Vodné hovory - Ako sa seje dážď

Malý vodný cyklus je uzatvorený kolobeh vody, v ktorom voda vyparená na pevnine spadne v podobe zrážok na pevninu. Tak ako existuje malý vodný cyklus nad pevninou, tak existuje aj nad morom či oceánom. Medzi jednotlivými malými vodnými cyklami, prebiehajú vzájomné interakcie. V malom vodnom cykle prebieha cirkulácia vody horizontálne aj vertikálne. Na rozdiel od veľkého vodného cyklu je preň charakteristický vertikálny pohyb. Výpar zo susediacich plôch s rôznymi teplotami navzájom spolupôsobí na tvorbu a priebeh oblačnosti. Možno povedať, že nad krajinou obieha voda súčasne v množstve malých vodných cyklov, ktoré sú tiež dotované vodou z veľkého vodného cyklu. Ak sa niektorá časť pevniny vysuší, oslabí sa vertikálny pohyb vody a posilní sa horizontálny pohyb vody. Výsledkom je pokles zrážok nad vysušenou krajinou a nárast zrážok nad lesnou, chladnejšou krajinou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Príklady takejto zmeny môžeme sledovať napríklad v Čechách. Južná presušená Morava a severné lesnaté Jeseníky, navyše obklopené rozsiahlou zurbanizovanou krajinou od Katovíc až po Ostravsko ovplyvňujú formovanie zrážok. Alebo hornaté zalesnené pohraničie Čiech a v kotline stovežatá Praha. V obidvoch oblastiach tento fenomén vytvára dramatické prívalové zrážky v celom pohraničí Čiech. A Slovensko? Nuž stačí si pripomenúť povodeň z júla 1998 pod Bachurňou na riečke Svinka.

Pozrime sa na bilanciu vody v malých vodných cykloch. Priemerné ročné zrážky nad pevninou sú 720 mm a prísun z morí je okolo 310 mm. Z toho vyplýva, že pevnina si väčšiu časť svojich zrážok (410 mm) dotuje zo svojho vlastného pevninského výparu. Zrážkový úhrn v území sa podieľa na nasycovaní pôdy dažďovou vodou a prostredníctvom malého vodného cyklu sa približne jedna polovica až dve tretiny dažďovej vody (50 - 65 %) zúčastňuje na spätnej tvorbe zrážok nad pevninou. Toto je veľmi dôležitá informácia, ktorá by mala zásadne zmeniť náš doterajší prístup k manažmentu vody v povodiach. Človek nemôže neobmedzene pretvárať a odvodňovať krajinu bez vplyvu na svoje zrážky a svoj tepelný režim. Ak chceme mať vyrovnané zrážky nad pevninou, treba zabezpečiť stály výpar z pevniny. Výpar z pevniny je pri istom zjednodušení (zanedbanie akumulácie) rozdiel zrážok a odtoku. Ak máme veľký odtok z územia, je to na úkor výparu. Následne ubúdajú zrážky. Postupne ubúda objem vody v malom vodnom cykle nad pevninou. Naopak, znížením odtoku získame väčší výpar, a tým vlastne „zasejeme dážď".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Malý vodný cyklus, tiež krátky či uzatvorený vodný cyklus, je charakteristický pre hydrologicky zdravú krajinu. V krajine nasýtenej vodou a vodnými parami voda cirkuluje v malých množstvách a na relatívne krátke vzdialenosti.[1] To sa deje vďaka zmierňovaniu rozdielov teplôt medzi dňom a nocou či medzi lokalitami s rozdielnym teplotným režimom indukovanému vodnými parami. Väčšina vody, ktorá sa odparí, sa opäť zráža v danej oblasti alebo jej okolí. Časté a pravidelné miestne zrážky spätne udržujú vyššiu hladinu podzemnej vody, a tým i vegetáciu a výpar a celý cyklus sa môže neustále opakovať.

Ak však nastane rozsiahle narušenie vegetačného pokryvu (napr. odlesňovanie, poľnohospodárska činnosť, urbanizácia), slnečná energia dopadá na plochy s nízkym výparom a veľká časť sa premení na teplo. Tak vznikajú výrazné výkyvy teploty a rozdiely teplôt medzi dňom a nocou či medzi lokalitami s iným teplotným režimom rastú. Zväčší sa prúdenie vzduchu, vodná para je teplým vzduchom unášaná ďaleko a väčšina vyparenej vody sa z krajiny stráca. Ubúdajú malé a časté zrážky a pribúdajú mohutné a menej časté zrážky od mora. Cyklus sa otvára, začína prevládať veľký vodný cyklus, ktorý je, na rozdiel od „mäkkého" malého vodného cyklu, charakteristický eróziou a odplavovaním pôdnych živín do mora. Obnova dominancie malého vodného cyklu, ktorý je pre človeka, vegetáciu i krajinu kľúčový, závisí od obnovy funkčného rastlinného krytu územia a vodných plôch v krajine.

SkryťVypnúť reklamu

[1] Spodná, jeden- až trojkilometrová hraničná vrstva atmosféry je v tomto kontexte najvýznamnejšia. Prebiehajú v nej turbu­lentné toky vlhkosti, tepla a hybnosti a nachádza sa v nej vyše 75 % všetkej vodnej pary v atmosfére (Prof. Lapin).

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu