Neviem ako vám, ale mne sa zdá hudobný trh neuveriteľne deformovaný. Na výslní je príliš veľa "umelcov", o ktorých nikto nestojí, majú mizerný predaj cd a na "regulérnych" koncertoch ich nevidno. Ale jednoducho si hu(d)bou na seba dokážu zarobiť. Ako to robia?
Jednoznačne tu funguje určitý kolotoč vzťahov a financií, do ktorého sa nepodarí naskočiť každému, kto by si to zaslúžil. Z pohľadu osoby, ktorá to dokázala je to možno takto: pretŕčanie sa v médiách -> hranosť v rádiách -> výroba klipu -> pretŕčanie sa v médiách -> pozvánky na účinkovanie od organizátorov promoakcií a tak dokola. K tomuto by som nemal jedinú výhradu, je to úplne bežná výroba celebrít, absolútne legitímna.
Do tohto kruhu ale vstupuje jedno občianske združenie, ktoré svojou povahou rovnováhu výrazne narušuje, Je ním SOZA - Slovenský ochranný zväz autorský, ktorý vyberá peniaze za akékoľvek užívanie diel (od koncertov, cez aerobic až po poplatky za rádiá a televízie v krčmách a hoteloch), pričom každý, koho vymädzuje zákon, musí všetky svoje predmetné aktivity vopred nahlásiť. Zákon je tak postavený, že defacto, ak si budete pískať na plnom námestí alebo v autobuse a prichití vás pri tom inšpektor SOZA, môžete byť až trestne stíhaní, ak ste to 30 dní vopred nenahlásili. Takáto organizácia funguje asi v každej krajine EÚ a snáď je jej činnosť harmonizovaná s európskymi právnymi normam. Jediné, čo som sa nedozvedel je, ako sa vyzbierané peniaze prerozdeľujú napäť autorom a koľko z nich si necháva SOZA. Keďže ide vlastne o súkromnú spoločnosť, asi sa to ani nikdy nedozviem.
Ako to však súvisí s našimi hudobnými celebritami? Veľmi jednoducho - peniaze za svoje účinkovanie v médiách dostávajú duplicitne, t.j. aj od médií a usporiadateľov a neskôr aj od SOZA, za tie isté "vystúpenia". A o ich tvorbu paradoxne nemusí nikto stáť - stačí, že majú známe tváre.
Ja mám jednoducho zažitý konzervatívny názor, že hudobník by si mal zarábať predajom nosičov, koncertovaním, štúdiovou prácou a pod. Prečo by mal mať svoje autorské práva chránené zo zákona viac ako napr. programátor, ktorý pre firmu vytvorí program, ale dostane zaň zaplatené len raz bez ohľadu na to, koľko ľudí ho používa? A prečo nie je webdizajnér, ktorý vytvorí stránku platený aj za to, akú má stránka návševnosť? Veď ju vidia tisícky ľudí! Aký máte názor vy?