Ste prekvapení zo snehu v októbri? Ja nie!

Urobme si fyzikálny pokus s dvomi hrncami naplnenými zeminou. Prvý hrniec naplňme vysušenou a druhý premočenou zeminou. Oba hrnce položme na prehriatu pec a sledujme ich teplotu. Hrniec s vysušenou zeminou sa veľmi rýchlo prehreje. Druhý hrniec sa začne prehrievať až keď sa z neho voda vyparí. V tom čase už môže v prvom hrnci dosiahnuť teplota aj viac ako 200 stupňov Celzia. V pokuse môžeme pokračovať tým, že ak v hrnci s vysušenou zeminou dosiahne teplota 100 stupňov, zložíme hrnce z pece. V tom čase v druhom hrnci nebude ešte všetka voda vyparená a aktuálna teplota hrnca bude nižšia. Ak budeme sledovať dobu ochladzovania, dospejeme k poznaniu, že prvý hrniec vychladne na izbovú teplotu oveľa skôr, ako hrniec v ktorom ešte ostal zvyšok vody. Z triviálneho fyzikálneho pokusu sa teda dozvedáme, že vlhká pôda sa pomalšie nahrieva i ochladzuje a vysušená pôda sa rýchlejšie prehrieva i vychladzuje. Jednoducho voda je termoregulátor.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (59)

Takto je aj s počasím. Vysušená krajina po letných horúčavách sa rýchlo ochladzuje, ak sa Slnko v zenite dostáva na južnú pologuľu. Ak by bolo v krajine na severnej pologuli viac vody, ochladzovanie krajiny v čase zenitu Slnka na južnej zemepisnej šírke by bolo pomalšie a mali by sme typické jesenné počasie. Takto by sa správalo počasie aj na jar. Toto je jediné logické vysvetlenie, prečo sa nám jar i jeseň vytráca z kalendára ročných období. Nemá to nič spoločné s globálnym otepľovaním.

Vieme, že tento rok Európa zažila historické sucho. Je logické, že práve tento rok sa rýchlejšie ochladzuje celý náš kontinent, ak Slnko je so zenitom na južnej pologuli, lebo vysušená krajina sa ochladzuje rýchlejšie a zima prichádza skôr, ako sme boli zvyknutí. Z analýz vieme, že zo Slovenska sa ročne vytráca v priemere 250 mil. m3 tej vody, ktorá v minulosti vsiakla do pôdy a výparom spomaľovala procesy ochladzovania i otepľovania- proste súčasťou malých vodných cyklov bolo viac vody. Za posledných 50 rokov sa zo Slovenska stratilo viac ako 10 mld. m3. Asi toľko vody ubudlo z malých vodných cyklov na Slovensku. Kde sa stratila? Nuž, tento objem vody je rozliaty v oceánoch. Toto je slovenský príspevok k stúpaniu hladín oceánov, lebo z mora sa nemôže vypariť viac vody.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak je Slovensko priemernou krajinou, čo sa týka vysušovania v Európe, potom z malých vodných cyklov na celom našom kontinente ubudlo 1000 mld. m3 za posledných 50 rokov! Toto je teda európsky príspevok k stúpaniu hladín oceánov - teda i k tomu, že jeseň a jar sa vytrácajú zo sezónnych cyklov, ak už nespomíname iné vážne vplyvy. Vieme si predstaviť, koľko energie je potrebné spotrebovať na premenu tohto objemu vody z jej tekutého stavu na paru? Veľa - ide o viac ako 200 ročnú produkciu energie zo všetkých európskych elektrární! Na túto premenu máme Slnko, ktoré je motorom výmeny vody medzi zemou a nebom - teda udržiavania našej planéty v teplotnom režime pohodlnom pre život. K tomu sme sa však ešte nedopracovali, aby sme v takýchto súvislostiach vnímali vzťah vody a energie.

SkryťVypnúť reklamu

Keďže ľudstvo má problém pochopiť často triviálne zákony fyziky v reálnom živote, aj keď teoreticky ich ovládame, tak nevedome pokračujeme vo vysušovaní zemského povrchu. Dramaticky to zmení teplotný režim napríklad severnej pologule tak, že vrchol zimy sa bude posúvať z februára k zimnému slnovratu a vrchol leta z augusta k júnu s tým, že typické jarné a jesenné počasie sa vytratí. Budeme teda poznať iba leto a zimu. To však už nie sú len environmentálne fenomény nášho bytia, ale existenčné! Stačí sledovať dnešné správy z New Yorku a zvlášť z Manhattanu.

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu