Simulácia vplyvu hrádzky na prechod povodňovej vlny
Severozápad Slovenska zrejme potrápi ďalší vodný extrém. Po historických suchách na jeseň minulého roku a extrémnych prívaloch snehu prichádza dramatické oteplenie, po ktorých s vysokou pravdepodobnosťou budú nasledovať dramatické ľadové povodne. Ak sa naplní prognóza oteplenia na 15 stupňov s dažďom vo štvrtok a piatok, stane sa. Snáď vážnosť situácie pribrzdí nechutné kritiky realizácie projektov protipovodňovej prevencie. V úsekoch, kde sa urobili projekty hrádzi a vodozadržných bariér na eróznych ryhách, roklinách a drobných bezmenných potokoch vo viacej ako 40 obciach Kysúc a Oravy, nebude roztápanie snehu i lámanie ľadov prispievať k zhoršovaniu povodňovej situácie na Orave a Kysuciach. Práve naopak. Polámané ľady ostanú vo vybudovaných hrádzach a postupne sa budú roztápať.
Vo štvrtok minulý týždeň zástupca firmy EKOSTAV Oščadnica z Kysúc doniesol na Regionálnu vodnú konferenciu do Hrnčiarskych Zalužian model hrádzky, ktorý bol aj otestovaný.
Testovanie vplyvu hrádzky na odtekanie vody údolím som zachytil na video, ktoré Vám ponúkam tu: (http://www.youtube.com/watch?v=iQz0sLQtRsY). Na Národnej vodnej konferencii v Bratislave vo štvrtok 1. marca 2012 (http://www.vlada.gov.sk/narodna-vodna-konferencia-o-revitalizacii-krajiny-a-integrovanom-manazmente-povodi/) budú testované dva modely. Údolie z i bez revitalizácie. Iste bude preukazný rozdiel v rýchlosti odtekania vody i hladinový režim údoliami. Zaujímavé bude testovať aj vplyv revitalizácie na rýchlosť odtekania vody z roztápajúceho sa snehu. Verím, že sa mi podarí zachytiť simuláciu na video a zverejniť ho.