Hustá urbanizácia miest mení mikroklímu a ohrozuje zdravie ľudí

V polovici januára v hlavnom meste Indie dosahovali teploty sotva 3 stupne. Je to najnižšia nameraná teplota v meste za históriu sledovania. Pred začiatkom monzúnov v máji sa teploty v Dillí šplhajú až k 45 stupňovej hranici. V rozpálenom meste, v ktorom žije 18 mil. ľudí, je neznesiteľná horúčava, ktorá traumatizuje celé mesto. Všetci s nádejou čakajú na monzúnové dažde, aby ich ochladili. Ak monzúnové dažde v meniacej sa klíme neprichádzajú, trauma sa predlžuje. Preto sa Indická vláda zaoberá výskumom Inštitútu energie a prírodných zdrojov, ktorý tvrdí, že megamestá, ako sú Dillí či Mumbai, sa stali mestské tepelné ostrovy so značne rozličným podnebím, ako majú vidiecke oblasti, kôli nekontrolovanej urbanizácii.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Výskum Inštitútu energie a prírodných zdrojov z Indie (Teri) potvrdil, že teploty v Dillí vzrástli za posledných 15 rokov o 2-3 stupne. Štúdia NASA, ktorá vyhodnocuje satelitné mapovanie potvrdzuje, že teplota letných nocí miest je vyššia o 5-7 stupňov, ako okolité vidiecke prostredie. Zvyšovanie teploty miest je výsledkom nekontrolovateľnej urbanizácie. Dillí a Bombai sa za posledných 25 rokov viac ako zdvojnásobili vo veľkosti i počte obyvateľov.

Umelé povrchy, ako je plech na strechách, asfalty či betón na cestách pôsobí ako zásobník tepla, ktoré produkuje neznesiteľnú horúčavu nie len počas dňa, ale aj v noci. Navyše vysušené a prehriate prostredie umožňuje jemným prachovým časticiam plávať vo vzduchu, ktoré ľudia vdychujú do svojich pľúc a ohrozujú svoje zdravie. Obyvatelia Dillí i Mumbaia čelia tomu už viac ako 20 rokov. Vlny horúčav, zhoršovanie zdravia ľudí v mestách, ľudské pocity, zvýšená úmrtnosť u starších ľudí a permanentný stres. To sú výdobytky dnešných megamiest nielen v Indii. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vedci očakávajú zvýšenie frekvencie a intenzity mestských horúčav i zhoršovania zdravia obyvateľstva, žijúcich v nich. Záznamy o počasí, ktoré vedie Shanghajské stredisko Urbannej environmentálnej meteorológie ukazuje, že otepľovanie sa líši podľa stupňa urbanizácie a že omnoho viac ľudí zomiera na extrémne teplo v mestách než na vidieku.

Najlepší spôsob, ako robiť mestá príjemnými pre život ľudí, je kompenzácia rozrastania miest modelom zbierania dažďovej vody v urbanizovanom prostredí. Zelené strechy s vegetáciou a zbieraním dažďovej vody v zelených verejných priestoroch dokážu denne spotrebovať veľké množstvo slnečnej energie na výpare vody a tým ich ochladzovať. Je už načase zastaviť živelnú urbanizáciu kdekoľvek na svete a v mestách stanoviť prísne podmienky pre urbanizáciu, tvrdí Sharma šéf výskumu v inštitúte Teri.

SkryťVypnúť reklamu

A ešte jedná súvislosť, ktoré satelity NASA odpozorovali. Veľké mestá majú prekvapujúco vplyv aj na okolie. Zvšená produkcia tepla z miest môže generovať prívalové dažde a búrky na vidieku. Analýzy NASA potvrdzujú výskyt extrémnych dažďov v smere vetrov z miest a v oblasti miest znížený výskyt mrakov, čo tiež prispieva ešte k väčšiemu prehrievaniu rozsiahlych zastrešených, zaasfaltovaných a odkanalizovaných urbannych plôch.

Zrejme aj preto mesto Kodaň ako prvé v Európe prijalo legislatívu, ktorá štartuje unikátnu inováciu zelených striech v celom meste. Mesto Tokio prijalo v roku 2010 plán 1000 hektárov zelených striech. Výsledkom tohto tlaku zodpovedne správajúcich ľudí, ktoré riadia mesto sú unikátne bonsajové záhrady na strechách mrakodrapov, ktoré sú polievané dažďovou vodou. Zelené strechy slúžia v čase voľna aj na príjemný oddych a relax.

SkryťVypnúť reklamu

A čo naše mestá? Ako do rozvoja miest presadzujú princípy adaptácie na klimatickú zmenu? Priekopníkom bolo Košice, ale už nie sú. Dostali sa do šedého priemeru ostatných miest Slovenska, ktoré namiesto zbierania dažďovej vody v parkoch ich betónuje. Košický parlament v roku 2005 prijal Košický protokol pre vodu, ktorým sa mala naštartovať inovácia novej vodnej kultúry minimálne európskeho formátu. Ostalo to len pri ambíciách. Namiesto realizácie riešení tvoriť mestské prostredie pre zdravie ľudí, umožňuje sa živelná urbanizácia, podobne ako je to v Indii. Košice po získaní titulu Európskeho hlavného mesta kultúry sa zvrhli okrem iného aj na vodné makarény a betónovanie parkov, či zahusťovanie zástavby. Aj to je kultúra. Nuž ale nie taká, ktorá môže osloviť Európu i svet a ľuďom dať pocit istoty pre zdravý život. 

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu