Vybral som satelitné mapy nad strednou Európou z webovej stránky www.shmu.sk a po ich prehliadke ponúkam vysvetlenie. Mapy ukazujú hustú koncentráciu mrakov nad Slovenskom každé tri hodiny, počnúc 11-tou hodinou zo včerajška.







Častejšie a dramatickejšie zmeny v počasí v ktoromkoľvek kúte našej planéty sú spôsobované zníženou produkciou skleníkových plynov H2O do atmosféry (znížený výpar z nedostatku vody v krajine) a zvýšenou produkciou tepla do atmosféry. Prečo? Lebo ak sa slnečná energia nemôže spotrebovať na výpare vody zo suchej pôdy, tak sa pri dopade na zemský povrch premení na teplo. To zohrieva pôdu i vzduch nad ňou.
Vysušené rozsiahle oblasti ktoréhokoľvek kontinentu sa rýchlo prehrievajú. S prehriatím zemského povrchu súvisí uvoľňovanie ohromného množstva tepla do atmosféry. Preto sa nad prehriatymi oblasťami tvoria rozsiahle pásma vysokého tlaku vzduchu a nad chladnejšími oblasťami sa tvoria rozsiahle pásma nízkeho tlaku vzduchu. Tlaky sa snažia v atmosfére vyrovnať, čo spôsobuje dramatické zmeny v počasí.
Aká je teda budúcnosť počasia v Európe? Nuž ak je to tak, potom v budúcnosti môžeme čakať ešte väčšie výkyvy počasia. Lebo bezbreho vysušujeme krajinu, kanalizovaním takmer všetkej dažďovej vody v pôdy po ktorej chodíme, aby sme sa náhodou nazablatili. Ako to riešiť? Potrebujeme oblasti s vysokým tlakom vzduchu ochladiť. Potom sa zníži produkcia tepla do atmosféry, zvýši sa výpar a tým sa rozdiely atmosférických tlakov medzi regiónmi v Európe vyrovnajú. Stači aby armáda nezamestnaných nie len v Španielsku, Portugalsku či Grécku, ale v celej Európe začala revitalizovať vysušenú krajinu. Viac zadržanej dažďovej vody v poškodenej krajine, viac produkcie skleníkových plynov H20 do atmosféry a menej produkcie tepla do atmosféry prispeje k príjemnejšiemu počasiu v celej Európe.
Poznámka k 1. diskusnému príspevku priamo do blogu, lebo mám zablokované konto, údajne kvôli porušeniu kódexu diskutujúceho:
Nie. Energia, ktorá sa spotrebuje pri výpare vody sa pri kondenzácii vodných pár vo vyšších vrstvách atmosféry uvoľňuje. Je to najdômyselnejší systém ochladzovania nižších vrstiev atmosféry pri zemskom povrchu a otepľovanie vyšších vrstiev atmosféry.