Prečo viac a viac extrémnejších tornád?

Dlho som rozmýšľal či vôbec napísať príspevok o tornáde v Oklahome. Od napísania ma odrádzalo sústavné spochybňovanie, zosmiešňovanie prezentovaných názorov aj s nechutným posielaním vymyslených historiek tým, ktorí si dovolili ma osloviť a spoznať moje názory na problémy i riešenia, súvisiace s vodou. Nevadí. Existuje tiež veľká skupina ľudí, ktorá potrebuje poznať rôzne názory, aby si našla cestu k objektívnej pravde. K napísaniu príspevku ma tiež motivoval záujem nemenovaného média o názor, či podobné prejavy počasia sa môžu vyskytovať aj na Slovensku. Novinár nevedel, že som na americké pomery pomerne blízko smrtiaceho tornáda. V Eagle Butte, kde sídli Kmeňová rada Siouxov Rieky Cheyenne v Južnej Dakote. Na Vodný summit pôvodných obyvateľov Ameriky do Eagle Butte ma pozvala Univerzita Južnej Dakoty, aby som prezentoval skúsenosti z revitalizácie poškodených častí krajiny na Slovensku (http://www.indianz.com/News/2013/009747.asp).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

Keďže v pondelok zasiahlo mestečko Moore v Oklahome (cca 1000 km od Eagle Butte) smrtiace tornádo, vznikli vášnivé diskusie aj tu, ako vplýva prebiehajúca klimatická zmena na vznik takýchto extrémnych prejavov počasia. Tu je moje vysvetlenie, ktoré som ponúkol Američanom a myslím si, že to platí aj pre Slovensko. Ak budeme horlivo pokračovať vo vysušovaní Slovenska i celej Európy, tak ako na tom pracujú Američania, ľahko sa dopracujeme k podobným extrémnym prejavom počasia už o niekoľko rokov.

A veru celé vnutrozemie USA je extrémne vysušené. Za posledných niekoľko desaťročí, čo mohli zastrešili, zaasfaltovali odkanalizovali i zregulovali. Navyše vo vnútrozemí USA sú zregulované potoky i potôčiky, ktoré zbierajú všetku dažďovú vodu zo spevnených plôch, aby jej čo najmenej ostalo v krajne a čo rýchlejšie odtiekla do najbližšej priehrady. Veď na to ju postavili, že? Inokedy sú potoky suché, lebo do potokov už nič nepramení. Proste stihli vyschnúť už aj pramene.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vysušené prostredie vnútrozemia USA stíha produkovať do atmosféry viac energie, ako vyprodukujú všetky americké elektrárne dohromady za jeden rok. Len pripomínam, že jeden kubík nevyparenej vody do atmosféry spôsobuje produkciu 700 KWh citeľného tepla. Z územia strednej Ameriky sa ročne odkanalizuje niekoľko stoviek miliónov kubíkov tej dažďovej vody, ktorá v minulosti vsakovala do pôdy a cez vegetáciu sa vyparovala a ochladzovala ovzdušie. Tým, že sa slnečná energia spotrebovala na výpare a neprodukovala teplo do atmosféry, podmienky vzniku tornád boli obmedzené. Takže v americkom údolí tornád vznikajú častejšie a nebezpečnejšie tornáda práve preto, lebo si vysušili krajinu. Keď to vysušovanie nezastavia, čaká ich ešte viac smrtiacich tornád. Ponúkam zopár obrázkov z Google mapy o „unikátnych" riešeniach vysušovania zastavaných území.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Stupeň sucha v USA

Obrázok blogu

Žlté šípky ukazujú na vyschnuté koryto zregulovaného potoka v mestečku Moore, kde sa v pondelok prehnalo tornádo...

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Mosty na potoku, ktorý zbiera dažďové vody z mestečka Moore sú nové. Zrejme boli pri nedávnej povodni zničené. To je dôkaz, že voda z koryta sa počas intenzívnych dažďoch vylieva. Teda veľa vody odteká z poškodeného územia a menej vsakuje do pôdy i menej sa vyparuje do atmosféry...

Obrázok blogu

Žeby kozmická dráha? Nie. Obludne zregulovaná rieka so zregulovaným prítokom v meste Talsa (Oklahoma)

A aké ponaučenie pre Slovensko? Pokračujme vo vysušovaní krajiny, regulujme potoky, asfaltujme, betonujme zemský povrch a kanalizujme daďovú vodu zo spevnených plôch do najbližšieho potoka až do zblbnutia. Poučiť sa chýb iných? V žiadnom prípade! Radšej to odskúšame sami na sebe! Vitaj tornádo!

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

311 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

215 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu