Keďže v pondelok zasiahlo mestečko Moore v Oklahome (cca 1000 km od Eagle Butte) smrtiace tornádo, vznikli vášnivé diskusie aj tu, ako vplýva prebiehajúca klimatická zmena na vznik takýchto extrémnych prejavov počasia. Tu je moje vysvetlenie, ktoré som ponúkol Američanom a myslím si, že to platí aj pre Slovensko. Ak budeme horlivo pokračovať vo vysušovaní Slovenska i celej Európy, tak ako na tom pracujú Američania, ľahko sa dopracujeme k podobným extrémnym prejavom počasia už o niekoľko rokov.
A veru celé vnutrozemie USA je extrémne vysušené. Za posledných niekoľko desaťročí, čo mohli zastrešili, zaasfaltovali odkanalizovali i zregulovali. Navyše vo vnútrozemí USA sú zregulované potoky i potôčiky, ktoré zbierajú všetku dažďovú vodu zo spevnených plôch, aby jej čo najmenej ostalo v krajne a čo rýchlejšie odtiekla do najbližšej priehrady. Veď na to ju postavili, že? Inokedy sú potoky suché, lebo do potokov už nič nepramení. Proste stihli vyschnúť už aj pramene.
Vysušené prostredie vnútrozemia USA stíha produkovať do atmosféry viac energie, ako vyprodukujú všetky americké elektrárne dohromady za jeden rok. Len pripomínam, že jeden kubík nevyparenej vody do atmosféry spôsobuje produkciu 700 KWh citeľného tepla. Z územia strednej Ameriky sa ročne odkanalizuje niekoľko stoviek miliónov kubíkov tej dažďovej vody, ktorá v minulosti vsakovala do pôdy a cez vegetáciu sa vyparovala a ochladzovala ovzdušie. Tým, že sa slnečná energia spotrebovala na výpare a neprodukovala teplo do atmosféry, podmienky vzniku tornád boli obmedzené. Takže v americkom údolí tornád vznikajú častejšie a nebezpečnejšie tornáda práve preto, lebo si vysušili krajinu. Keď to vysušovanie nezastavia, čaká ich ešte viac smrtiacich tornád. Ponúkam zopár obrázkov z Google mapy o „unikátnych" riešeniach vysušovania zastavaných území.

Stupeň sucha v USA

Žlté šípky ukazujú na vyschnuté koryto zregulovaného potoka v mestečku Moore, kde sa v pondelok prehnalo tornádo...


Mosty na potoku, ktorý zbiera dažďové vody z mestečka Moore sú nové. Zrejme boli pri nedávnej povodni zničené. To je dôkaz, že voda z koryta sa počas intenzívnych dažďoch vylieva. Teda veľa vody odteká z poškodeného územia a menej vsakuje do pôdy i menej sa vyparuje do atmosféry...

Žeby kozmická dráha? Nie. Obludne zregulovaná rieka so zregulovaným prítokom v meste Talsa (Oklahoma)
A aké ponaučenie pre Slovensko? Pokračujme vo vysušovaní krajiny, regulujme potoky, asfaltujme, betonujme zemský povrch a kanalizujme daďovú vodu zo spevnených plôch do najbližšieho potoka až do zblbnutia. Poučiť sa chýb iných? V žiadnom prípade! Radšej to odskúšame sami na sebe! Vitaj tornádo!