Prečo neprší a je sucho

Prečo neprší? Nuž jednoducho preto, lebo krajina je vysušená a málo vody sa z nej vyparí. Tým je menej vody v atmosfére i menej mrakov na oblohe. Keď je menej mrakov, nemá sa čo kondenzovať. V ére bezdrôtových technológií akosi máme problém pochopiť, že dážď sa môže zrodiť iba vtedy, keď sa do neba niečo vyparí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)

A keďže usilovne pracujeme, aby sme dažďovú vodu odkanalizovali, tak logický je menej vody v krajine, menej sa jej vyparí a tým zriedkavejšie prší. Jednoducho malý vodný cyklus sa vyprázdňuje. Ak zaprší, tak v extrémoch. To je voda prevažne z veľkého vodného cyklu. Tým vytvárame dva fenomény. Dlhé obdobia bez dažďa a krátke obdobie intenzívnych prívalových dažďov. Výsledok? Povodne a sucho. A my medzi tým nechápajúc, ako súvisia povodne so suchom. V prostredí dlhodobých súch a intenzívnych dažďov s našou nevedomosťou vzniká príležitosť na kšefty pri budovaní priehrad. Údajne preto, aby sme mali zásoby vody v povodiach, keď príde sucho, aby sme z priehrad mohli distribuovať vodu tam kde potrebujeme.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lepšie by bolo, aby častejšie pršalo a s menšou intenzitou, aby sme dostávali z nebies vodu zadarmo a nemuseli za to platiť, všakže? Máme však pocit, že to sa nedá dosiahnuť, že to nie je v rukách ľudských, ale v rukách božích, ako hovoria veriaci a rukách náhod a chaosu, ako hovoria neveriaci.

Princíp výmeny vody medzi nebom a zemou súvisí s výparom vody z pôdy a vegetácie, tvorbou mrakov na oblohe a ich kondenzáciou. Kondenzáciou mrakov vzniká dážď. To znamená, že viac vody v krajine, hlavne v pôde a nie len bodovo v nádržiach, znamená systematický výpar a častejšia tvorba mrakov, ich kondenzácia a dážď. Systémovou ľudskou prácou plošného zadržiavania vody v krajine, teda v pôde, môžeme dosiahnuť vyšší výpar a tým viac bude horizontálne rozdelených mrakov na oblohe a častejší dážď. A tak by sme dostávali z nebies vodu zadarmo.

SkryťVypnúť reklamu

A čo my? My so sklonenou hlavou akceptujeme platiť a platiť viac a viac. Ekonómovia vyrátali, že zmena klímy na Slovensku si vyžiada investíciu za 36 mld. eur do roku 2050. Bol na Slovensku ambiciózny projekt za 1 mld. eur (Program revitalizácie krajiny, 2010), teda 36 násobne lacnejší, ktorý dával šancu Slovensku ekonomický, sociálne prosperovať v bezpečnom a zdravom environmentálnom prostredí, no lídri vodohospodárskeho priemyslu tak zmanipulovali politikov, že politici bránia integrovanej ochrane vody v krajine.

Tak hurá v pokračovaní vysušovania Slovenska. Bude lepší kšeft pre obchodníkov s vodou. Možno preto obchodníci s vodou nazvali dažďovú vodu, z ktorej sa rodia všetky vody v krajine, odpadom.

SkryťVypnúť reklamu

Za článok môžete hlasovať aj tu: http://vybrali.sme.sk/c/Preco-neprsi-je-sucho.

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

214 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu