Znárodnovatelia všetkej energetiky spojte sa!

Keď som si počas vianočných sviatkov zakladal blog, napísal som, že patrím do kategórie tých, čo keď ráno otvoria noviny nevedia, či sa majú smiať a či plakať. Toto ráno, keď som sa ešte s rozospatými očami a nemotorickým ukazováčikom preklikal na dnešné vydanie aktualne.sk som sa zhrozil! Dych mi vyrazil článok s relatívne neutrálnym názvom. No a aby nebolo málo, zaklincoval to článok na sme.sk, hlásajúci že štát získa absolútnu kontrolu nad zásobníkmi plynu. Nie som jasnovidec ani profesionálny tlmočník medziriadkových posolstiev, avšak je takmer nemožné nevidieť, že tu niečo nehrá a že medzi rétorikou a skutočnými činmi vlády je jedna obrovská čierna priepasť. Profesionálne sa tomu zrejme hovorí dezinformácia. Ficovej vláde totiž skutočne ide len o jedno, jediné – o získanie kontroly nad energetikou. Za každú cenu-necenu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (36)

Na tento fakt som už upozorňoval v mojich úplne prvých dvoch blogových článkoch. V súvislosti s prijatím "krízového balíčka" vtedy v novembri vláda uviedla, že ”najúčinnejším nástrojom na elimináciu možných negatívnych dopadov globálnej krízy v oblasti energetiky je potrebné prijatie legislatívnych opatrení, ktoré by zabezpečili adekvátny vplyv štátu v energetických spoločnostiach” (opatrenie č. 20). Ak je ekonomická kríza zámienkou k takémuto kroku, nedávny Rusko-Ukrajinský spor dáva priam ideálne podmienky na presadenie predstáv vlády.

Pýtate sa, ako konkrétne tieto opatrenia vyzerajú? Ak máme veriť zmienenému článku na aktualne.sk, tak pán premiér sníva o vytvorení nového štátneho plynárenského podniku, ktorý by mal v oblasti dodávok plynu na Slovensku konkurovať SPP. Hlavným partnerom štátu zrejme v tomto projekte bude ruský plynárenský koncern Gazprom. Hovorca ministerstva hospodárstva tento krok odôvodnil famóznou vetou "Voľná súťaž je to najlepšie, čo trh zatiaľ má k dispozícii na to, aby sa ceny regulovali prirodzeným spôsobom".

Úprimne, som zmätený a z hrdla sa mi derie údivom podfarbené "WTF"? Pekne poporiadku si kladiem otázky a pre istotu slabikujem, aby som sa presvedčil, že náhly pocit surrealizmu sa nedostavil kvôli rannej únave alebo skrytej dysleksii...

1) Socialistovi Ficovi ide predovšetkým o slobodný trh?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2) Fico chce vytvorením štátneho podniku zvýšiť konkurenciu na Slovenskom trhu?

3) Novovzniknutý štátny plynárenský podnik bude konkurovať SPP, ďalšiemu štátnemu podniku, čiže štát vlastne bude konkurovať sám sebe?

4) Hlavným partnerom štátu zrejme v tomto projekte bude ruský plynárenský koncern Gazprom, respektíve Gazpromom kontrolovaná firma Vemex Emergo?

5) Ak chce Fico Gazprom ako partnera a konkurenta SPP, tak o čom boli tie nedávne vyhlásenia o nutnosti energetickej diverzifikácie a zníženia závislosti na ruskom plyne?

Divíte sa? Možno sa budete ešte väčšmi nad efektivitou a rýchlosťou štátneho aparátu, menovite rezortu hospodárstva. Ako píše aktualne.sk, už v stredu (teda zrejme dnes alebo o týždeň?) predloží ministerstvo na rokovanie vlády legislatívne návrhy v súvislosti s budovaním zásobníkov a rezerv. Je možné, že tieto návrhy už budú obsahovať aj návrh na vznik nového štátneho plynárenského podniku. To je rýchlovka, čo? Takú by vláde mohol závidieť aj Rosenberg... Som zvedavý, ako rýchlo tieto podarené kúsky legislatívy prejdú parlamentom.

Hovoríte si, no dobre, dobre. Ďalší štátny podnik je možno totálna ficovina ale budovať zásobníky treba. Veď bola kríza a môže prísť znovu. Úplne súhlasím. Ale znovu sa treba spýtať ako konkrétne chce vláda tieto zásobníky budovať? Spomínaný článok na sme.sk Vám dá plno prekvapivých odpovedí.

Zistíte, že "budovanie" znamená vlastne znárodňovanie. V žargóne vlády sa tento krok podľa všetkého asi nazýva "možnosti strategického rozvoja plynárenstva a zásobníkov pre zaistenie bezpečnosti" (pozri bod 16 rokovacieho programu 143. schôdze vlády SR). Aby neboli zbytočné otázky, premiér hneď aj obetavo vysvetlil stratégiu vlády. "Vláda išla cestou posilnenia právomocí štátu v čase krízy, pretože zaradiť plyn medzi núdzové zásoby, ktoré by spravovala Správa štátnych hmotných rezerv SR, by bolo finančne náročnejšie." Takže tak. Čo sa s tým zbytočne babrať? Znárodniť a hotovo. Bola by škoda nevyužiť skúsenosti, ktoré vláda nadobudla v súvislosti s budovaním diaľnic a pošľapávania práv nielen súkromných vlastníkov ale aj Ústavy SR...

Zaujímavé je tiež si prečítať vyjadrenie ministra Jahnátka, ktorý novelizáciu troch zákonov v oblasti energetiky (schvaľovaných, ako inak, v skrátenom legislatívnom konaní) vysvetľuje nasledovne: "Štát bude mať právo určovať, kto bude potenciálnym užívateľom podzemných zásobníkov. Zároveň si štát osvojuje právo, že pokiaľ by niekto chcel prenajať zásoby zemného plynu, resp. ťažobné výkony, môže byť takýto prevod skladovacích kapacít alebo výkonu len po súhlase ministerstva hospodárstva... Úrad pre reguláciu sieťových odvetví bude regulovať ceny za skladovanie plynu, ale bude mať aj právo kontroly v akomkoľvek momente, ako sú využívané zásobníky a či sú využívané v prospech štátu".

Štát teda bude regulovať ceny za skladovanie plynu a bude na jeho posúdení, teda úsudku úradníkov a vlády, či sú zásobníky využívané v prospech štátu. Nepochybujem, že obsah slova "prospech" posúdi vláda na základe "jasných, objektívnych a dopredu určených podmienok". Otázkou je však, v prospech koho a ktorej štátnej firmy tak štát posúdi? V prospech SPP či nového plynárenského podniku aka Vemex Emergo? Nechcem nikomu vkladať slová do úst, ale mám taký pocit, že nová, nádejná a dynamická štátna firma bude v tomto ohľade úspešnejšia... O čom pán premiér SKUTOČNE rokoval na nedávnej návšteve Moskvy?

V každom prípade, Slováci môžu byť hrdí na originalitu vlády. Kým ostatné krajiny EÚ dnes v Budapešti riešia budúcnosť plynovodu Nabucco (mimochodom, nezachytil som, že by sa summitu zúčastnil niekto zo slovenskej vlády – že by preto, že hostiteľom je Maďarsko?), Slovensko nejde cestou mainstreamu. Robí biznis priamo s chlapcami s Gazpromu. Aspoň je mi jasné, prečo našu vládu ani len vo sne nenapadlo zažalovať Rusko a Ukrajinu tak ako to nedávnom plánovalo spraviť Bulharsko...


Kristian Takac

Kristian Takac

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Patrim do kategorie tych, co ked rano otvoria noviny, nevedia ci sa maju smiat a ci plakat... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu