Nechcem sa ponáhľať a nepredbieham!

Asi takto voľajako som prijal výsledky agentúry Polis, ktorej šéfuje Ján Baránek a trošku ma prekvapilo, ako neodolal a štatistiku z výsledkov prieskumu okamžite využil ako podklad pre svoju politologickú odbornosť a prognózy evokujúce možnosti ďalšieho vývoja jednotlivcov i politických strán v spoločnosti a zahral sa, ak už nie celkom na proroka, tak aspoň na poučeného hlásnika! To čo som opísal a čo Polis organizoval bola telefonická anketa vo vzorke 1250 respondentov v čase od 27. apríla do 4. mája, teda aktuálne a s otázkou – koho by ste volili do parlamentu, ak by sa voľby konali tento víkend a okrem očakávaného víťazstva strany Smer, v podobe 38,3% , šokujúco druhé miesto s 11,4% pripadlo strane Sieť Radoslava Procházku. Umiestnenie nováčika je úspech, avizuje naozaj všeličo z vývoja pravicového spektra slovenskej politiky a ako som naznačil, svoju profesiu šéf Polisu nezaprel a pre médiá už uverejnené výsledky aj okomentoval.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Podľa úvah Jána Baránka je výsledok ankety pre stranu Sieť slušný, ale s dodatkom, že to bude treba potvrdiť v novších anketách, aby sa celkom vylúčila možnosť pozitívneho dozvuku výsledkov z prezidentských volieb, kde Radoslav Procházka dosiahol neuveriteľne skvelú podporu voličov a predbehol oveľa renomovanejších prezidentských kandidátov. Ale je klasickým politológom, čo pamätá aj na „zadné kolieska“ všetkých svojich úvah, prognóz a možných trendov vývoja a avizuje možné zmeny v náladách voličov. Ukazuje sa však, že azda prichádza ku generačnej zmene v politike a ľudia stratili trpezlivosť s tradičnými pravicovými stranami a to ponúkol ako argument v praxi aj napriek tomu, že o Sieti ešte vlastne nevieme vôbec nič – teda v praktickej podobe politických zásad, noriem a rozhodnutí, lebo to všetko ešte pred Procházkom a jeho štábom spolupracovníkov stojí ako bariéra, ktorú budú váľať, preskakovať, boriť a bombardovať či iba podliezať a obchádzať!

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nechcem predbiehať, na to mám v sebe naozaj viac ako dosť pokory a aj predvídavosti, lebo politických strán, čo prišli do života Slovenska s podobnými ambíciami, ba aj očakávaním a výsledkami bolo už naozaj viac a ak už nič iné, tak akurát táto anketa preukázala, ako to je v krátkom odstupe času. SaS, vládna strana v Radičovej vláde, na čele s Richardom Sulíkom, politikom, čo si osoboval právo veľkého politika a osobnosti s rozhodujúcim dosahom na riadenie štátu je s výsledkom iba 3,8% už celkom mimoparlamentnou spoločnosťou, lebo čo sa dá robiť, ako strana je už SaS iba spomienkou v podobe črepiniek dávnej slávy a pýchy. Alebo aj NOVA Daniela Lipšica, ešte o 1% menej dôvery a to aj napriek tomu, že jej zakladateľ a vodca má prax aktívneho politika a verejného činiteľa, dlhšiu životnú dráhu i veľké ambície a nič, čo by sa dalo chápať ako dobré očakávanie a priaznivé prognózy vo svete veľkej politiky.

SkryťVypnúť reklamu

Najčastejšie sa bude riešiť hádanka, kde je rezervoár hlasov pre Sieť a Procházku, lebo ľavicová základňa voličov Smeru je v anketových výsledkoch takmer štandardne na údaji 38% hlasov. Matematika potom jednoducho nepustí a vidieť, že Sieť ukradla voliča všetkým ostatným opozičným stranám a ak môžem tak aspoň naznačím, že vari najmenej sa to dotklo národnostných politikov a ich priaznivcov, MOST – HÍD si udržal svojich obligátnych takmer 8% a SMK sa cez 6,3%, s takmer dvojpercentným rastom voličskej základne prepracoval do parlamentu. Som presvedčený, že to spôsobili zmeny v smerovaní strany Bélu Bugára, jeho spojenie sa s exministerkou vnútra Luciou Žitňanskou a novej podobe straníckej filozofie s menšou účasťou nepodstatných národnostných preferencií a pri SMK predovšetkým výsledky parlamentných volieb v Maďarsku a možno aj nová orientácia vodcu Fideszu Orbána. Jeho politický kompas teraz ukazuje skôr na Východ, v pravom slove zmysle, než na Západ, kde mu vraj nerozumejú a „hádžu mu pod nohy polená“ a vedzte, že to nie je iba azimut Rusko, ale aj Čína, arabské krajiny a ukazuje sa, že to sľubuje nielen výnosné kšefty, ale aj istoty v hodnotovej politike.

SkryťVypnúť reklamu

A tak je jasné, že o voliča prišli v KDH, odkiaľ do sveta samostatnej kariéry odštartoval Procházka s ambíciami byť racionálnejším a predovšetkým spravodlivejším politikom, že jeho vysoký spoločenský kredit, dosiahnutý v prezidentských voľbách, čím sa stal persónou hodnou stať sa spoločným vodcom pre celé pravicové spektrum opozičnej pospolitosti ho posunul do priazne voliča v tábore priaznivcov OĽaNO a SDKÚ DS a čo ako sa budú šéfovia týchto strán vyhovárať, je to svedectvo ich diletantských chýb, predovšetkým v oblasti spolupráce a spoločných postupov voči vládnucemu Smeru. Ešte nevieme, ako sa bude dariť v tomto ohľade samotnému Procházkovi, možno ho ten neočakávaný predikát vodcu pravicového spektra politiky naozaj donúti byť objavným a dobrým politikom, čo Smeru neodpustí nič a nedá sa nikým manipulovať ani na „domácej pôde“ a všetky interné záujmy premôže všeobecným rozmerom výhradnej spolupráce.

SkryťVypnúť reklamu

A ešte niečo som musel s ohľadom na výsledky ankety agentúry Polis spraviť tak ako vždy – sumarizáciu výsledkov, ktoré dosiahol ľavý Smer a jeho rivali v pravom spektre politiky. Po prvý raz v priebehu rokov to vyšlo ako remíza, presne 38,3 : 38,3 a to je v zálohe pravicových strán ešte SaS a Nova, spolu s kapitálom necelých 6% hlasov a ak môžem byť prognostikom tak patrím k tým, čo výsledky, ktoré dosiahnu strany vo voľbách do poslaneckej snemovne EÚ skôr pomôžu pravici než Smeru, čo sa v ničom nemení a naopak, voči Ukrajine a svetovej verejnej mienke sa správa nekompatibilne a spolu s porážkou Fica v prezidentských voľbách zaeviduje ďalší pokles dôvery a podpory!

To viete, parlamentné voľby sú až v roku 2016, takých prieskumov bude ešte k dispozícii požehnane, ale predpoklady vývoja spoločnosti u nás, s ohľadom na hospodárenie, vývoj nezamestnanosti a neplnenie sľubov Smeru v každom ohľade bude spoľahlivým barometrom poklesu záujmu o politiku tých, čo síce sľubujú aj modré z neba, ale potom nič nezvládajú, tak ako ich dávni učitelia. A samozrejme aj vysvetlím, prečo mi na tom tak záleží a prečo to vždy znova a znova verejne pripomínam – koalícia pravicových strán, v tej chvíli, keď bude mať nad stranou Smer prevahu, aj malú, ale prevahu, by v parlamentných voľbách zvíťazila a po koaličnej zmluve by vytvorila vládu! Pre mňa sviatok, tak ako vo voľbách v roku 2010 a som si istý, že nech by v tom bol aj „pyšný a múdry Sulík“, na žiadneho majstra sveta v múdrosti by sa už nehral a na Smer by sme mohli začať pomaly zabúdať.

Sám pre seba to klasifikujem ako hračku na skrátenie dlhej chvíľky, presne tak, ako sledovanie evidenčných čísel automobilov so značkou PO keď hádam, kedy sa objaví nová koncovka! Teraz je v podobe EY a mám typ, že do polovičky mája uvidím už EZ a ak sa tak stane, priznám si dobrý výhľad! Všetky nasledujúce anketové výsledky budú v podobe ako bola táto, z Polisu, alebo lepšie, teda pravicové strany napriek všetkému čo im škodí a prekáža v spolupráci budú dosahovať vyššie súčty ako finálny výsledok Smeru. Bude to dobrá perspektíva! A nielen pre mňa, pre celé Slovensko.

Stanislav Krištofík

Stanislav Krištofík

Bloger 
  • Počet článkov:  2 342
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vyskusal som si v zivote tolko dobreho i zleho, ze mi moze zavidiet aj Hrabal. Vzdy som zostal optimistom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu