Regióny, župy, samosprávne kraje či radšej nič!

Presne takto si musíte položiť otázku, na ktorú čo najskôr začne hľadať odpoveď premiér Róbert Fico a dôvod je celkom jasný – vraj sme sa ako národ nezžili s ich fungovaním a kto by si myslel, že to bol výrok na voľajakej odbornej konferencii o správe štátu, musím ho opraviť! Takúto štátnickú múdrosť prezentoval na zjazde odborového združenia KOVO v Piešťanoch a ak budem iba trošku sarkastickým komentátorom takéhoto výroku pripustím, že to bolo adekvátne a zodpovedajúce, už celkom nič „múdrejšieho“ tam na 100 % povedané nebolo! Presne to sa na rokovanie odborového spolku hodí, lebo aj tak je to vždy v podobe spoločná pieseň, jednota na večné časy a ak by sa dalo, tak potom by nebolo od veci, aby sa odborári odborne „starali“ nielen do právomoci strany SMER, samosprávy, ale čo najviac aj tých regionálnych úradov, lebo podľa nášho premiéra by sa v nich mal nájsť dostatočný priestor aj pre štát!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

No čo už, každý to má poukladané do vlastnej schémy a tá premiérova je jasná, ak je správcom štátu SMER a ja, či naopak, na kieho čerta je tu treba voľajaký región, župa či vyšší územný celok, keď je to celkom iste robota a zodpovednosť pre nás! Kto by si myslel, že si vymýšľam tak presne odcitujem Aby bolo jasné, hoci ide o správu v réžii samosprávy, tak štát musí mať v týchto orgánoch zastúpenie!

No, čo poviete, je to preukazné a nedá sa tomu naozaj nič vo veciach uzurpácie moci vyčítať, to teda nie, iba ak skromne sa spýtať – tak na kieho čerta nám boli či sú iné než štátne orgány,

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

prečo sa zrušili ONV a KNV, čo boli predĺženou rukou štátnej moci a hoci nikdy nezabudnem na to uľahčenie, čo nastalo v celom systéme správy štátu, keď sa tá babylonská stavba štátnej moci definitívne stratila z našich životov, ale premiér Fico to má usporiadané ináč. Prirodzene, lebo jeho prax sa začala nie zbieraním znalostí a skúseností zo života, ale rovno v parlamente a aj tam bol jednoznačne s poslaním, postarať sa o svoju kariéru a napredovanie vo funkciách a hľa, podarilo sa mu to, je to celkom iste dobrý model! A popritom sa mnohé naučil, napríklad využiť „perfektnú prax a skúsenosti komunistov“, lebo prirodzene akurát s nimi svoju kariéru naštartoval a potom jednoducho exceloval, veď je talent prinajmenej z Božej vôle, lebo vymyslieť SMER, sústrediť tých „výnimočných verných“, nebyť vôbec smiešnym, skôr iba naozaj nebezpečným tým uplatňovaním princípu ja sám, ja sám a som si celkom istý, že akurát v tom je ukryté to tajomstvo popularity a podpory v národe. Vždy je to tak, kto má moc, má silu a veru aj pravdu napriek istote, že história svedčí, že to nikdy nemáva dobré konce, ale v časoch slávy sa na galibu nikdy nemyslí!

SkryťVypnúť reklamu

Aby bolo jasné, riadenie všetkého z jedného miesta a jednotnou mocou je zdanlivo najspoľahlivejší systém riadenia štátu, či ak chcete tak vecí verejných, ale akurát tá prax daná históriou a jej múdrymi ponaučeniami, ľudstvo naučila takúto metódu - panovať všetkým a všetkému - odmietať a nájsť alternatívy. Tou najjednoduchšou sa stala samosprávna metóda správy ľudských osídlení v jednej lokalite – obec, mesto a pohotovosť i obsahová variabilnosť, ale predovšetkým správnosť riešení s výhodami, ktoré to občanom prináša a už nikdy nikto by to nemal spochybňovať! A to ani vtedy nie, keď vládol kráľ či iný zvrchovaný vládca, veď celkom prirodzene sa aj potom krajina, aj pod takouto kuratelou, rozdelila na regióny prirodzene súvisiace s geografiou, dopravnými možnosťami, kultúrou, zvykmi, možnou samostatnosťou, priemyslom a jednoducho naozaj všetkým, na čo si ako na voľačo pre ľudí a ich život v takomto priestore potrebné spomeniete. Hovorí sa tomu historická skúsenosť, dedičstvo a tie dávne župy, čo územie dnešného Slovenska charakterizovali ako voľačo samozrejmé a dodnes akceptovateľné, lebo je to v ponuke aj s dôkazmi a komentármi, dali základ pre vznik tých „modernejších krajov“ v rôznych počtoch, ale aj tak, už to bolo celkom také, ako by to chcel naplánovať náš premiér!

SkryťVypnúť reklamu

Žiadna samospráva, teda žiaden župan a jeho národom volené poslanecké persóny, čo v prenesenom slova zmysle predstavovali akési „krajinské vlády“, ktoré vo svete ozajstných demokracií fungujú viac ako samozrejme dodnes a správu príslušných regiónov riadia nielen z dostupnejšieho centra, ale celkom iste aj v múdrejšej réžii, lebo jednoducho povedané, rozhodujú predovšetkým o takých veciach a problémoch, čo sú im vlastné! Alebo aj ináč, sami o sebe, lebo spravovať Bratislavu, Pezinok, Holíč, Senec, Trenčín, Žilinu, Martin, Námestovo, Poprad, Prešov či Košice naozaj nie je rovnaká povinnosť a rovnaké problémy, to mi jednoducho uverte! A dá sa to povedať aj ináč, Spiš má celkom inú potrebu a možnosti či povinnosti než Šariš, alebo Trenčianska či Abovská župa a ak si to preložíte do slovníka súčasnosti bude vám jasné, že je to celkom iste rovnaký problém. Každý má celkom iné starosti či povinnosti, na nič nie je vymyslená metóda voľajakej všestrannej účinnosti a keďže tie dávne rozprávkové zaklínadlá už neplatia, alebo sme ich zabudli je skvelé, ak si ich zodpovední objavujú sami a ak im dobre slúžia!

SkryťVypnúť reklamu

Zákony sú pre celý štát rovnaké, je celkom zbytočné, ak sa voľakto z vlády do interných vecí regiónov a samosprávy stará ako kontrolór či priamo dozorný orgán, lebo veciam sa rozumie a dajú sa riešiť iba na „tvári miesta“, lebo také sú ľudské danosti a možnosti! A tak by som pripustil iba jedinú možnosť diskusie o tom, ako veci regionálnej správy riešiť v praxi. Dnes je už zabudnutý systém dávnych žúp, neskorších krajov už bez volených orgánov, čo potom štát zredukoval na tri kraje podľa geografickej orientácie a tých dnešných osem, čo už sú naozaj ako voľajaké maličké miništátiky aj s parlamentom vlastných poslancov a ak by som hľadal východisko, čo Ficovi ako „hľadačovi pokladov“ v tomto ohľade poradiť čo najlepšie, je tu jediná možnosť!

Jeho predstava je celkom jasná, okrem kontroly nad touto sférou správy štátu v osobnom zastúpení a tak akosi naviac, aj racionalizácia nákladov velí zredukovať počet samostatných krajov na tri + Bratislavu – ak vôbec - a podľa toho čo deklaruje, malo by to byť voľačo, čo vraj národ prijme s uspokojením. Viete, z tej istoty ma predsa len mrazí, lebo v každom takomto spoločenstve to bude strašne mnohoraké! Viete si predstaviť vymýšľať postupy a riešenia napríklad v regióne východného Slovenska, od Stropkova až po Vranov, od Sniny cez Kežmarok až po Svidník, kde nie je povinnosť nájsť východisko z desiatich problémov, ale ak poviem z tisícky tak je to málo, máte predstavu, ako absolútne nikto nezvládne zastúpenie jednotlivých miest v regióne v zastupiteľstve, ako nemožné bude nájsť paritu možností voľajakej spravodlivosti, koľko nevôle a závisti prinesie program rovnomerného rozvoja celej geografickej oblasti, čo všetko sa vráti v ponuke závisť, nespravodlivosť, bezvýchodiskovosť a aká to bude trauma!? Lebo to menej nebude lepšie, to bude problém vlastne s násobkom, variabilita, špecifikácia a počty rozdielov vlastne vo všetkom v živote ľudí v určitom konkrétnom priestore nie sú starosť v malých rozmeroch, naopak.

Verte mi, je mi to jasné ako slniečko teraz v máji, že je to z jeho strany čistý populizmus! Hľa, ešte aj v takejto problematike vie moja strana a moja vláda šetriť, usilujeme sa vrátiť do rozhodovania interných vecí samospráv vrátiť politiku štátu, aby v tom boli istoty a záruky a hoci je to v samotnom princípe absolútna hlúposť, lebo kuratela štátu má naozaj iné povinnosti, než všedný život a všedné starosti ľudí v regióne - tie sú jednoducho špecificky konkrétne, ba ak to môžem zjednodušiť naozaj chlebové. A tie by sa mali riešiť doma, v komornejšom rozmere a predovšetkým v racionálnej akčnosti takých samosprávnych celkov, čo všetko potrebné zvládajú v komplexnom zábere. Tri župy či samosprávne kraje pre Slovensko je takmer také megalomanské riešenie, ako keby nám táto vláda oznámila ako povel to sebe vlastné:

Veď načo tu špekulujeme, my sme takí schopní a výkonní, že to zvládneme v jedinom širokouhlom zábere a ušetríme koľko bude treba, všetci nám budú závidieť, jedno miesto, jedna vláda pre všetkých a žiadne starosti, čo poviete!? Lebo už je to vlastne Róbertom Ficom aj naznačené, veď jasne povedal. Náš minimálny plán sú tri územné celky!

A verím, ba som si celkom istý, že tam tú túžbu všetko zredukovať na jeden jediný orgán cítite spoľahlivo – pretože akurát to celkom spoľahlivo prijme aj verejnosť! A hotovo, bude dokonané! O koľko nás demokracia posunula vpred, o toľko nás rozhodovanie tejto vlády vráti nazad, lebo čo už, strane SMER a jej vodcovi ide o istoty! Jasné, iba tie vlastné a osobné.

Stanislav Krištofík

Stanislav Krištofík

Bloger 
  • Počet článkov:  2 342
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vyskusal som si v zivote tolko dobreho i zleho, ze mi moze zavidiet aj Hrabal. Vzdy som zostal optimistom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

224 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu