Nateraz sa realizuje spolu už 488 obciach. V rámci programu sa v krajine vytvorili vodozádržné prvky so súhrnnou kapacitou už viac ako 6 miliónov m3. Zvyšuje sa tak vsak dažďovej vody v štruktúrach krajiny, čím sa eliminuje nielen vznik lokálnych záplav, ale rastú aj zásoby vodných zdrojov v povodiach.
Na tejto unikátnej revitalizácii poškodených častí našej krajiny pracuje aktuálne viac ako 7000 dlhodobo nezamestnaných. Z terénu mi starostovia hlásia, že v tých častiach, kde sa realizovali vodozádržné opatrenia, im vodné zdroje prvýkrát nevyschli napriek tomu, že zažívame historické sucho.
Pri doteraz realizovaných projektoch vznikli technologické riešenia, ktoré môžu vodné tímy realizovať aj v mrazivej zime. Jedným z nich sú prekladané hrádze v eróznych ryhách, roklinách i vysychajúcich potôčikoch. Pre inšpiráciu ponúkam pohľad na opatrenia, ktoré realizovali inak dlhodobo nezamestnaní v obci Pčoliné v okrese Snina v snahe chrániť svoju komunitu pred povodňami.
Výhodou týchto prekladaných hrádzí je, že v čase intenzívnych dažďov sa do nich splavuje lístie a pôda. V hrádzkach sa lístie so sedimentmi zachytáva, ukladá a zanáša ich a pôsobí ako sito. Konáre v sedimentoch pôsobia ako armatúra v betóne a stabilizujú hrádzky s minimálnymi rizikami ich poškodenia počas povodne. Vzdušné strany hrádzok majú schodovitý tvar, čím sa prúd vody počas prechodu povodňovej vlny rozbíja bez účinkov erózie dna pod hrádzkami.



Koordinátor[1] a vodný majster[2] projektu na jednej z 176 vytvorených prekladaných hrádzí...




















S projektom spokojná starostka obce Pčoliné Ing. Zuzana Gajdošová...
___________________________________________