Prečo z roka na rok zažívame extrémnejšie teploty

Súčasné horúce počasie nás núti hľadať odpoveď, prečo je počasie viac extrémnejšie a nie len preto, že to tak je. Tak sa poďme pozrieť na to, ako to definuje Nová vodná paradigma (www.vodnaparadigma.org)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (37)

Množstvo slnečného žiarenia, ktoré dopadá na zemský povrch, je značne variabilné v čase i priestore. Slnečné žiarenie prichádza na zemský povrch v denných a sezónnych pulzoch.[1] Maximálne hodnoty žiarenia dosahujú až 3 000 kWh na 1 m2 za rok. V miernom pásme v našich zemepisných šírkach predstavuje ročný príkon slnečného žiarenia okolo 1 100 kWh/m2. Množstvo slnečnej energie, ktorá dopadá na zemský povrch, je dané aktuálnym počasím. Rozdiel v množstve slnečnej energie prichádzajúcej na zemský povrch pri jasnej a pri zatiahnutej oblohe je rádový (obr. 1a, b).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obr. 1a,b: Hodnoty slnečného žiarenia za jasného dňa a pri zatiahnutej oblohe (namerané 18. 7. 2006 a 3. 8. 2006 v Třeboni, ČR)

Poškodenie krajiny sprevádza nie len vysušenie krajiny a premeny väčšieho množstva slnečnej energie na citeľné teplo, ale aj zvýšenie slnečného žiarenia v prostredí zníženej tvorby mrakov na oblohe. Preto vznikajú výrazné výkyvy teploty a rozdiely teplôt medzi dňom a nocou či medzi lokalitami. Zväčšuje sa prúdenie vzduchu medzi prehriatym a chladnejším prostredím. To spôsobuje dramatické zmeny počasia. Ubúdajú malé a časté zrážky a pribúdajú mohutné a menej časté zrážky. Cyklus sa otvára, začína prevládať veľký vodný cyklus, ktorý je, na rozdiel od malého vodného cyklu, sprevádzaný dramatickými prívalmi dažďa, povodňami s plošnou vodnou eróziou a odplavovaním pôdnych živín do mora.

SkryťVypnúť reklamu

Čo je príčinou tejto degradácie počasia? Uplatňovanie riešení postavených na hlavu, ktorými sme spôsobili reťazenie vysušovania krajiny s nestabilným výparom s nestabilnou teplotou, nestabilným počasím a nestabilným vodným cyklom.

Obrázok blogu

A sme pri koreni starej vodnej paradigmy, ktorú potrebujeme zmeniť, ak nechceme byť obeťami klimatickej zmeny. Tak prevráťme riešenie z hlavy na nohy a máme po problémoch! Tým posilníme stabilný výpar, dosiahneme stabilnejšiu teplotu, stabilnejšie počasie i stabilnejší vodný cyklus. Obnovíme dominanciu malého vodného cyklu, ktorý je pre človeka, prírodu, ekonomiku i klímu trvalo udržateľný. Prečo? Lebo život človeka, prírody, klímy i ekonomiky závisí od vody.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

A už sme pri koreni riešenia: Zadrž dažďovú vodu tam kde padá a ozdravíš si prostredie! Príliš zložité? Nie! Práve naopak. Príliš jednoduché. Problém je, že z toho sa nedá kradnúť, ani kšeftovať, ani koloniálne podriaďovať ľudí, národy i civilizácie.

Za článok môžete hlasovať aj tu: http://vybrali.sme.sk/c/Preco-z-roka-na-rok-zazivame-extremnejsie-teploty.

[1] Hodnoty slnečného žiarenia na rôznych miestach Zeme možno nájsť na stránkach NASA (http://eosweb.larc.nasa.gov/sse)

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

311 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

215 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu