Závery prieskumu:
1) Viac ako 4/5 starostov uviedlo, že vodozádržné opatrenia v katastroch ich obcí zmiernili priebeh povodňových vĺn, prípadne povodniam zabránili. Počet povodní uvedený starostami v „zrážkovo mokrom" roku 2013 v porovnaní so „suchým"rokom 2011 klesol takmer na polovicu. (V roku 2011 sa opatrenia začali realizovať, v roku 2013 už boli vybudované.)
2) V obciach, kde sa od vybudovania opatrení vyskytli výrazné zrážky, sa priemerné škody zapríčinené povodňami znížili až o 4/5. Investícia do revitalizačných opatrení by sa tak obciam mohla vrátiť už za 2-3 roky s výdatnými zrážkami.
3) Vyše 60% starostov ocenilo pozitívny vplyv na pôdnu vlhkosť a zásoby podzemnej vody.
4) Starostovia deklarovali pozitívny vplyv aj v hospodárskej, sociálnej a kultúrnej oblasti:
70 obcí uviedlo, že zadržavanie vody plní protipožiarne funkcie
174 obcí pozitívne hodnotilo možnosť pracovného zapojenia nezamestnaných,
128 obcí ocenilo zvýšenie pocitu bezpečia,
139 obcí považuje za prínos na skrášenie okolia.
5) Väčšna (tri švrtiny) starostov považuje za potrebné dobudovať v katastroch svojich obcí dvoj a viacnásobok revitalizačných opatrení v porovnaní s doteraz vybudovanými.
Dáta boli získané z dotazníkov, ktoré v decembri 2013 a januári 2014 vyplnilo 261 obcí a miest, čo predstavuje 54% z poču 485 oslovených obcí, v ktorých sa opatrenia vybudovali. Podľa Igora Urbančíka z Centra pre rozvoj verejnej správy prieskum naznačuje vysokú efektívnosť financií vložných do budovania opatrení vďaka zníženým škodám spôsobeným povodňami.
"Na minuloročý prieskum Nadácie na podporu občanskych aktivít (NPOA) sme dostali niekoľo pozitívnych odpovedí, napríklad z Európskej komisie od komisára pre žvotné prostredie Janeza Potočika," konšatuje Katarína Vajdová, riaditeľa NPOA. "Európska komisia publikovala v posledných dvoch rokoch niekoľko dokumentov, ktoré odporúčajú aplikovať prírode blízke opatrenia na zadržavanie vody. Program revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí SR takéto opatrenia aplikoval. Prieskum medzi slovenskými starostami a primátormi odporúčania Európskej komisie potvrdzuje. Dá sa predpokladať, že dopady by mohli byť ešte priaznivejše, ak by sa program realizoval v pôvodne zamýšľanom rozsahu," konšatuje Juraj Kohutiar, analytik CRVS.