Ideologický konflikt zrodil vodnú architektúru v Berlíne

Dažďová voda v Berlíne robí malé zázraky. Spríjemňuje, zvlhčuje i ochladzuje prostredie v silne urbanizovanom prostredí Berlína. Kuriózne je, že tento malý zázrak splodil Berlínsky múr. Keďže západný Berlín bol izolovaný, ideológia komunistického režimu z východu bránila západnému Berlínu púšťať dažďovú vodu do teritória východoberlínčanov. Tak sa vedci Technickej univerzity Západného Berlína museli popasovať s dažďovou vodou na svojom území, aby „neubližovali" svojím bratov a sestrám vo východnom Berlíne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Vedci preto začali experimentovať s inovatívnymi riešeniami manažmentu dažďovej vody v Medzinárodnom centre pre kultúru a ekológiu (www.ufafabrik.de). Popri tomto experimentovaní prišli na množstvo zaujímavých súvislostí vzťahu vody, energie a klímy v urbannom prostredí, ktoré prezentovali prvý krát 17. Septembra 2007. Kuriózne je, že v ten istý deň nezávislé od Berlínčanov sme v Bratislave prezentovali Novú vodnú paradigmu (www.vodnaparadigma.sk). Tento dátum o pár mesiacov spojil československý a nemecký tím v spoločné snaženie, ktoré vyústilo napokon do Košického občianskeho protokolu pre vodu, vegetáciu a klimatickú zmenu (www.ourclimate.eu). Ďalšou kuriozitou je, že po páde Berlinskeho múru sa inovácie zo západného Berlína prenášajú do urbanneho prostredia východného Berlína. Ponúkam pre inšpiráciu zaujímavé riešenie využívania a recyklácie dažďovej vody cez zelené strechy na budovách až po vodné lagúny priamo v dotyku s budovami, zrealizované na Potsdamer Platz v Berlíne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

V tejto lagúne je dažďová voda. V horúcom lete sa v nej čvachtajú deti. Pod lagúnou sú rozsiahle garážové boxy pre autá...

Obrázok blogu

Vegetácia "pumpuje" vodu do atmosféry, zvlhčuje, ochladzuje a spríjemňuje prostredie pre ľudí...

Obrázok blogu

Príjemné posednie pri lagúne z dažďovej vody...

Obrázok blogu

V trojuholníku za historickou budovou je voda, pod ňou garáže a po pravej strane je vjazd do nich...

Obrázok blogu

Zelené strechy na budovách nechávajú časť daždovej vody na streche a výparom ochladzujú prostredie... 

Obrázok blogu

 

Obrázok blogu

Prístrojom na diaľku sa dá zmerať teplota povrchu. Na streche je 61,1 stupňov a pod stromom, ktorý "pumpuje" vodu do atmosféry je teplota o takmer 30 stupňov nižšia. Naši vedci hovoria, že toto je dôsledok globálneho otepľovania, spôsobené zvyšovaním koncentrácie karbónu (CO2) v atmosfére. Nemeckí vedci z Technickej univerzity už nahlas hovoria o karbónovom švindli.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes prezident podpísal zákon o ochrane ozónovej vrstvy atmosféry a ochranári sa tešia, ako to pomôže v boji proti klimatickej zmene. Ako klasik povedal, je to hlboké nedorozumenie. Problém je, že toto hlboké nedorozumenie nás vedie do nebezpečnej slepej uličky, z ktorej niet návratu, ak nezreálnime poznanie o príčinách klimatickej zmeny.

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu