Ilúzia o obnoviteľnosti vody v malých vodných cykloch

Najväčším omylom ľudstva pri ochrane prírody je ilúzia, že voda sa sama obnovuje, aj keď prirodu pretvárame. Zvykli sme si, že nám stačí chrániť prírodu v rôznych stupňoch ochrany a trvalo udržateľný rozvoj je zarúčený. Je to fatálny omyl. Voda, ktorá je kľúčom k všetkému, je obnoviteľná iba za predpokladu, že človekom pretvárané ekosystémy sa nevysušujú. So zmenami krajiny sa mení aj charakter vodného cyklu. Táto zmena sa prejavuje poruchami v počasí. A to ohrozuje človeka i jeho bytie na planéte Zem. Ak sa pretváraním zemského povrchu ekosystémy vysušujú, mení sa bilancia vody v nich a následne aj vodný cyklus. Dochádza k časovej a priestorovej zmene rozdelenia zrážok, rastu extrémov v počasí, živelných pohrôm.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Vybudovanie rozsiahlych rigolov, kanálikov i kanálov na odvádzanie dažďových vôd z pretvorenej krajiny, z dopravnej infraštruktúry lesnej, poľnej i urbannej krajiny, znižuje sa schopnosť zadržiavať dažďovú vodu v ekosystémoch. Tým sa znižuje množstvo vody v malých vodných cykloch na kontinentoch. To je aj pravdepodobná príčina, prečo dochádza nie len k vysušovaniu prameňov, potokov, riek i celých povodí, ale aj k ubúdaniu zrážok na kontinentoch i k jej nerovnomernému rozdeleniu v čase a priestore.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zmeny rozdelenia zrážok v čase sa prejavujú dlhodobými suchom i dramatickými prívalmi dažďa. Zmeny rozdelenia zrážok v priestore sa prejavujú ubúdaním zrážok v spriemyselnenej poľnohospodársko-urbannej prevažne nížinnej krajiny a pribúdanie zrážok v lesnej, prevažne horskej krajine. Človek v samotnej podstate svojej existencie spriemyselňuje zemský povrch, čím spôsobuje vysušovanie nie len povodí, ale aj celého vodného cyklu. Vodu však potrebuje pre svoju existenciu a preto vymýšľa náhradné a finančne náročné riešenia, ktoré príroda robila zadarmo. Táto ľudská snaha je však márna a nedokáže zabezpečiť toľko vody pre človeka, potraviny, prírodu a klímu, koľko zabezpečuje prirodzený kolobeh vody.

SkryťVypnúť reklamu

Človek je príliš malý tvor na to, aby dokázal zabrániť provizórnymi riešeniami vysýchaniu prameňov, potokov, riek i celých povodí, ubúdaniu zrážok na kontinentoch i jej nerovnomernému rozdeleniu v čase a priestore. Dokáže to však urobiť za predpokladu, že pri pretváraní svojho prostredia nechá dažďovú vodu v prostredí kde žije. Ak si toto človek neuvedomí, tak mu žiadne geoinžinierske ambície nepomôžu pred hrozbou globálnej nerovnováhy, ktorá súvisí s premenou sladkej vody na slanú a stúpaním hladín oceánov.

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
INESS

INESS

106 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

136 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu