Zrejme legitímnou otázkou teraz je, kedy nastane chvíľa, aby boli spokojní všetci. Odpoveď je veľmi jednoduchá. Ta chvíľa nastane vtedy, keď všetci zainteresovaní sa budú starať o krajinu tak, aby neprodukovala povodne, aby nepodliehala extrémom počasia i bolo dostatok vody pre ľudí, prírodu, potraviny i zdravú klímu, aby bol dostatok vedeckých poznatkov, že voda je kľúčom k všetkému.
Poviete si, že to je utópia, že to nemôže nikdy nastať, lebo ten rajský sen je nahlodávaný vrtochmi počasia, čo človek nemôže zmeniť. Nuž ale je to presne naopak. Človek z nevedomosti mení podmienky pre dažďovú vodu v prírode napríklad tým, že stále menej a menej vody má šancu vsiaknuť do pôdy a menej a menej sa jej vypariť do atmosféry. Ak menej dažďovej vody vsiakne do pôdy, potom jej viac odtečie potokmi do mora. Menej vyparenej vody z krajiny zároveň znamená viac uvoľneného tepla to atmosféry. Preto vznikajú poruchy v atmosfére, ktoré sa prejavujú častejšími a extrémnejšími zmenami počasia. Je to zvláštny paradox, viac vyparenej vody z krajiny do atmosféry znamená stabilnejšie počasie, častejšie a menej výdatnejšie zrážky, menej povodní i súch, dostatok vody pre ľudí, potraviny, prírodu i zdravú klímu.
Zvláštnosťou je, že tí, ktorí by mali tomu rozumieť, tvrdohlavo bojujú proti tomu, aby sa na Slovensku revitalizovala poškodená krajina, aby sme nemali doslova choré počasie. A to je dôvodom mediálnych dostihov proti programu revitalizácie krajiny. Ďalšou kuriozitou na Slovensku je, že politici majú oveľa väčší cit pre realitu ako vedecká komunita a ešte väčší paradox je, že obyčajní ľudia tomu začínajú rozumieť, bez toho aby im vedátori vysvetlili. Prečo? Nuž ako hovorí stará múdrosť, je lepšie raz niečo urobiť, ako 100 krát vidieť a 1000 krát počuť.
Takže jasné posolstvo milí odporcovia programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí je, že aj keď budete 1000 krát rozprávať, že program revitalizácie krajiny ako nástroj boja proti povodniam, suchu a klimatickej zmene je nezmyslom, neuverí vám ani jeden z tých, ktorý sa aktívne zúčastňuje projektov revitalizácie krajiny. Preto milí bývalí kolegovia, porozmýšľajte a pridajte sa k jednému s najambicióznejších projektov na Slovensku i Európy. Svet hľadá odpovede, ako riešiť globálne problémy vody, chudoby, hladu, klimatickej zmeny, globálnych konfliktov a to sa začalo robiť na Slovensku. Sme strechou Európy, tak prečo váhať a nezačať obnovu Európy od jej strechy?