Scenáre ako zo života

Nebyť tej naozaj zlomyseľnej zhody náhod, že sa realita života našej spoločnosti tak dokonale začala podobať na príbehy vysielané v seriálovej podobe v našich televíznych spoločnostiach, jednoducho budem iba mlčať, lebo fámy a reklama tvrdia, že je to dokonalý kumšt, skvelá ponuka zábavy „inšpirovanej životnými udalosťami“ a samozrejme voľačo národom milované, lebo sledovanosť všetkého v ponuke je úžasná. Štatistika je vraj preukazná a naozaj sa o tom nebudem sporiť, ale predsa len, tie scenáre, podľa ktorých to v živote našej krajiny a aj na televíznych obrazovkách „šliape“ sú jednoducho nič moc, alebo prísnejšie či otvorenejšie – sú celkom hlúpe! Nosný príbeh je v poriadku, potom však potreba veci posúvať k „onakvejším zápletkám spôsobí“, že to naozaj stráca nielen logiku, ale ešte aj zrozumiteľnosť myslenia a dialógov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)

Ako som povedal, potreba porovnávať reálny život s tým, čo na nás čaká v seriáloch Búrlivé víno, Panelák či Horúca krv vznikla zásluhou inšpirácie, lebo rozhodovanie zodpovedných o tom, ako to u nás bude, v akom moduse a podľa akých predpisov, ba nebojím sa napísať priamo zákonov fungovať je voľačo absolútne nekorektné, nelogické a proti zdravému rozumu! Národ to má v ponuke naozaj každodenne a v celej šírke správy vecí verejných a nestačíte sa ani diviť, čo všetko sa dá využívať a zneužívať ako možnosť osobného prospechu. Vláda, samospráva, firmy, jednotlivci, úradníci, verejní činitelia ale v ničom nezaostáva ani tá časť spoločnosti, čo má predikát mafiáni či iba obyčajnejšie zlodeji na mnoho spôsobov a ak si to skúsite usporiadať tak, aby v tom bola voľajaká logika zistíte, že sa to dá! Každý si robí to, na čo nájde odvahu a to naozaj stačí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Všetky tie vážne prešľapy, čo sú pravidelne v ponuke sa na nás hrnú z médií všetkých podôb pravidelne, nedá sa na ne nereagovať, ale diplomatický zádrhel, ktorý si pre Slovensko vymyslel český prezident Miloš Zeman je voľačo presne na ten spôsob špeciálneho libreta pre lacnú operetku, kde na ničom inom než na žiaducom postupe deja naozaj nezáleží! Ba ešte voľačo v tom predsa len je, musí to dobre vyzerať, lebo plán, diplomatickou misiou na Slovensku poveriť manželku svojho predchodcu Václava Klausa je v podobe doplniť príslušný scenár ako keby o fantasticky vyzlečené a úžasne tancujúce baletky a refrény v podobe najúžasnejších hitov, aby to bolo predovšetkým pastvou pre oči a uši. Dnes už tento, voľakedy ľahšej zábave dominujúci „umelecký štýl“ nielen u nás vlastne celkom zanikol, ale potreba poďakovať sa pani Klausovej za podporu vo voľbách, ako sa hovorí, napriek všetkému, si našla svoju podobu akurát takto!

SkryťVypnúť reklamu

Pán prezident Zeman svoju túžbu vymenovať za veľvyslanca Českej republiky na Slovenku pani Líviu Klausovú vyslovil zdanlivo spontánne, je Slovenskou, podchádza z Bobrovca, čo je dobre známa lokalita aj pre mňa, lebo nielenže je to neďaleko od Liptovskej Mary, ale odtiaľ pochádza aj matka mojich dvoch dcér a je to celkom iste naozajstná a vzdelaná dáma, čo už si svoje v originálnych školách života preskákala spoľahlivo a so cťou, takže vlastne niet žiadnych obáv či nebodaj výhrad, ale predsa len! Svet diplomacie je predovšetkým dokonalá rozhľadenosť v svete politiky, ekonómie a medzinárodných udalostí či vzťahov, vyžaduje si pohotovosť a rýchlu reakciu a samozrejme aj dokonalú orientáciu, ináč je na svete nevyhnutná pohroma a nič sa nedá robiť, pani Klausová sa naučila vykonávať už iba prácu v domácnosti premiéra štátu a prezidenta, čo je celkom iste iná špecializácia, než držať ruku na pulze doby a sveta! Má medzery a resty a dôvod, prečo sa prezident Zeman rozhodol akurát takto nedal na svoje odhalenie dlho čakať! Minister zahraničných vecí a šéf všetkých ambasádorov Česka vo svete Schwarzenberg reagoval jednoznačne – nie je to dobrá voľba, naša zodpovednosť je v tomto ohľade obrovská, to nie je žiadna formalita!

SkryťVypnúť reklamu

A tak je na svete spor, Zeman je celkom iste tvrdohlavá persóna a svoju potrebu realizovať svoje potreby bude presadzovať nástojčivo, takže je nad slnko jasnejšie, že jeho právomoci takýchto diplomatov menovať budú zrejme dominovať a v Čechách je „zarobené na celkom zbytočný konflikt vláda – prezident! A čo s tým máme my!? Zdá sa že nič, ale nie je to pravda, lebo normy medzinárodných vzťahov predpisujú o osobe ambasádora rozhodnúť ako o žiaducej osobe a náš premiér, hoci s tým naozaj nemá nič spoločného, to bude na rozhodovaní Ivana Gašparoviča sa dal aj tak počuť v široko koncipovanom odkaze.

SkryťVypnúť reklamu

Bude to prejav úcty voči Slovenskej republike a nevypovedané zostáva všetko ostatné, čo je v príkrom rozpore s realitou dneška i minulosti. Róbert Fico fandí Zemanovi, majú naozaj veľa spoločného a tak sa jeho rozhodnutie podporuje a basta a tak akosi sa pozabudlo na fakt, že Lívia Klausová má cez dedičstvo po svojom otcovi resty voči tejto krajine, lebo jeho kariéra sa v čase trvania Slovenského štátu cez II. svetovú vojnu stáva pre jej nový úrad u nás problémom! Aj tak však pochybujem o tom, že to prezident pri jej schvaľovaní na veľvyslanecký post bude brať na vedomie, lebo prednostnou úlohou politiky strany SMER je bezproblémové fungovanie kontaktov našej vlády s prezidentom Zemanom, lebo ten jeho myšlienkový podtón, čo najrýchlejšie s Nečasovou vládou a samozrejme so Schwarzenbergom voľačo urobiť je známy aj laikom.

Teda tak a teraz k tomu scenáru v našich vychytených seriáloch. Ruku na srdce, kto sa dokáže na základe normálneho chovania ľudí stotožniť s tým, čo všetko v nich sledujeme!? Aké sú dialógy, ako si hrdinovia odovzdávajú odkazy a posolstvá, ako ľahko sa dostávajú nielen na šikmú plochu akéhokoľvek zločinu, banálnych priestupkov a nečestnosti, ale aj naopak, ako samozrejme dokážu voľakde hlboko v sebe objaviť latentne ležiaci talent na tisíce podôb a ako sa napriek proklamovanej múdrosti a vzdelanosti stávajú, s prepáčením, „sprostými až za roh“ len a len preto, aby sa voľačo pohlo kam sa pohnúť má, alebo naopak, prišiel na svet objav hodný Nobelovej ceny a tak sa na to celkom spoľahlivo prestávam pozerať. Debilita Dušana Janča v Paneláku a neuveriteľné peripetie mafiána Marcela a vlastne všetkých, v Paneláku doma, či zamestnaných rozhodli už dávno – žalúdok si treba šetriť a všetko ostatné v ponuke k tomu speje nezadržateľne rýchlo.

Doktor Žigo s jeho indickou kultúrou poznamenaná manželka čo šíria „kultúru“ viac ako svojskú v širočiznom dosahu na populáciu, rodina Dolinských a ich boj nielen s mafiou, ale aj politickým dedičstvom a tajnými v komunizme a predovšetkým aj s chrapúnstvom tajomného kamaráta z Francie Andrého, čo „obetuje na ich oltár“ nielen peniaze, ale veru aj osobný profit a vypočítavosť, ktorým zlomí osud nádejnej vinárskej expertky Niny a všetka tá kamarila mafiánov, čo je viac ako si pamätáme z USA či zo Sicílie a Talianska... A vrcholom nápaditosti sa stal ten hajzlík s pištoľou v ruke, čo najskôr týra manželku, dcéru a celú ich rodinu, teraz momentálne švagra a čo ako sa budete snažiť, je to inscenované naozaj tak, že neviete o aký žáner ide!!?

A celkom na záver som si nechal príbeh Horúca krv, lebo je počtom dielov predsa len skromnejší a celkom iste práve preto sa ešte nestačil celkom zdiskreditovať, ale už je to na postupe aj tam! Už je tam jednoducho v ponuke všetko, od ľudského nešťastia, cez mentálne nedostatky, ložiská uhlia, drogovú závislosť, osudovú podobnosť, mafiánsku nadvládu nad justíciou a spoločnosťou vôbec, lebo zastupujúci starosta a jeho policajt s nevysvetliteľnými právomocami majú schopnosť ponúkať všetko výhradne tak, aby sa stalo presne to, čo sa dá vymyslieť iba v pominutí mysle a som úprimne rád, že mám v ponuke takú širokú škálu ponuky programov naozaj zo života.

Nemýlite sa, spravodajské portály sú širokokoncipovanou ponukou, lenže ruku na srdce, ak uprednostníte tie naše, naozaj spoľahlivo sa všetko v nich zašifrované začína podobať na ten obraz našich seriálov, že stratíte nielen pocit sledovania dejov približujúcich svetu múdrosť rozhodnutí zodpovedných, ale naopak, čím ďalej tým je v tom viac účelovosti, hanebnosti, vypočítavosti a osobnej ziskuchtivosti a prepáčte, neviem ako ďalej! Tu je málo sa na to nepozerať, lebo s tým v svojom reálnom živote žijem naozaj osobne a tak je naozaj na mieste spýtať sa všetkých! Čo s tým tak naozaj, keď je celkom nič nepozerať sa, keď je to vlastne ešte horšie, lebo neznalosť nikoho neospravedlní!! Lebo verte mi, vymyslieť riešenie je celkom iste povinnosťou, lebo život je v takejto podobe lepší v podobe spoľahlivej tmy, ale ruku na srdce, je to ešte vôbec život!?

Stanislav Krištofík

Stanislav Krištofík

Bloger 
  • Počet článkov:  2 342
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vyskusal som si v zivote tolko dobreho i zleho, ze mi moze zavidiet aj Hrabal. Vzdy som zostal optimistom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

224 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu