Slovenská snehová búrka sa vytvorila z troch komét

Už nie len Amerika, ale aj Európa zažíva peklo s počasím. Dnešný deň je toho dôkazom. Slovensko to schytalo naplno. Včera do strednej Európy okolo 11-tej hodiny dorazili 3 „kométy" mrakov, ktoré nám narobili šarapatu (viď prvú satelitnú snímku SHMÚ). Tie sa postupne spojili do mohutného cyklónu a zatočili to nie len s počasím, ale aj s naším životom. Zvykneme hovoriť, že takéto neštandartné počasie je spôsobované klimatickou zmenou a teda zvýšenou koncentráciou skleníkových plynov CO2. Ja si dovolím s týmto názorom nesúhlasiť a ponúknuť čitateľom alternatívne vysvetlenie mizerného počasia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Vybral som satelitné mapy nad strednou Európou z webovej stránky www.shmu.sk a po ich prehliadke ponúkam vysvetlenie. Mapy ukazujú hustú koncentráciu mrakov nad Slovenskom každé tri hodiny, počnúc 11-tou hodinou zo včerajška.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Častejšie a dramatickejšie zmeny v počasí v ktoromkoľvek kúte našej planéty sú spôsobované zníženou produkciou skleníkových plynov H2O do atmosféry (znížený výpar z nedostatku vody v krajine) a zvýšenou produkciou tepla do atmosféry. Prečo? Lebo ak sa slnečná energia nemôže spotrebovať na výpare vody zo suchej pôdy, tak sa pri dopade na zemský povrch premení na teplo. To zohrieva pôdu i vzduch nad ňou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vysušené rozsiahle oblasti ktoréhokoľvek kontinentu sa rýchlo prehrievajú. S prehriatím zemského povrchu súvisí uvoľňovanie ohromného množstva tepla do atmosféry. Preto sa nad prehriatymi oblasťami tvoria rozsiahle pásma vysokého tlaku vzduchu a nad chladnejšími oblasťami sa tvoria rozsiahle pásma nízkeho tlaku vzduchu. Tlaky sa snažia v atmosfére vyrovnať, čo spôsobuje dramatické zmeny v počasí.

Aká je teda budúcnosť počasia v Európe? Nuž ak je to tak, potom v budúcnosti môžeme čakať ešte väčšie výkyvy počasia. Lebo bezbreho vysušujeme krajinu, kanalizovaním takmer všetkej dažďovej vody v pôdy po ktorej chodíme, aby sme sa náhodou nazablatili. Ako to riešiť? Potrebujeme oblasti s vysokým tlakom vzduchu ochladiť. Potom sa zníži produkcia tepla do atmosféry, zvýši sa výpar a tým sa rozdiely atmosférických tlakov medzi regiónmi v Európe vyrovnajú. Stači aby armáda nezamestnaných nie len v Španielsku, Portugalsku či Grécku, ale v celej Európe začala revitalizovať vysušenú krajinu. Viac zadržanej dažďovej vody v poškodenej krajine, viac produkcie skleníkových plynov H20 do atmosféry a menej produkcie tepla do atmosféry prispeje k príjemnejšiemu počasiu v celej Európe. 

SkryťVypnúť reklamu

Poznámka k 1. diskusnému príspevku priamo do blogu, lebo mám zablokované konto, údajne kvôli porušeniu kódexu diskutujúceho:

Nie. Energia, ktorá sa spotrebuje pri výpare vody sa pri kondenzácii vodných pár vo vyšších vrstvách atmosféry uvoľňuje. Je to najdômyselnejší systém  ochladzovania nižších vrstiev atmosféry pri zemskom  povrchu a otepľovanie vyšších vrstiev atmosféry.

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

INEKO

INEKO

117 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

135 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu