„Kravčíkove“ hrádzky pomáhajú!

Posledný mesiac som v súvislosti s kampaňou pred voľbami do Európskeho parlamentu intenzívne cestoval po Slovensku. Stretával som sa aj so starostami početných obcí. V ostatných necelých dvoch týždňoch poznačila toto moje predvolebné putovanie aj nateraz posledná povodňovo - vetrová kalamita, ktorá zasiahla najmä východ, stred a sever Slovenska. Pribudli tak nové smutné príbehy živlami poškodených ľudí i krajiny.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (53)

Čo je však dôležité. V obciach, v ktorých sa pre dvomi - tromi rokmi realizovali opatrenia v rámci Programu revitalizácie a obnovy poškodenej krajiny (v roku 2010 ho spustila vláda Ivety Radičovej), boli škody na majetku samospráv a občanov neporovnateľne nižšie, alebo vôbec neboli, než pri poslednej veľkej povodňovej vlne v júni 2010. Opieram sa pri tomto tvrdení o reakcie niekoľkých starostov z rôznych častí severo-východného Slovenska, ako i o vlastné poznatky z terénu. Fyzicky jednoducho nedokážem prejsť takmer 500 obcí, v ktorých sa projekty v rámci spomínaného programu realizovali.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vodozádržné opatrenia v chotároch obcí - teda nielen hrádzky, ale aj vytvárané zasekávacie pásy, lesné poldre v kopcoch, obnovované remízky či len jednoduchá zmena smeru orby na poliach po spádnici na orbu po vrstevniciach - dokázali v praxi svoj význam. Niekde zabránili rozsiahlym ničivým škodám, niekde prípadné škody eliminovali takmer úplne. Pripájam fotografie z chotárov niektorých obcí:

V chotároch niektorých obcí v povodí Torysy nakrútil reportáž redaktor týždenníka Týždeň Eugen Korda:http://video.tyzden.sk/eugen-korda/2014/05/21/kravcik-nas-ochranil-pred-povodnami/

Na adresu mojich kritikov. Spoza stola, od počítačov, sa samozrejme jednoducho kritizuje i rozdávajú rozumy. Oveľa ťažšie je niečo reálne urobiť, aby čoraz početnejšie extrémne prejavy počasia mali čo najmenší dopad na poškodenú krajinu a ľudí, ktorí v nej žijú. Netvrdím, že môj spôsob riešenia tohto obrovského a čoraz ťaživejšieho problému je ideálny. Vo svojom prístupe sa však snažím zohľadňovať „sedliacky rozum“. Navyše, ak štátne inštitúcie v tejto oblasti dlhodobo zlyhávajú. Jednoducho, zatiaľ štát mentálne nedokáže realizovať potrebné opatrenia v takom rozsahu a s takým prístupom, aby krajinu čo najviac chránil a súčasne ju revitalizoval. A súčasne dal možnosť miestnym ľuďom pracovať na obnove svojich chotárov i komunít. Desaťtisíce ľudí na našom vidieku pritom nemajú prácu alebo za ňou musia cestovať aj niekoľko tisíc kilometrov. A pre často odľahlé komunity je určite oveľa prospešnejšie, keď ich dlhodobo nezamestnaní nevysedávajú len po krčmách, ale niečo zmysluplné pre seba i komunity robia.

SkryťVypnúť reklamu

Toto všetko skĺbil do seba spomínaný Program revitalizácie a obnovy krajiny. Ľudia - voliči, by sa preto mali politikov pri moci pýtať, prečo v tomto programe odmietajú pokračovať. Pretože naša krajina je z veľkej časti zničená a aj jej ľudia sú z veľkej časti zničení. Len naši politici sú spokojní.

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

145 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

275 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu