všetko je to o vajci

Veľká noc je -  mokrá stena od suseda cez pól detskej izby keď máte osem. Vo veľkonočný pondelok naladené ticho v celom byte, aby sme s mamou nedráždili okoloidúcich polievačov, pretože k nám nikdy nikto nechodil. Na lustri zavesené každý rok rovnaké vyfúknuté vajcia, ktoré sme s bratom ako deti pomaľovali. Veľkonočný pondelok je jediný deň, kedy je kukátko najvyťaženejšie  a na jeho druhej strane sa kekešia vyštafírovaní  cigánikovia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Veľkonočný pondelok to sú zrolované plátky šunky a varené vajcia na fajnovejšom tanieri u starkej v obývačke, ruské rozprávky a symbolický frk z pohára vody od zahanbeného bratranca.

Keď trochu podrastiete, dostanete zo pár vedier od kamarátových kamarátov a večer zháňate otvorený pabík, kde to celé vytešene oslávite.

Dnes je to celé inak. Malé narcisy, puky na prerastených hruškách, krikľavá tráva ,čaj z úplne novej, čerstvej pŕhľavy. Kopy zhrabaného starého lístia a nový rad čerstvo natretých úľov.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vystrihovanie veľkonočných vajíčok z kartónu so štvorročným synom. Všetko čo sa dá nakresliť je momentálne guľaté a má to veľkonočné oči, veľkonočné uši, nohy a veľkonočná penová kačka vo vani vo veľkonočne nakvapkanej vode znáša čokoládové vajcia priamo do úst natešeného potomka.

Vajce ako symbol nového začiatku, stále sa opakujúceho prúdu pritekajúcej sily života pre 80ročnú tvrdú katolíčku kdesi v rakúsku nehovorí nič, keď odrieka Zdravas, tak ako nehovorí nič tetuške z dediny čo si ich kupuje pravidelne v miestnom obchode, pretože na miesto kurína si za oknom zriadila oleandrovník.

Naliehavá monotónnosť v kostoloch, vzdávania sa výsad sebestačnosti na dedinských dvoroch a vo vreckách polievačov hrče euráčov.

Skryť Vypnúť reklamu

To je len jedna z možností, ako opísať krikľavý, prskajúci, alergénmi preplnený, svieži a čokoládovými kačičkami, zajačikmi a inými mláďatami nabitý apríl dnes.

Ale apríl zajtra, to bude vec, to bude divadielko ako každý jeden deň;)

Kristína Janigová

Kristína Janigová

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Slavistka(FFPU) a lazníčka:) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu