Podobnú konferenciu vodohospodárov som už zažil, a to v roku 1995 - hodnotili na nej alternatívu k priehrade Tichý Potok (program Modrá alternatíva). Vtedy však aspoň mali odvahu pozvať autorov tohto programu na konferenciu, aj keď im nakoniec na nej nedovolili obhajovať sa. Vieme napokon, ako to dopadlo. Odvtedy sa tiahne už 17-ročná frustrácia vodohospodárov z toho, že priehradu Tichý Potok doteraz nepostavili. Možno aj preto sa teraz vytratila odvaha pozvať autorov hodnoteného programu i starostov, kde sa projekty realizovali na pripravovanú konferenciu.
Program revitalizácie krajiny majú hodnotiť zástupcovia odštepných závodov Slovenského vodohospodárskeho podniku a to v podmienkach ich teritória. Hodnotenie Programu revitalizácie krajiny vodohospodármi z terénu, ktorí s najväčšou pravdepodobnosťou program ani nečítali, pripomína staré zatuchnuté časy vplyvu vedúcej úlohy strany v spoločnosti, kedy odbornosť podliehala ideologickým rozhodnutiam politikov. Použitie tejto metódy vodohospodármi na manipuláciu verejnej mienky v dnešnej dobe, aby sa verejnosť i politici nedozvedeli o efektívnejších riešeniach, je nebezpečná trúfalosť, ktorá sa spoločnosti pomstí - okrem povodní aj vysychajúcimi tokmi a napoly prázdnymi, alebo nánosmi a nie vodou naplnenými priehradami. Stačí navštíviť Veľkú Domašu, Ružín, či bahnom zanesené nádrže na Považí, do ktorých steká pôda z poškodenej krajiny.
Preto som sa rozhodol v nasledujúcich blogoch zverejniť spoločenské dôvody vzniku Programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí a krajiny - aké sú jeho východiská, na akých princípoch a pilieroch program stojí, ako mal byť časovo realizovaný, aké sú jeho očakávané makroekonomické prínosy i jeho komplexnosť. Keďže aktéri spomínanej konferencie majú ambíciu zhodnotiť Program revitalizácie krajiny, budem ako občan od účastníkov konferencie žiadať, aby definovali, v čom sú slabé stránky programu a v čom ohrozuje perspektívu vodného hospodárstva na Slovensku. Budem tiež požadovať, aby svoje poznatky predložili na posúdenie širokej verejnosti. Už teraz by však mali povedať, prečo sa snažia svoju pripravovanú konferenciu, na ktorej chcú hodnotiť aj ročnú prácu takmer ôsmich tisícok inak dlhodobo nezamestnaných ľudí, pred verejnosťou zatajiť.
Tu sú kompletné podklady ku konferencii „Vodné hospodárstvo na Slovensku, jeho súčasnosťa perspektíva", na ktorú sa nedá prihlásiť:






