
1. Slovenská ekonomika bude podľa Európskej komisie v roku 2010 rásť najrýchlejšie z krajín EÚ.
Podľa Eurostatu, Európskeho štatistického úradu, slovenská ekonomika (reálny rast HDP) zaznamená v 2010 najväčší nárast, nie sme však jediní; rovnako budú rásť aj iné ekonomiky (zdroj: eurostat). Dá sa teda tvrdiť, že budeme v čele krajín s najväčším rastom, nebudeme však najrýchlejšie rastúcou krajinou. Po krízach obyčajne príde zotavenie. Smer taktiež zabúda spomenúť, že v 2009 sa naša ekonomika prepadla o 4,7 %. Vláda tvrdí, že za to môže kríza. Prečo sme teda zaznamenali taký prepad, keď sa iným krajinám darilo lepšie a niektoré dokázali zostať v čiernych číslach? Samozrejme, následky krízy prehĺbil fakt, že náš priemysel sa zameriava len na isté odvetvia, ktorým sa v minulom roku veľmi nedarilo. Avšak tomuto prepadu sa dalo do určitej miery predísť; v 2006 získal SMER naštartované hospodárstvo, ktoré malo svoje nevýhody, to však vláde nevadilo, nespravodlivo si privlastnila cudzí úspech a na tie nevýhody zabudla. Keď tam neskoršie vznikli problémy, na vine bola vláda minulá. Teraz, keď je znovu dobre, Fico tvrdí, že to je úspech jeho strany. Budúcoročný rast preto nie je zásluhou terajšej vlády a kebyže si táto vláda plní svoje sľuby, tento rast by mohol byť ešte väčší.
2. Posilňujeme sociálnu ochranu, ľudia neplatia účet za krízu:
- vianočné príspevky pre dôchodcov, lacnejšie lieky, vyššie dôchodky,
- 830 eur pri narodení prvých troch detí, zvýšenie rodičovského príspevku, výhodné hypotéky, mladomanželské pôžičky.
Je pekné, že SMER sa snaží pomáhať dôchodcom, chorým ľuďom a mladomanželom. Problémom je, že ľudia musia zaplatiť účet za krízu. Ak sa nezaplatí teraz, budú ho musieť zaplatiť nadchádzajúce generácie. Je jednoduché rozdávať lacnejšie lieky a vyššie dôchodky, no z niečoho sa tieto výhody zaplatiť musia (a teraz na to nie je najlepší čas). Teda áno, SMER posilnil sociálnu ochranu, no taktiež aj vytvoril taký schodok vo verejných financiách, že ho vláda ešte radšej ani nezverejnila.
3. Posilnili sme ochranu zamestnancov na pracovisku.
Ako aj predchádzajúci bod, aj tento má svoje nevýhody. Väčšie istoty pre zamestnanca znamenajú menšiu istotu pre zamestnávateľa, ktorého takéto zákony odrádzajú od podnikania. Myslím si, že v kríze budú ľudia radšej pracovať na „zlých" pracovných miestach, ako nepracovať vôbec. I preto Európska zamestnanecká politika nabáda na väčšiu flexibilitu na pracovnom trhu. Smer taktiež zabúda na svojej stránke spomenúť, ako počas jeho vlády nezamestnanosť na Slovensku porástla.
4. Neprivatizujeme, znižujeme dane najmä pre ľudí s nižšími príjmami, takisto aj DPH.
Je smutné, že Smer sa chváli tým, že neprivatizuje. Dvom „najznámejším" vládnym spoločnostiam, železničnému Cargu a Bratislavskému letisku, ktoré mali byť už dávno sprivatizované, sa podľa Fica asi neskutočne darí. Cargo vytvára medziročne stratu a z Bratislavského letiska sa nedá dostať do žiadnej duchaplnejšej destinácie vo svete. Občania by mali väčší prospech z privatizácie štátnych spoločností, lebo štát je najhorším vlastníkom a zahraničný investor vie spravovať firmu lepšie ako rodinný príbuzný politika, ktorý práve skončil školu.
5. Znižujeme počet ministerstiev aj úradníkov.
...aby sme ušetrené peniaze minuli na drahšie vládne limuzíny, predražené tendre a exotické zahraničné cesty pre našich ministrov.
6. V boji proti kríze sme udržali 160-tisíc pracovných miest.
Veľmi by ma zaujímalo, ako Smer získal toto číslo. Taktiež by som chcel vedieť, ako tieto miesta zachránil. Nie som ekonóm, ale ak počas krízy v okolitých krajinách nezamestnanosť stúpala pomalšie ako na Slovensku (link: eurostat), znamená to, že tejto vláde sa v zachraňovaní pracovných miest darilo najhoršie spomedzi okolitých krajín a takúto zlú robotu by vedela odviesť akákoľvek vláda.
7. Euro prináša investície a pracovné miesta.
Škoda len, že prijatie eura nie je zásluhou terajšej vlády, ale vlády minulej. Terajšia vláda by sa do eurozóny len ťažko dostala, keďže jej rozpočty ani zďaleka nespĺňali a nespĺňajú Maastrichtské kritériá (deficit pod 3 % HDP a nedevalvovanie meny, ktoré by táto vláda počas krízy pravdepodobne podstúpila, ak by sme nemali euro).
8. Ohlásení investori vytvoria tisíce pracovných miest.
Podľa Svetovej banky aj Eurostatu prišlo najviac zahraničných investícií na Slovensko za vlády Mikuláša Dzurindu a počas vlády Roberta Fica sa množstvo týchto investícií znižovalo alebo stálo. Dôvodom môže byť aj arogancia predsedu vlády voči zahraničným firmám. Preto navrhujem, aby Smer zmenil tento bod na: Ohlásení investori vytvoria tisíce pracovných miest, avšak za inej vlády by ich bolo ešte viac.
9. Udržali sme ceny energií, znížili daň a cenu nafty.
Ceny energií sa zvýšili (zdroj: NBS) a daň bola znížená iba na niektoré položky, namiesto toho, aby sa celoplošne znižovala na 16 %. To, že cena nafty klesla, nemá s Róbertom Ficom nič spoločné. Týka sa to klesajúcich cien ropy na svetových trhoch, na ktoré Smer nemá dosah, čo malo za následok znižovanie cien nafty na slovenskom trhu.
10. Znižujeme ceny liekov, zrušili sme poplatky.
Toto je asi jediná vec, ktorú sa Ficovej vláde podarilo zrealizovať. Avšak treba sa zamyslieť nad tým, či sú horšie 20 korunové poplatky, alebo zatváranie a zadlžovanie nemocníc, netransparentné tendre na záchranky a neustále klesajúca kvalita zdravotníctva na Slovensku.
11. 148 km nových diaľnic prinesie rozvoj do regiónov.
Stavať diaľnice vie akákoľvek vláda. Vedel ich stavať Dzurinda, Mečiar a stavia ich aj Fico. Avšak za žiadnej predchádzajúcej vlády nebola výstavba diaľnic taká predražená a netransparentná. Áno, diaľnice prinesú rozvoj do regiónov Slovenska, avšak najväčší rozvoj prinesú vládnym papalášom.
12. Počet nehôd na cestách je na historickom minime.
Ďalšie populistické vyjadrenie Smeru, ktoré nemusí s ich politikou (alebo cestným zákonom) vôbec nijako súvisieť. Možno je počet nehôd na cestách na historickom minime, no taktiež jazdíme v bezpečnejších autách. Ak by to Smer v tomto bode naozaj myslel vážne, polovica ciest na Slovensku by nebola rozbitých. Za chvíľu bude Smer tvrdiť, že vďaka nim už vo svete neexistujú pravé kiahne a že v 2011 Smer prinesie jadrovú fúziu.
13. Modernizujeme školstvo, zvyšujeme platy učiteľov, podporujeme vedu a výskum.
Školstvo sa modernizuje asi takým spôsobom, že vysoké školy strácajú akreditáciu, ani jedna slovenská škola nie je v žiadnom zahraničnom rebríčku a Slovensko je zaplavené absolventmi. Korupcia vo vysokom školstve prekvitá. Výdavky na vedu a výskum ako percento HDP na Slovensku podľa štatistiky Eurostatu v posledných rokoch klesali a sú smutne nízke v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ. Ak by to Smer s vedou a výskumom naozaj myslel vážne, neviedol by boj so súkromnými firmami, ktoré sú ohniskom inovácií, ale snažil by sa ich podporovať a hľadať väčšiu spoluprácu medzi súkromným a verejným sektorom.
14. Dostavali sme budovu Slovenského národného divadla, rekonštruujeme Bratislavský hrad.
Tak to už je niečo. Podarilo sa im dostavať budovu SND a zrekonštruovať Bratislavský hrad, z NAŠICH peňazí, v čase krízy, keď veľa ľudí nemá čo dať do úst (aj to ešte predražene a netransparentne). Ak Smer zaraďuje tieto dva „úspechy" medzi ich 20 najväčších úspechov za posledné 4 roky, Smeru sa môžeme vysmiať ako neschopnej a nekompetentnej strane. Osobne si nemyslím, že budova nad našim hlavným mestom podporí rozvoj krajiny. Rovnako ani nepotrebujem sochu Svätopluka, aby som si mohol byť do hrude, že som pravý Slovák. Z pohľadu na pekné budovy sa ľudia nenajedia, hlavne teraz, keď mohli byť tieto peniaze použité na odškodnenie obetí záplav.
15. Vstupom do Schengenu padli hranice.
V tomto prípade je to rovnaké ako v prípade eura. Áno, vstupom do Schengenu padli hranice, vstup do Schengenu však nie je zásluhou Ficovej vlády. Ak by nás minulá vláda nedostala do EÚ a ak by pán Palko nepodstúpil kroky potrebné na vstup do Schengenu, na Schengen by sme mohli zabudnúť.
16. Slovensko je rešpektovaný partner v Európe a vo svete.
Slovensko je určite rešpektovaným partnerom v Líbyi alebo Rusku. Až natoľko, že Rusko nemalo problém zastaviť dodávky plynu na Slovensko. Možno slovenskú reputáciu vo svete čoskoro vylepší ďalšia bomba v batožine alebo ďalší krajne pravicový koaličný partner. Teda iba to sa dozvedia čitatelia časopisu Economist vo svete.
17. Ochránili sme slovenský jazyk, odmietli veľkomaďarský nacionalizmus.
Veľkomaďarský nacionalizmus sa dal odmietnuť aj inak ako zákonom o dvojitom občianstve a rozširovaním nenávisti zameranej voči menšinám. Ľudia zo Slovenska, ktorí momentálne žijú v zahraničí, majú záujem o druhé občianstvo v krajine, v ktorej sa nachádzajú, a skôr či neskôr o to cudzie občianstvo požiadajú. Teraz si budú musieť vybrať iba jedno. Ak na Slovensku zostane súčasná vláda, mám pocit, že viem, ktoré si vyberú. Počas posledných piatich rokov som v zahraničí strávil viac času ako doma, no som na Slovensko patrične hrdý a nepotrebujem, aby ma k tomu nútil opitý Jano zo Žiliny.
18. Staviame národné štadióny, ako aj 600 ihrísk v mestách a obciach.
Chlieb a hry, filozofia Smeru. Stavať národné štadióny a ihriská z verejných peňazí vie akákoľvek vláda. Tieto peniaze sa mohli radšej investovať do vzdelávania a zdravotníctva. Čo je najhoršie, tieto aktivity financované z verejných financií Smer využíva na zvyšovanie vlastnej popularity.
19. Kontrola verejných obstarávaní je v rukách opozície, vyvodzujeme zodpovednosť pri zlyhaní ministrov.
Ak by som mal usporiadať týchto 20 „najdôležitejších" výsledkov vlády Róberta Fica podľa stupňa zavádzania, hlúposti a klamstva, tento bod by bol bezpochyby na prvom mieste. „Kontrola verejných obstarávaní je v rukách opozície..." - asi preto nik nevie, kto stojí za elektronickým mýtom, preto nikto nevie, prečo vyhrávajú najdrahšie ponuky od konzorcií bez skúseností a každé verejné obstarávanie prináša so sebou škandál (mýto, záchranky, predaj emisií...) A ak by Fico naozaj vyvodzoval zodpovednosť pri zlyhaní ministrov, polovica by ich už v súčasnej vláde nesedela: napr. Tomanová (sociálne podniky), Kaliňák (bomby, Hedviga a nezvládnuté zásahy polície), Vážny (zbabrané mýto) a Petríková (jej exotické „služobné cesty"). Faktom je, že iba Mečiarova vláda bola netransparentnejšia a arogantnejšia a to je dôkazom toho, že Slovensko je znovu na zlej ceste.
20. Na Slovensko sme priniesli stabilitu.
Smer zakončuje svoj „rebríček" ďalším všeobecným vyjadrením, ktoré by nemal ako podložiť. Akú stability na Slovensko priniesli? Jediná vláda, ktorá môže hovoriť o stabilite je tá po roku 1998, ktorá sa zaslúžila o to, aby Slovensko už nebolo na okraji štátov EÚ a aby ľuďom na Slovensku v autách už viac nevybuchovali bomby. Fico nepriniesol žiadnu stabilitu, stabilita tu už bola dávno pred 2006, či už politická alebo hospodárska. Naopak, dá sa povedať, že istú stabilitu rozvrátil, keďže naše vzťahy s Maďarskom sú najhoršie za posledných pár rokov a môžu za to prevažne neschopní politici na oboch stranách. Vyjadrenie, že Smer priniesol na Slovensko stabilitu je len bezbrehá demagógia a populizmus.
Bez akéhokoľvek ďalšieho rozpisovania je jasné, že Fico a jeho strana sú len populisti bez argumentov. Veľa ľudí tvrdí, že bývalá vláda neurobila nič a tá Ficova „priniesla na Slovensko stabilitu." Keď sa týchto ľudí spýtam, o akej stabilite hovoria, nemajú odpoveď.
Preto všetkých vyzývam, aby šli 12. júna voliť. Je na čase, aby sa táto politická nečinnosť, arogancia a rozkrádanie konečne skončili a aby na Slovensku vládol niekto, kto ponúka skutočné riešenia.