Z klimatizačného zariadenia planéty Zem sme systémovo vyhnali vodu do mora a máme poruchu. Tak, ako sa motor bez oleja prehreje, tak sa prehrievajú pevninské časti našej planéty bez vody. To ešte nikomu nedochádza? Planéta Zem, teda i naša frustrovaná krajinka, sa prehrieva, lebo je plošne menej vody v pôde. Na Slovensku chýba zhruba spomínaných 240 mm, iným - viac vysušeným štátom - chýba aj 1000 mm plošne vody. Ak je vody v pôde menej, logicky sa jej menej vyparí. Denný výpar v letných dňoch dosahuje až 9 mm, samozrejme ak je v krajine vody dostatok. Nie, ak sme krajinu vysušili. Momentálne reálny výpar dosahuje sotva 4 mm. Preto sa denne do atmosféry uvoľní 175 000 GWh tepla viac, ako keby v krajine bol dostatok vody. Pripomínam, že ide o zhruba päťročnú produkciu elektrickej energie všetkých elektrární na Slovensku. Týždenné horúčavy znamenajú produkciu viac ako 800.000 GWh tepla do atmosféry! Proste si prikurujeme a to fest.
Pred niekoľkými dňami sme sa tešili, že sme ochránili naše hlavné mesto pred ničivou povodňou. Mobilnými zábranami. Tak sa tešili aj obyvatelia miest v Nemecku, Rakúsku i v Maďarsku. Všetci sme posielali susedom po toku povodňovú vlnu na hlavu a samozrejme, zbavovali sme sa dažďovej vody, ktorá nám teraz chýba. Zabudli sme, že v lete by sa táto voda zišla. V povodňovej vlne na Dunaji bolo viac ako 5 miliárd m3 vody. Ak by sme mali rozum (týka sa to všetkých štátov Podunajska), tak by sme túto dažďovú vodu nechali v krajine aj preto, aby sme si teraz nepodkurovali. Ak chceme, aby sa klimatizačné zariadenie nezadrhlo, vytvorme v krajine štruktúry, v ktorých sa bude zbierať dažďová voda, vracať ju do malých vodných cyklov a ochladzovať prostredie.
Z úst ministra životného prostredia sme sa počas povodní dozvedeli, že mobilné protipovodňové zábrany pri ochrane Bratislavy ukázali svoju opodstatnenosť a že takéto zábrany treba vybudovať vo všetkých krajských mestách. To, že voda má ostať v krajine, zrejme pán minister nevie a zrejme ani nemá v záujme to pochopiť. Jednoducho to nevynáša peniaze. Tak hor sa do budovania mobilných zábran, nechávajme ďalej poškodenú krajinu, aby sa rýchlejšie hromadila v potokoch. Vtedy bude dobrý kšeft. Každá dedina bude túžiť po mobilných zábranách. To, že každým rokom sa zo Slovenska plošne stratí ďalších 5 mm vody, nie je zaujímavé pre kšeft, že treba vodu prinavrátiť do krajny a plošne. Po horúčavách príde chlad a s ním prívalové dažde. Po už vybudovaných žľaboch a zregulovaných korytách dažďová voda stečie a potom príde ďalšie sucho a horúčavy. Jednoducho z extrému do extrému.
Za článok môžete hlasovať aj tu: http://vybrali.sme.sk/c/Preto-je-tak-horuco-lebo-vysusujeme-krajinu