

Chladnejší vzduch nad horským prostredím, a teplejší vzduch nad poľnohospodársko-urbannou vysušenou krajinou zrejme v atmosfére spôsobuje dramatické mixovanie prehriatych a chladnejších vzduchových más, ktoré sa prejavujú napríklad vodnými stenami, aký zažili Košičania minulý štvrtok (viď Búrka s krupami pustošila v Košiciach). Ak je to tak, a ak budeme predlžovať vysušovanie krajiny, budeme do atmosféry produkovať ešte viac tepla a tým spôsobíme ešte väčší chaos v atmosfére. Možno až taký, ako to vidíme vo forme tragických hurikánov z USA (viď Tornáda si v USA vyžádala 350 oběti od hurikánu Katrina).

SkryťVypnúť reklamu

Z toho vyplýva jednoduché riešenie, ktoré otvára príležitosť predchádzať výskyt extrémnych porúch v atmosfére. Mať viac vody v krajine, znamená viac solárnej energie spotrebovanej na výpare vody z krajiny. Tým sa menej citeľného tepla bude produkovať do atmosféry a z toho vyplývajúci menší chaos v atmosfére. Mať viac vody v krajine je možné dosiahnuť zvyšovaním vodozdržnosti krajiny a revitalizáciou poškodených častí krajiny a čo prispieva k prevencii pred povodňami a suchom. Preto treba dažďovú vodu zadržiavať aj v poľnohospodárskej i urbannej krajine a ochladzovať prostredie, tam kde pestujeme potraviny a tam, kde žijeme.

SkryťVypnúť reklamu

Poľnohospodársku krajinu je treba viac diverzifikovať a štrukturovane meniť v rámci pozemkovej reformy. V urbannej krajine je možná príležitosť pestovať napríklad vodnú architektúru prostredníctvom dažďových záhrad (viď 2011 – Rok dažďových záhrad). To je fenoménom Vládneho programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí, ktorý sa masovo začal realizovať na Slovensku. Takže ak sa zrealizuje celý program, potom Slovensko bude krajinou s menším výskytom povodní, súch, klimatickej zmeny i menšími extrémami počasia.

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu