Tropické teplo už na jar na Slovensku? Lebo vysušujeme krajinu!

Ani nie pred mesiacom sme mali povodne, teraz máme tropické horúčavy. Prečo? Lebo dažďová voda má v poškodenej krajine menšiu šancu vsiaknuť do pôdy - preto rýchlejšie odtiekla do tokov a vytvárala povodne. Ak dažďová voda pred mesiacom z poškodenej krajiny odtiekla a nevsiakla do pôdy, teraz sa krajina rýchlejšie prehrieva. Vysvetlenie na jednoduchom príklade. Ak by v čase dažďov ostalo plošne na Slovensku o 5 mm (250 miliónov m3) viac dažďovej vody, teraz by sa táto voda vyparovala a spotrebovala by 175 tisíc GWh slnečnej energie. Ak je krajina suchá, slnečná energia sa nemôže spotrebovať na výpare vody a preto sa transformuje na citeľné teplo. To je jeden dôležitý fakt termoregulácie, ako súčasť klimatického zariadenia našej planéty.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (52)

Druhý dôležitý fakt klimatického zariadenia Zeme je, že neodtečená, ale vyparená voda zvlhčuje vzduch, tvorí mraky, a po kondenzácii sa vracia späť do ekosystémov vo forme dažďa. Ten opätovne ochladzuje krajinu. Tento termoregulačný mechanizmus obehu vody je najdômyselnejším mechanizmom na Zemi a umožňuje život. Funguje však len dovtedy, kým doň nezasiahne človek.

Odhadujem, že systematickým poškodzovaním krajiny sme od roku 1950 znížili ročný výpar z krajiny plošne minimálne o 100 mm. Tým sme zvýšili ročnú produkciu citeľného tepla do atmosféry, ktorá odpovedá asi 100 ročnej produkcii vyrobenej energie vo všetkých elektrárňach na Slovensku. Tento stav spôsobuje zmeny v rozdelení zrážok v priestore i čase. V horských oblastiach prší viac a výdatnejšie, v nížinách menej. Súčasne sa predlžujú obdobia bez zrážok, dlhotrvajúce sucho z nedostatku vody v malých vodných cykloch, alebo sa vyskytujú dramatické prívalové dažde (teda aj povodne), ktoré do centrálnej Európy prinášajú frontálne systémy z veľkého vodného cyklu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vládny Program revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí a krajiny, ktorý sa začať realizovať za čias vlády Ivety Radičovej, bol preto postavený na vytvorení 250 miliónov m3 vodozádržných opatrení, ktoré by cyklicky dokázali „pumpovať“ vodu do malých vodných cyklov v spomínanom objeme. Podarilo sa zrealizovať len 4 percentá z plánovaného objemu, keď vláda Roberta Fica tento program zastavila bez toho, aby si nechala vysvetliť, aký má zmysel. Ak by program nebol zastavený, bolo by zrealizovaných už viac ako 50 miliónov m3 vodozádržných opatrení. Bolo by menej povodňových škôd a okrem iného by sa znížila produkcia citeľného tepla do atmosféry.

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

INEKO

INEKO

117 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

135 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu