V fyzike sme sa učili, že ak pridáme teplo do prostredia, zrýchľuje sa presun vzduchových más. Koľko energie a na koľkých miestach planéty Zem treba do atmosféry pridať tepla, aby sa zrýchlila cirkulácia vzduch más a atmosfére? Klimatológovia tiež nevedia, ale sú presvedčení, že fyzikálne je úplne nepodstatné. Podľa nich zvýšená produkcia tepla z vysušovania krajiny nemôže ovplyvňovať zmenu klímy a preto vplyv produkujúceho tepla z vysušenej krajiny nie je zahrnutý v modeloch klimatickej zmeny.
Veľké časti planéty Zem meníme na vysušenú krajinu. Znižovaním zásob vody v krajine sa zvyšuje produkcia tepla do atmosféry. Prečo? Nuž jednoducho preto, lebo odkanalizovaním dažďovej vody z krajiny sa energia Slnka nemôže spotrebovať na výpare vody a preto sa uvoľňuje v podobe citeľného tepla do atmosféry. Za posledných 60 rokov pribudli na všetkých kontinentoch mega mestá s dômyselným systémom kanalizovania dažďovej vody. Ročne pribúda viac ako 50.000 km2 zastrešených, zaasfaltovaných a odkanalizovaných plôch.
Preto z malých vodných cykloch ročne ubúda viac ako 700 mld. m3 tej vody, ktorá v minulosti vsiakla do pôdy a následne sa vyparila, vytvorila mraky a následne skondenzovala. Pripomínam, že 700 mld. kubických metrov vody, viaže na seba cca 500 mil. GWh slnečnej energie. Odhadujem, že za posledných 60 rokov sa vplyvom urbanizácie a vysušovania krajiny zvýšila produkcia tepla do atmosféry, ktorá presahuje 20 mld. GWh ročne. Toto produkujúce teplo vytvára chaos v atmosfére, možno až v takom rozsahu, že sa zintenzívnil Golfský prúd, ktorý vytlačil brutálny chlad zo Severného pólu do priestoru Severnej Ameriky a strháva zo sebou teplý vzduch z Afriky do Európy. Je vysoko pravdepodobne, že vo februári sa to môže otočiť a budeme nariekať na Sibírsku zimu. Príčina bude tá istá. O tom sa porozprávame na konci zimy...
[1] http://zurnal.pravda.sk/spolocnost/clanok/305553-nejasna-sprava-o-konci-sveta/