Agenti AI (resp. „AI vedci“) pracujú podobným spôsobom ako vedci, ale sú oveľa efektívnejší

Neprehliadnuteľný úspech pri využití umelej inteligencie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Tím počítačových vedcov zo Stanfordu vytvoril virtuálne laboratórium, kde umelá inteligencia (AI) pôsobí ako skutoční vedci! Toto nie je sci-fi – to je neuveriteľne dobre fungujúci prielom.

Počítačoví vedci „vyškolili“ troch AI vedcov, každého s inou vedeckou špecializáciou – jeden vedel o obranných systémoch ľudského tela, ďalší rozumel počítačovej biológii a tretí bol odborníkom na strojové učenie. Títo AI vedci spolupracovali medzi sebou takmer ako ľudskí výskumníci, ale oveľa rýchlejšie.

Ľudskí výskumníci neriadili týchto AI vedcov na mikroúrovni. Mali s nimi len krátke 5-10-minútové stretnutia, aby im dali ďalšie pokyny a smerovanie. AI vedci potom pracovali sami, diskutovali medzi sebou o problémoch a hľadali najlepší spôsob, ako vyriešiť vedecké výzvy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V prvom veľkom teste mali AI vedci navrhnúť špeciálne proteínové fragmenty, ktoré by sa mohli pripojiť k vírusu. Väčšine ľudských výskumných tímov by to trvalo mesiace – ale títo vedci vytvorili asi 100 potenciálnych štruktúr vo veľmi krátkom čase. Pri testovaní v experimentoch v reálnom svete sa úspešne pripojilo k cieľovému vírusu viac ako 90 % týchto štruktúr!

James Zou, jeden z výskumníkov, vysvetlil, že systém navrhli tak, aby bol flexibilný, čo znamená, že AI vedci by mohli potenciálne riešiť všetky druhy vedeckých problémov v rôznych oblastiach.

To nie je len skvelý experiment - je to pohľad do budúcnosti vedeckého výskumu. Výskumníci to vidia ako úplne nový spôsob práce, kde AI nie je len nástrojom, ale partnerom pre spoluprácu pri riešení zložitých problémov.

SkryťVypnúť reklamu

V nasledujúcich desiatich rokoch AI dramaticky zmení spôsob vedeckej práce. Pracovať so systémami AI nebude len trendová zručnosť – bude to nevyhnutné pre udržanie si konkurencieschopnosti vo výskume.

Tento prístup predstavuje zásadnú zmenu: namiesto toho, aby AI bola niečím, čo len nasleduje príkazy, stáva sa kreatívnym riešiteľom problémov, môže spolupracovať s ľudskými výskumníkmi a to môže urýchliť vedecké objavy spôsobmi, ktorým ešte len začíname rozumieť.

Zdroj:

Virtual lab powered by ‘AI scientists’ super-charges biomedical research

 

Julius Kravjar

Julius Kravjar

Bloger 
  • Počet článkov:  101
  •  | 
  • Páči sa:  997x

pozorovateľ - čitateľ - pisateľ Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,066 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu