„Chceme tých slávnych, naši nech idú ako druhí“

Starosta jednej Marikovej mi raz v debate povedal, že celá ich dedina je jedným veľkým patriotom. Že sú takí pro-regionálni, a mne sa ten ich regionálny feeling náramne páčil. Sama som taká. Mám rada svoju obec, aj s tým neporiadkom čo k nej patrí. Mám rada výhľad z okna, bicykle pred Jednotou. A ten pocit, že hodinku od nás sú tie najkrajšie kopce, to je bonusový balíček najvyššej hodnoty. Bez viazanosti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Minule mi tak trklo na našom obecnom jarmoku, že prečo vlastne celý program pozostáva z účinkujúcich, ktorí nie sú naši. Pozývame všetky predné aj zadné Zdenky, ľudových rozprávačov s najľudovejšími nástrojmi – varhany, tie sú u mňa vždy top, ale miestni umelci akosi chýbajú. Teda mne určite.

Dedina v úvode môjho článku to urobila na jednotku. Počas hodov zostavili program, v ktorom vystupovali ich ľudia, prípadne ľudia z okolia. Mladí folkloristi, babky folkloristky. Alebo len ľudia v krojovaných košeliach, lebo že tam má kroj v skriniach pevné miesto. Žiadne pokazené Kazíkove melódie. Dokonca aj stánkari boli z tej istej dediny a bez poplatkov. Že aby ukázali susedom, čo všetko vedia rukami vyrobiť. Pekný príklad toho, ako sa to dá.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pochopiť sa dá všetko. Nie každá obec má folklórny súbor. Ale skoro každá má aspoň garážovú kapelu. Alebo nejakého maliara, alebo niekoho, kto vie spievať a netrhá to uši. Futbalistov, potetovaných, aby mohli fanúšikovia v rokoch tvrdiť, že sa len tetujú a nehrajú nič. Alebo nejaké šikovné deti, ktoré si pomiešajú slohy piesne a publikum bude z nich aj tak paf.

Či?

Dnes sme boli v druhej Marikovej. Na pódium vychádzali ľudia, ktorí mali môj vek tak trikrát, ak nie viac. Len preto, lebo majú pozitívny vzťah k harmonikám a chcú si zaspievať, alebo potešiť ľudí. Druhí starosta mi hovorí, pozrite sa. Raz sme mali viac ľudí ako na akcii v Terchovej, ale Terchová má Jánošíka a naším obeseným „hrdinom“ je nájomný vrah. No môžeme robiť dni k nemu?

SkryťVypnúť reklamu

Dala som mu za pravdu. Oslavovať vrahov, to sa ozaj nedá. Ale zviditeľniť šikovných ľudí z vlastnej dediny, to sa dá, dá, dá. Len sa musí asi viac chcieť. A možno menej žasnúť z fotenia veľkých hviezd na veľkých koncertoch. I keď je pravda, že v článkoch potom veľmi dobre znejú vety o mladých začínajúcich kapelách, ktoré nikto nepoznal, a oni sú zrazu bum - v televízií. A už keď je niekto v telke, to je veľký pán!

Ironicky ...

Alebo naozaj? V tom prípade začínam kariéru jarmočných varhanových vystúpení. V krikľavom kostýme a s nemožnou speváčkou.

Na nábreží taký dom, má veľké róózmeryyy ....

Kristína Lišková

Kristína Lišková

Bloger 
  • Počet článkov:  104
  •  | 
  • Páči sa:  0x

To nie vy musíte veriť líškam. Líšky musia veriť vám. Zoznam autorových rubrík:  POÉZIA z priečinkovLÍŠKA PÍŠELÍŠKA fotí a horujeBOOK LOOK - recenzie podľa mňaOMRVINKYOMRVINKY II.SPAM

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu