Zahasme motory rastu extrémov počasia

Už takmer každý mesiac prichádzajú správy o katastrofických prejavoch počasia. Momentálne sú povodne na Britských ostrovoch. Na opačnej strane Európy - v oblasti Moskvy - historicky teplá zima. Kanada i severovýchodná časť USA zaznamenáva rekordné prívaly snehu. Ak sa posunieme niekoľko mesiacov dozadu, tak napríklad koncom septembra na stredozápade USA zamrzlo viac ako 80 tisíc kráv, v júli v Arizone vystúpili horúčavy na viac ako 50 stupňov Celzia. Keď v roku 2010 postihli Slovensko katastrofálne záplavy, tak Moskva bola zahalená dymom z lesných požiarov, ktoré vznikali v dôsledku extrémneho sucha v celej Moskovskej oblasti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (32)

Dnes som si pozrel nórsky dokumentárny film „Budúcnosť vody", ktorý okrem iných smutných príbehov zrodených z nedostatku vody ponúkal aj fakt, že variabilita v distribúcii zrážok bude v budúcnosti znásobovať sucho i povodne. V regiónoch, kde prší veľa, bude pršať ešte viac a v regiónoch, kde prší málo, bude pršať ešte menej. Pre mňa bolo prekvapením použitie príkladu konfliktu o vodu - juhoafrická vláda Nelsona Mandelu použila zbrane proti demonštrantom v chudobnom horskom štáte Lesotho, ktorí protestovali proti lacnému predaju vody pre vysušené mesto Johannesburg.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Práve toto je dobrý príklad, ako vysvetliť príčinu nielen priestorovej, ale aj časovej zmeny rozdelenia zrážok. Z takých a podobných miest, akým je osemmiliónový Johannesburg, sa do atmosféry produkujú ohromné kvantá tepla. To teplo sa produkuje tým, že zo zastavaného, odkanalizovaného a vysušeného mestského prostredia sa nespotrebovaná energia Slnka na nevyparenej vode transformuje na citeľné teplo. Z toho vyplýva, že mestské prostredie s koncentrovanou zástavbou zapečatených, vysušených a odkanalizovaných plôch je motorom produkcie tepla do atmosféry. Rozsah produkcie tepla do atmosféry - teda výkon týchto motorov - závisí od rozsiahlosti zástavby.

SkryťVypnúť reklamu

Už viac ako 50 % ľudskej populácie žije vo veľkých mestách. Teda asi tri a pol miliardy ľudí. Na každého z nich pripadá minimálne 100 m2 zapečatených a odkanalizovaných plôch, ktoré umožnili odkanalizovanie do oceánov viac ako 10.000 mld. m3 tej dažďovej vody, ktorá pred 100 rokmi recyklovala v malých vodných cykloch. Tým sa do atmosféry produkuje o asi 7.000 mil. GWh viac tepla, ako pred 100 rokmi. Toto teplo v interakcii s latentným teplom, viazané na vyparovanú vodu, zvyšuje intenzitu prúdenia vzduchových más v atmosfére.

Ak by sa nám podarilo napumpovať stratenú vodu do malých vodných cyklov, motory rastu extrémov počasia sa utlmia, časová i priestorová distribúcia zrážok by sa postupne začala prinavracať do normálu. Výsledkom tohto procesu by bolo rovnomernejšie rozdelenie zrážok. Teda pokles extrémnych prívalových dažďov a s nimi súvisiacich nebezpečných povodní a na strane druhej - v prípade dlhodobého výpadku zrážok - menej časté sucho. Znamená to, že zrážky by boli častejšie a menej výdatné. Toto je alfa i omega prevencie pred povodňami, suchom a klimatickou zmenou.

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Radko Mačuha

Radko Mačuha

214 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu