Účasť na seminári ako prednášatelia prijali viacerí slovenskí a zahraniční odborníci na danú problematiku: prof. Mooyoung Han zo Seoul National University, Južná Kórea; doc. RNDr. Jan Pokorný, CSc., riaditeľ ENKI, Česká Republika; Dipl.Ing. Marco Schmidt z Technickej univerzity v Berlíne, SRN. Seminár je určený pre predstaviteľov slovenských miest, ktoré sa odhodlali pristúpiť k adaptácii na klimatickú zmenu v duchu najmodernejších, udržateľných a vo svete odskúšaných a fungujúcich trendov, ktoré sú na Slovensku v súčasnosti spochybňované a presadzujú sa riešenia z minulého storočia, od ktorých už vo viacerých krajinách, ako aj na úrovni EÚ ustúpili. Napríklad situácia v meste Trebišov je taká, že sa odkanalizuje cca 2 mil. m3 dažďovej vody ročne. Mestské prostredie vysychá a má negatívny vplyv na mestskú mikroklímu.
Trebišov pripravuje v slovenských pomeroch priekopnícky program integrovaného manažmentu vody, v rámci ktorého bude zberať dažďovú vodu v urbánnom prostredí. „Mesto očakáva, že opatreniami zatraktívni svoje prostredie drobnou záhradnou architektúrou, vodnými plochami, fontánami a ďalšími inovatívnymi prvkami ako sú zelené strechy, fasády a iné. Mesto tak zníži zaťaženosť kanalizácie dažďovou vodou a ekonomické náklady na odkanalizovanie dažďovej vody, zníži prevádzkové náklady na polievanie parkov, zlepší mikroklímu v meste a zníži riziká znečistenia ovzdušia mesta, zmierni priebeh povodní nižšie položených obcí Zemplína,"- uviedol primátor Trebišova Ing. Marián Kolesár. Ďalej uviedol, že takýto prístup bude mať aj priaznivé sociálno-ekonomické dôsledky: „V meste sa tak vytvorí priestor pre vznik nových pracovných príležitostí pri realizácii projektov ako aj rozvíjaním technológií, ktoré môžu rozvinúť vznik technologického parku pre inováciu manažmentu dažďových vôd v mestskom prostredí nielen pre samotný Trebišov. Trebišov verí, že sa vďaka programu stane lídrom v opatreniach na adaptáciu na klimatickú zmenu minimálne v priestore Zemplína."
Ing. Kohutiar z NPOA citoval dokument Európske komisie ZELENÁ INFRAŠTRUKTÚRA - zveľaďovanie prírodného kapitálu Európy z mája tohto roku, podľa ktorého „jav známy ako efekt mestských tepelných ostrovov môže mať vážny vplyv, najmä počas vĺn horúčav, na zdravie zraniteľných skupín osôb, ako sú napríklad chronicky chorí alebo starší ľudia. Vlhký vzduch, ktorý príroda vytvára bezplatne, by sa síce mohol umelo vytvoriť prostredníctvom elektrickej energie, ktorá by sa použila na vyparovanie vody, odhaduje sa však, že náklady by boli približne 500 000 EUR na hektár."
Na seminári s podpornými argumentami a dôkazmi k tomuto prístupu k adaptácii na klimatickú zmenu na úrovni miest vystúpi prof. Mooyoung Han zo Seoul National University, ktorý pricestoval na Slovensko po prvýkrát. Prof. Han sa zaoberá využívaním dažďovej vody v mestách. Jeho decentralizovaný systém manažmentu dažďových vôd ("Rain City") bol doteraz aplikovaný v 59 mestách v Kórei a v ďalších projektoch v rozvojovom svete. Prof. Han získal viaceré prestížne medzinárodné ceny. Je predsedom pracovnej skupiny IWA (International Water Association - Medzinárodná vodná asociácia so sídlom v Haagu viď www.3rwhm.org) a k danej problematike hovorí, že „ časté povodne a sucho, ktoré sa vyskytujú po celom svete, vyústili do konfliktu medzi ľuďmi z dolných a horných tokov riek, do konfliktu medzi prírodou a človekom a medzi generáciami navzájom. Ak vezmeme do úvahy, že tieto problémy súvisia s dažďovou vodou, potom správny manažment dažďovej vody dokáže zmierniť väčšinu problémov súvisiacich s vodou."
Zúčastnení odborníci si vymenia skúsenosti zo zadržiavania dažďovej vody v mestách a oboznámia sa s aplikáciou vodozádržných opatrení na slovenskom vidieku realizovaných v rámci vládneho programu revitalizácie poškodenej krajiny v rokoch 2010-2012. Profesor Han sa stretne i s českým a slovenskými autormi publikácie Voda pre ozdravenie klímy - Nová vodná paradigma (www.vodnaparadigma.sk), ktorú preložil do kórejčiny. Cieľom je prehĺbiť medzinárodnú spoluprácu a vecnú spoluprácu so stredoeurópskym regiónom.