Veda sa od čias priemyselnej revolúcie postupne dopracovala k zvláštnej pravde, že dažďová voda je odpad a preto za každých okolností potrebujeme sa čo najrýchlejšie zbaviť, aby nedajbože nevsiakla do pôdy, neprispela k rastu vegetácie i nevyparila sa. Veď z neba prichádza vždy, lebo je to obnoviteľný zdroj. Veda sa tiež dopracovala k fanatickej nenávisti k dymiacim komínom, ako k ďalšej zjednodušenej pravde. Veď dymiace komíny spôsobujú zvýšenú koncentráciu uhlíka v atmosfére a to spôsobuje globálne otepľovanie. A basta! To, že diagnóza rastu globálnej teploty planéty Zem môže mať aj inú príčinu, to už v sfanatizovanom prekrikujúcom dave a zakríknutej vedy nikto nepočuje.
Napriek tomu, že nie sú v móde minoritné hlasy, sústavne a trpezlivo vysvetľujem, že oveľa vážnejšou príčinou zmien v globálnom ekosystéme planéty Zem je voda. Voda tým, že na kontinentoch jej ubúda a v mori pribúda, napriek tomu, že stále platí: „...voda je obnoviteľný zdroj energie...". Dodávam, že to platí iba dovtedy, kým sa krajina nepoškodzuje. Ak sa krajina poškodzuje, voda v malých vodných cykloch ubúda a uskladňuje sa v oceánoch.
Od čias naštartovania priemyselnej revolúcie systémovo krajinu poškodzujeme a tým ju ochudobňujeme o vodu a fotosyntézu a navyše ju prehrievame. Znížená intenzita fotosyntézy, zvýšená koncentrácia uhlíka v atmosfére a menej spotrebovanej slnečnej energie Slnka na produkcii biomasy potravín je práve to, čomu hovoríme globálna klimatická zmena. Územný rozvoj i spôsob hospodárenia na pôde spôsobuje, že sa znižujú zásoby sladkej vody na kontinentoch. Za posledných 150 rokov o takmer 40 tisíc miliárd kubíkov. O tento objem pribudlo vody v oceánoch, čo spôsobilo stúpnutie hladín "len" o 10 cm.
Toto je zlá správa pre súčasnú populáciu na planéte Zem. Dobrou správou na planéte Zem je, že sa to dá riešiť veľmi jednoducho a efektívne. O tom, ako sa to dá, som hovoril napríklad v talkshow Adely Banášovej.
Mimochodom model dažďovej záhrady, ktorý sa objavil v talkshow, ako si spríjemňovať mikroklímu i neplatiť peniaze na odkanalizovaní dažďovej vody dalo vyrobiť mesto Trebišov, ktoré chce rozvinúť technologické riešenia v meste na zadržiavanie dažďovej vody a tým si spríjemňovať prostredie. Len tak mimochodom vieme koľko by sa dalo ušetriť na vybudovaní napríklad 100.000 dažďových záhrad na Slovensku ročne? Cca 10 mil. eur...