Preto je tak horúco, lebo vysušujeme krajinu

Minimálne od konca 2. svetovej vojny systémovo pracujeme na tom, aby čoraz menej dažďovej vody ostalo v krajine. Za týmto účelom sme vychovali tisíce odborníkov. Pomáhali vysušovať krajinu rozorávaním medzí, odvodňovaním pôdy, rigolovaním ciest, kanalizovaním dažďovej vody z intravilánov miest a obcí. Aký je výsledok? Za posledných 60 rokov sa zo Slovenska odkanalizovalo viac ako 12 miliárd m3 tej dažďovej vody, ktorá sa v minulosti prostredníctvom vegetácie vyparovala do atmosféry a ochladzovala tak prostredie. Koľko je to vody na plochu Slovenska? Nejakých 240 mm - áno, toľko vody chýba plošne v celej našej krajine. Ak by táto voda v krajine bola, každým dňom by sa vyparovalo viac vody a po jej kondenzácii by sa naspäť vracala do ekosystémov vo forme zrážok. Pršalo by pomenej a častejšie. Klimatizačné zariadenie sa však zadrhlo, lebo nemá vodu - tak ako motor, keď mu chýba olej. Výsledok? Po dlhom suchu prídu dramatické prívalové dažde.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (22)

Z klimatizačného zariadenia planéty Zem sme systémovo vyhnali vodu do mora a máme poruchu. Tak, ako sa motor bez oleja prehreje, tak sa prehrievajú pevninské časti našej planéty bez vody. To ešte nikomu nedochádza? Planéta Zem, teda i naša frustrovaná krajinka, sa prehrieva, lebo je plošne menej vody v pôde. Na Slovensku chýba zhruba spomínaných 240 mm, iným - viac vysušeným štátom - chýba aj 1000 mm plošne vody. Ak je vody v pôde menej, logicky sa jej menej vyparí. Denný výpar v letných dňoch dosahuje až 9 mm, samozrejme ak je v krajine vody dostatok. Nie, ak sme krajinu vysušili. Momentálne reálny výpar dosahuje sotva 4 mm. Preto sa denne do atmosféry uvoľní 175 000 GWh tepla viac, ako keby v krajine bol dostatok vody. Pripomínam, že ide o zhruba päťročnú produkciu elektrickej energie všetkých elektrární na Slovensku. Týždenné horúčavy znamenajú produkciu viac ako 800.000 GWh tepla do atmosféry! Proste si prikurujeme a to fest.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pred niekoľkými dňami sme sa tešili, že sme ochránili naše hlavné mesto pred ničivou povodňou. Mobilnými zábranami. Tak sa tešili aj obyvatelia miest v Nemecku, Rakúsku i v Maďarsku. Všetci sme posielali susedom po toku povodňovú vlnu na hlavu a samozrejme, zbavovali sme sa dažďovej vody, ktorá nám teraz chýba. Zabudli sme, že v lete by sa táto voda zišla. V povodňovej vlne na Dunaji bolo viac ako 5 miliárd m3 vody. Ak by sme mali rozum (týka sa to všetkých štátov Podunajska), tak by sme túto dažďovú vodu nechali v krajine aj preto, aby sme si teraz nepodkurovali. Ak chceme, aby sa klimatizačné zariadenie nezadrhlo, vytvorme v krajine štruktúry, v ktorých sa bude zbierať dažďová voda, vracať ju do malých vodných cyklov a ochladzovať prostredie.

SkryťVypnúť reklamu

Z úst ministra životného prostredia sme sa počas povodní dozvedeli, že mobilné protipovodňové zábrany pri ochrane Bratislavy ukázali svoju opodstatnenosť a že takéto zábrany treba vybudovať vo všetkých krajských mestách. To, že voda má ostať v krajine, zrejme pán minister nevie a zrejme ani nemá v záujme to pochopiť. Jednoducho to nevynáša peniaze. Tak hor sa do budovania mobilných zábran, nechávajme ďalej poškodenú krajinu, aby sa rýchlejšie hromadila v potokoch. Vtedy bude dobrý kšeft. Každá dedina bude túžiť po mobilných zábranách. To, že každým rokom sa zo Slovenska plošne stratí ďalších 5 mm vody, nie je zaujímavé pre kšeft, že treba vodu prinavrátiť do krajny a plošne. Po horúčavách príde chlad a s ním prívalové dažde. Po už vybudovaných žľaboch a zregulovaných korytách dažďová voda stečie a potom príde ďalšie sucho a horúčavy. Jednoducho z extrému do extrému.

SkryťVypnúť reklamu

Za článok môžete hlasovať aj tu: http://vybrali.sme.sk/c/Preto-je-tak-horuco-lebo-vysusujeme-krajinu

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

214 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu