Niet nad spravodlivosť a rovnaký meter na ňu

Tento publicistický skvost v piatkovom vydaní denníka SME už som tak trošku poznal, aj bytosť, čo sa podeň podpísala som sa usiloval spoznať na informačnom internetovom portáli a hoci som sa celkom jednoznačne nedozvedel predovšetkým to, kde je doma, alebo presnejšie, ku ktorej národnosti či etnickej skupine človečenstva patrí, je celkom iste radikál, presnejšie, neohrozený radikál. A ešte aj s bonusom, povedal by som úprimný a pravdivý, lebo ponúkol voľačo, čo pomenoval „typický obrázok zo života dievčat a žien na Slovensku počas trvania Slovenského štátu“. Veľa sľubujúce, lebo história tých čias je skôr tabuizovaná, na Slovensku veru celkom vypočítavo a účelovo a tak teda som sa začítal. Ako sa hovorí, je dobre vedieť, ešte lepšie zmúdrieť a najlepšie celkom iste zaradiť. Ako dobré, priemerné, seriózne, alebo s prepáčením účelovo neprípustné, lebo čo už, pripomínať výročie holokaustu na tento spôsob "tvorby" je človeka celkom nehodné!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Opis varšavského povstania Židov v gete vytvorenom v štvrti Muranov je tak trošku naturálny, nevyberavý slovníkom a dôsledkami, ale jednu špecialitku si autor predsa len neodpustil – všetku pozornosť svojich spomienok sústredil na básnickú tvorbu budúceho poľského nositeľa Nobelovej ceny Czeslava Milosza. Tie časy vo veršoch všetkým priblížil naozaj zvláštne, lebo ľahostajnosť obyvateľov Varšavy k tragédii občanov v gete je opísaná ako divadlo sledované zo susedstva, kde boli cirkusové atrakcie a vraj najkrajšie sa na to pozeralo z kolotoča! V kontexte s tým, ako ten masaker s odstupom času hodnotí celý svet a veru aj Poľsko, lebo národovci a potom aj komunisti boli empatickým kritikom a sudcom fašizmu, je to pre národ na sever od nás hanba bez možnosti nájsť pochopenie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tomáš Forró to poriadne zjednodušil, dnes už je ako antisemiti charakterizovaný celý poľský národ a naozaj sa s tým nedokážem stotožniť! Viete, už aj preto nie, že takéto zjednodušenie opisu tých čias, čo aj v umeleckej tvorbe mu Poliaci nikdy neodpustili, napriek sláve, ktorú pre nich ziskom svetovej ceny priniesol, lebo ho odsudzovali, kritizovali, zazlievali mu a napokon ani nedovolili pochovať ho na miesto večnej slávy v panteóne na krakovskom Waweli. Podľa autora článku márne a zbytočne, lebo historici ten kolotoč hanby Poliakom vedia dokázať!

Ako sa hovorí, sú veci s ktorými sa nikdy nevyrovnám a jedna z nich je presne takéto stotožňovanie všetkých s niektorými, celkom iste sa Poliaci s židovským etnikom v dlhej histórii spolužitia naučili vychádzať a dôkazom nech sa stane otvorenie Múzea histórie poľských Židov, čo je stvorené na obraz, čo prekoná všetky predsudky a pochybnosti, ako to so spolužitím etník naozaj je! Je tam vraj všetko, cez všetky rozpory a rozdiely v čase i spolužití, poriadne do hĺbky a podrobností, aby sa na nič nezabudlo a potešil som sa, ako múdro sa autor dopracoval k záverom, čo sa naozaj dajú akceptovať ako seriózne hodnotenie.

SkryťVypnúť reklamu

A presne vtedy sa Tomáš Forró, ktohovie prečo rozhodol, hodnotiť onú strašnú dobu cez prizmu pozorovateľa našej reality z tých čias a šokujúco to nedopovedal tak, ako sa mu to podarilo opísať z poľskej súčasnosti. Je klasicky otvorený – naši Židia neboli žiadni hrdinovia, nebojovali so zbraňou v ruke s fašistami a ani s domácimi gardistami, dobrovoľne si dali našiť žlté hviezdy a pokorne putovali do lágrov smrti. U nás nebolo geto, nebolo teda žiadne povstanie či rebélie a básnici vraj nič nemuseli ako inšpiráciu hľadať! Ba jeho predstavivosť našla podobu až v opisoch hrdinských Aničiek, čo boli partizánkami, ale vraj predovšetkým takými persónami, čo počas holokaustu žúrovali, donášali na Židov a hajlovali kde len mohli, najradšej na námestiach, aby to malo svoju hodnotu! Ergo, sme národ..., no fuj!

SkryťVypnúť reklamu

Presnejšie, aby som nič nevynechal, lebo v tých jeho hodnoteniach je voľačo katastrofálne, nás ako národ hanobiace, ako keby tu nežili desiatky, stovky a tisíce tých, čo holokaust síce pomenovať nevedeli, ale ľudské zlo bolo ich nepriateľom celkom prirodzene. Nikde na svete niet viac príslušníkov určitého národa, čo Židom pomáhali, čo ich ukrývali a s nasadením vlastných životov riskovali vlastne celú vojnu, lenže to si Forró spoľahlivo neuvedomil. Ba dal tomu podobu a obsah proroctva, lebo práve preto, že sa tu nič nedialo, teda nič také, čo by stálo za spomienku na hrôzy vojny máme ako národ čisté svedomie a pri všetkých podobných tryznách spomienok na holokaust môžeme sa aj o rok stretnúť a velebiť tlstého kňaza, ktorý odvisol na šibenici ako malé, no poslušné koliesko holokaustu.

SkryťVypnúť reklamu

No povedzte, takéto zovšeobecnenie je jednoducho naozaj sila – dovoľte mi trošku legitímnej zmeny obsahu tejto úvahy – nie ducha, ale zloducha, lebo tak, ako v prípade poľského národa aj ten náš sa správal ináč, ako len v jeho chorých predstavách a tak akosi naviac, epigóni prezidenta Tisa by ho mali zažalovať za hanobenie jeho človečenstva! Tie prívlastky čo použil sú človeka dneška a takého nevedomca v histórii absolútne nehumánne. Ako to vôbec prešlo do verejného média, to si nikto seriózny s profesiou publicista ako vhodný výraz použiť nemôže dovoliť! Nota bene už aj preto, že táto naša história nie je uzavretou kapitolou nášho bytia, je v tom záhad a tajomností či pochýb aj na rozdávanie a Slovensko si naozaj zaslúži v každom ohľade viac úcty! Nech už je Tomáš Forró trebárs Poliak, Žid, Maďar, alebo ktokoľvek, na voľačo v takejto podobe naozaj nemá nárok!

Stanislav Krištofík

Stanislav Krištofík

Bloger 
  • Počet článkov:  2 342
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vyskusal som si v zivote tolko dobreho i zleho, ze mi moze zavidiet aj Hrabal. Vzdy som zostal optimistom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
INESS

INESS

107 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

316 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu