Ďalší samit o klimatickej zmene skončí fiaskom. Teraz vo Varšave

Prebiehajúci samit OSN o klimatickej zmene vo Varšave je silne ovplyvnený tragédiou na Filipínach. Všetci svorne hovoria o raste globálne teploty, o zvýšení výskytu extrémov v počasí, extrémnych zrážkach, povodniach, suchu, hurikánoch, tornádach, tajfúnoch i z toho vyplývajúcej biedy, chudoby, nedostatku vody i potravín. Nepochopiteľné na tejto rozprave je, že všetci svorne debatujú o veciach, ktoré súvisia s vodou, len akosi zmenu klímy nespájajú s vodou, ale s CO2. Tak si poďme vysvetliť fyzikálny jav vzťahu vody a zmeny klímy i ako sa tento vzťah mení vplyvom človeka.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (26)

Jeden kubický meter vody pri jej výpare spotrebuje 700 KWh energie Slnka. Dostatok vody v krajine znamená spotrebovanie veľkého množstva energie Slnka na výpare. Ak sme spomínaný kubík vody odkanalizovali, energia Slnka sa nespotrebuje na výpare, ale ohreje prostredie. Toto je jednoduchý fyzikálny jav, ktorý funguje od čias, odkedy na planéte Zem je voda. Podmienky pre vodu v ekosystémoch však človek mení a fest. Dochádza k vysušovaniu krajiny. Tým sa menej a menej energie Slnka spotrebuje na výpare vody, preto táto energia prehrieva prostredie a mení klímu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo? Lebo každým rokom na kontinentoch planéty Zem zapečatíme a odkanalizuje viac ako 50.000 km2 zemského povrchu. Za posledných 20 rokov sme zapečatili a odkanalizovali viac ako 1.000.000 km2. Ak z týchto plôch ročne odkanalizujeme čo len 200 mm dažďovej vody, znamená to, že 200 mld. m3 vody sa nevyparí do atmosféry, ale odtečie do mora. Preto sa energia Slnka nemôže spotrebovať na výpare vody, ale prehrieva prostredie, v ktorom žijeme. A výsledok? Zmena klímy na lokálnej, regionálnej i globálnej úrovni. Odkanalizovanie 200 mld. m3 dažďovej vody zároveň znamená zvýšenú produkciu tepla do atmosféry o výkone 140 mld. GWh. Ak si niekto z odborníkov myslí, že to nerobí šarapatu v atmosfére v podobe extrémov počasia, tak je ideologický šarlatán a nie odborník.

SkryťVypnúť reklamu

A ešte jeden dôležitý biofyzikálny jav. Voda v krajine znamená aj fotosyntézu. Na fotosyntézu potrebujeme okrem vody aj Slnko a toľko nenávidené CO2. Tak ako bez vody, ani bez Slnka, ale ani bez uhlíka nebude fotosyntéza. Softvérom fotosyntézy je voda. Vďaka nej sa ukladá uhlík do vegetácie i všetkých potravín, ktoré my k životu potrebujeme. Ak z krajiny vodu odkanalizujeme, prostredie vysušíme, znížime produkciu biomasy a výsledok? Zvýšená koncentrácia uhlíka v atmosfére. Takže zvýšená koncentrácia CO2 v atmosfére je sprievodným javom zmeny klímy a nie jej príčinou! Z tohto pohľadu samit OSN vo Varšave skončí fiaskom, ako všetky predchádzajúce.

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu