Minulosť veru straší!

V živote každého človeka sa nájde udalosť, ktorá celkom iste nepatrí do výkladu jeho životných cností, skôr naopak a verte mi, rovnako je to aj s históriou národov, lebo naozaj sa vždy voľačo nájde! Samozrejme, tendencia akurát spomienky takéhoto rangu z pamäťovej „ramky“ vymazávať je pochopiteľná, ba prisahal by som, že je to prax väčšiny národa, ak nie všetkých jeho príslušníkov. V kontexte s pravidlom, že môže byť aj ináč potom platí, že namiesto zabúdania je tu „nehynúca pamäť“, ktorá staré zážitky konzervuje, ukladá do spoľahlivej mrazničky životných zásob a bez ohľadu na ich naozajstný význam potom predstavujú niečo ako rodinné bohatstvo – naučili sme sa používať výraz „rodinné striebro.“ Je to normálne, ľudia naozaj žijú v prítomnosti, ale bez minulosti sa to nedá a tá sa veru občas nemá vystavovať verejnosti, alebo naopak, tvorí sviatky dneška. A viete ako sa hovorí, sme naozaj rôzni a čo sa páči jednému, druhému nechutí, takže proti gustu žiaden dišputát!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Sú chvíle, keď je takýto návrat k minulému nevyhnutný, nie preto, že si človek potrebuje škriabať staré rany, ale preto, že to vyžadujú okolnosti a zvedavosť tých druhých – to je prípad predvolebných aktivít. Niečo sa dozvedieť – čím pikantnejšie a hanebnejšie, tým lepšie - na toho druhého je prvá cena v LOT-e, pomáha, verejná mienka je trhová kofa najhrubšieho zrna a tí, čo sa ich to dotýka, majú bezsenné noci. Čo myslíte, vzťah Fico – Hanzel a všetko okolo financovanie vzniku strany SMER, predstavuje pre oboch pánov pohodu a šťastie, alebo nebodaj prísľub vysokých preferencií v čomkoľvek pozitívnom, okrem istôt v prehre s vlastnou cťou, pravdovravnosťou či vypočítavosťou? Alebo Sulíkova spomienka na chvíle, keď svoje osudy spojil s dámou, ktorá má spoločnú minulosť s nebankovkou Sun a je spojená s jej miliónovými podvodmi, čo myslíte, bude príjemná?! A som si istý, že takíto hrdinovia preklínajú chvíľu, keď to voľakoho napadlo, keď to z tej mrazničky „rodinného striebra“ vytiahol, lebo už to naozaj býva tak, že čo je niekomu hnus a fuj, to je pre druhého huj, huj, huj!

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nechcem nikoho navádzať na zlé, lebo vraj rozmýšľať sa má pozitívne, ale čo už, keď akurát pamäť je taká nepredvídavá hnusoba – a to používam naozaj ten najmiernejší možný výraz. Veď si to preberte sami, pre spravodlivosť najskôr v osobnej réžii a potom sa povenujte výčitkám druhých, lebo tie bývajú v každom smere zaujímavejšie a pikantnejšie. Občas tie úvahy, ak dostanú verbálnu či písomnú podobu dostávajú aj iné mená – napríklad ohováranie, klebety, donášanie, udania, ale to nie je akurát tento prípad, kdeže! Pred voľbami je to vždy a zásadne iba túžba po pravde, s tým nenarobí nikto nič!

A zaujímavosti sa dejú ešte len vtedy, ak je to o národoch a nie o jednotlivcoch! Dejiny ľudstva sú takýchto sporov preplnené vrchovato, už od tých najstarších, biblických a hľadať či pátrať v nich po pravde a istotách je spoľahlivo vec osobných prístupov. Pre jednu i druhú stranu a keď som si prečítal článok Petra Morvaya s titulom Trianon: fóbia na oboch stranách uvedomil som si viac ako nástojčivo, že žiadna spravodlivá polarita názorov, žiadna nestrannosť, nijaká nezainteresovanosť a už vôbec nie bezúhonnosť faktografie nie je možná! Vždy je v tom pamäť, srdce, duša, spoľahlivo pôsobiaca zotrvačnosť a kultúra etnika, v ktorom sa autor pohybuje.

SkryťVypnúť reklamu

Moja glosa, no predovšetkým článok Petra Morvaya napísaný celkom iste po dokonalej príprave a s predstavou, že bude akceptovateľný pre obe strany v opisovanom probléme je čistá ilúzia. Čitateľ bez námahy zistí, kam ho ťahá srdce, kam spomienky a čo by nám najradšej ako svoje stanoviská ponúkol, no to jednoducho nejde! V takejto udalosti sa dokonalý balans a vyváženosť docieliť nedá, lebo za každým konštatovaním sa dá napísať, povedať, alebo len zdvihnutím obočia vyjadriť pochybnosť, vždy vo vzduchu zostane to znepokojujúce a všetko degradujúce ale! Trianon je udalosť stará 90 rokov, Slovensko a ostatné krajiny, čo vznikli rozpadom Uhorska ju oslavujú ako dátum svojho „vstania z popola národnostného útlaku“ a pre Maďarsko je naopak pohrebom národnej veľkosti a slávy. A verte mi, to sa nezmení tak naozaj nikdy, pokiaľ to budeme nosiť vo vlastných hlavách, tí za Dunajom a aj my pod Tatrami.

SkryťVypnúť reklamu

Je to syzifovská úloha, odborníci hovoria, že neriešiteľná, lebo pamäť nie je počítač a nedá sa vyresetovať do ničoty, ale z rozprávok, čo sa šíria v Nemecku a Francúzsku som sa dozvedel, že sa to dá! To vraj chce predovšetkým spoločný pohľad na vec a napísať nový výklad dejín, čo sa musí naučiť každá nová generácia. Úloha na veľa, veľa rokov, ale to nič, aj vzdialená perspektíva je lepšia, než permanentná nenávisť.

Stanislav Krištofík

Stanislav Krištofík

Bloger 
  • Počet článkov:  2 342
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vyskusal som si v zivote tolko dobreho i zleho, ze mi moze zavidiet aj Hrabal. Vzdy som zostal optimistom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu