Line 6 GuitarPort - externá zvukovka a softvér pre gitaristov

Sám neviem, či je tento produkt viac zvukovka alebo gitarový "ampmodelingový" softvér. Jednoznačne je však určený pre gitaristov, takže ak aspoň z času na čas vezmete do ruky svoju elektrickú spoločníčku, určite sa vám oplatí čítať ďalej.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)
Obrázok blogu

Firma Line 6 je v gitarovom svete dostatočne známa, hlavne pre svoj amp-modelingový a multiefektový procesor POD . Ide o softvérovú emuláciu gitarových zosilňovačov (hláv), bední (reproduktrov) a efektov na veľmi vysokej úrovni. Samozrejme má táto technológia svojich odporcov z radov vyznavačov originálnych analógových obvodov, no to nemení nič na tom, že modelingové produkty Line 6 sú široko rozšírené.

GuitarPort by sa dal v rámci produktov firmy zaradiť ako základný výrobok pre domáce použitie. Toto pomenovanie znie trošku dehonestujúco, no neuberá na kvalite. Tá je na prekvapujúco vysokej (zvukovej) úrovni. No každé A má svoje B, takže začnem od začiatku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Inštalácaia by sa dala nazvať hororom. Samozrejme som ako prvé staihol najnovšiu verziu ovládačov, softvéru a firmware. Všetko sa nainštalovalo OK, no keď som pripojil gitaru, skoro ma zabil bzučivý rušivý zvuk, ktorý vychádzal z reproduktorov. Mať tak o 30 rokov viac, asi dostanem infarkt. Nedarilo sa mi problém odstrániť, tak som začal prehľadvávať internet a na oficiálnom fóre som zistil, že ide o rozšírený problém s niektorými USB radičmi a základnými doskami. Postupoval som podľa rád na internete, no pomohlo až dokúpenie prídavného PCI USB slotu... Vo verzii GuitarPort softvéru 1.0 však všetko šlapalo bez problémov, problémy vznikli až pri upgrade na verziu 2.0 či 2.5.

SkryťVypnúť reklamu

Hardvér vyzerá ako vesmírna loď z béčkovhého sci-fi filmu s veľkým ovládačom hlasitosti namiesto pilotnej kabíny. Keďže vzhľad nemá vôbec vplyv na vlastnosti, nebudem sa vyjadrovať. Trocha zamrzí, že šasi je z plastu - odolný plech by budil väčšiu dôveru, ale keďže sa predopkladá domáce využitie, dá sa oželieť. Na vrchnej strane sa nachádza spomínaný ovádač hlasitosti. Je veľký a dobre sa s ním manipuluje.

Vstupný jack na pripojenie gitarového kábla je logicky vpredu:

Zadná strana je vybavená viacerými konektormi:

Zľava: line out výstup na pripojenie do reproduktorov/zosilňovača, line in vstup na pripojenie externého zdroja zvuku (napríklad už existujúcej zvukovej karty v PC) - tento zvuk nebude prechádzať softvérovými úpravami ako vstup z gitary, pretože ide priamo na výstup, ďalej je výstup na sluchátka a USB konektor.

SkryťVypnúť reklamu

Zvuková karta funguje v režime USB 1.1, čo je škoda, pretože rýchlosť USB 2.0 by sa jednoznačne dala využiť. Audio prevodníky sú 24 bitové, no výrobca neuvádza samplovaciu frekvenciu, podľa všetkého je však 48 Khz. Táto krabička teda sama o sebe funguje ako jednoduchá externá zvuková karta. Po pripojení na zosilňovač Onkyo a štúdiové monitory Behringer si jej zvuk v ničom nezadal s poloprofi zvukovou kartou M-Audio Audiophile. Zvukovka je to však iba s absolútne základnými funkciami, takže absentuje podpora viackanálového zvuku či digitálne vstupy a výstupy.

Nad ovládačom hlasitosti sa nachádza ledka, ktorá indikuje stav - zelená znamenená, že GuitarPort je pripojený a pracuje správne, červená znamená, že je pripojený, no vyskytla sa chyba a pracovať nebude. Zelená sa zmení na oranžovú keď hráme na gitaru a do zvukovky prichádza jej signál. Oranžová sa zmení na červenú, ak jej signál z gitary príliš silný, tzv. clipping.

SkryťVypnúť reklamu

Softvér je však predsa tým prvkom, ktorý je pri tomto produkte podstatný. Keď to vezmeme do dôsledkov, tak zvukovka funguje ako externý hardvérový kľúč, bez ktorého softvér GuitarPort vôbec nespustíme. Line 6 to vymysleli šalamúnsky, no z pohľadu užívateľa vyvstáva zopár problémov. Čo ak chcem používať svoju pôvodnú zvukovú kartu? Nie je problém, mám dve možnosti: pôvodnú zvukovku (jej line-out) pripojím do line-in konektoru na GuitarPorte a využijem jeho line-out na pripojenie do reproduktorov/zosilňovača/ - alebo to urobím presne opačne.

Samotný softvér má prehľadné rozhranie:

Navrchu vidíme modelovanú gitarovú hlavu, pod ňou je sekcia efektov a skoro polovicu obrazovky zaberá playder a GP online, o ktorom bude reč neskôr

Ktorý gitarista by nechcel mať doma 16 rôznych gitarových zosilňovačov a ku každému na mieru ušitý reprobox? Cena takejto konfigurácie by sa však vyšplhala no závratných súm... To ponúka GuitarPort v softvérovom prevedení. Samozrejme sa nedajú čakať zvukové kópie 1:1, tam sa ešte táto technológia nedostala a feeling lampových hláv softvér nesprostredkuje. A ani som nemal možnosť počuť ani väčšinu aparátov "naživo". No aj tak je ich kvalita a variabilita výborná. Virtuálne mám doma Marshall, Fender, Vox či Mesa Boogie.

Efekty sú v hojnom počte a k ich kvalite nemám výhrady. Sú zastúpené všetky najpoužívanejšie typy - overdrive, distortion, reverby, echá, delaye, kompresor, ...

Môžem porovnávať s konkurenčnými produktami Amplitube od IK Multimedia a Guitar Rig od Native Instruments, ktorá sú považované za špičku v gitarovom zvuku a tvrdím, že GuitarPort znie lepšie ako spomínané. Hlavne pri skreslených zvukoch tvrdšieho razenia (hard rock, metal), mu na krk dýcha len Amplitube, aj to však z diaľky. Zvuk z GP je oveľa hutnejší, dynamickejší, čitateľnejší, hlúpo povedané "má väčšie gule". To som naozaj od produktu, ktorý stojí približne 1/5 Amplitube, pravdupovediac nečakal.

Čistý, neskreslený zvuk už nie je taký výrazný, takže by som GuitarPort odporúčal hlavne tvrdším gitaristom. Nie že by bol nepoužiteľný, no konkurencia ho dobieha a aj predbieha. Simulácia akustickej gitary je však veľmi príjemná.

To, čo GP získava vo zvuku, však stráca v použiteľnosti. Softvér je iba stand-alone aplikácia, takže nie je možné s ním pracovať ako s pluginom v rámci iných hudobných programov. To je veľké mínus pri tom čo ponúka. Takisto nie je možné meniť pevne dané poradie efektov a nie je možné použiť dva efekty toho istého typu (napr. analog a digital delay), pretože sú v skupinách. O možnostiach takého Guitar Rigu si môže nechať GP len zdať. Do ovládania je tiež potrebné sa vžiť, ale po čase nerobí problémy. Vstavaný prehrávač audio súborov poteší, ale napríklad nepodporuje formát wma.

Samostatnou kapitolou je sekcia GP online. Ide o mesačne platenú službu, cez ktorú si môžete sťahovať výukové hodiny, celé skladby a podobne. Ja som si odskúšal jej trialovú verziu, tak môžem sprostredkovať nejaké slúsenosti:

Za prvé, je to veľmi zaujímavé. V online sekcii sa ako najväčší ťahák nachádzajú skladby, ktoré sú nahrané v dvoch verziách - s a bez gitary. Nahrávky sú robené profesionálnymi hudobníkmi a sú na patričnej úrovni. Keď som si zahral skladbu "run to the hills" od mojich obľúbených Iron Maiden, pričom ja som hral gitaru a doprevádzali ma bubeník basák a spevák v štúdiovej kvalite, musím povedať že to na mňa zapôsobilo. Softvér mi automaticku prehadzoval gitarové efekty podľa toho, v ktorej časti skladby som sa práve nachádzal, ukazoval mi priebežne tabulatúry... Pekné. Pekné boli aj výukové lekcie či databáza "zvukov slávnych gitaristov", takže ak som chcel znieť ako Agnou Young z AC/DC, stačilo jedno kliknutie. No až tak, aby som za to dal 8 dolárov za mesiac ma to neoslovilo. Aké však bolo prekvapenie, keď som nemohol po skončení trial obdobia prehrať už staihnuté skladby... Škoda.

klady:
výborný zvuk na tvrdšie štýly, kvalitná externá zvukovka, GP online, vhodné na domáce hranie a cvičenie, keď nemožno zapínať 100W kombo, podpora ASIO

zápory:
nefunguje ako plug-in, problémy s inštaláciou, nemožnosť meniť poradie efektov, GP online sa platí

Radovan Kríž

Radovan Kríž

Bloger 
  • Počet článkov:  26
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som mladý zamestnaný človek z Bratislavy, zaujímam sa o všetko a hlavne o hudbu.ANNOCRON - moja osobná stránka Zoznam autorových rubrík:  HudbaKultúraSpoločnosťSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

735 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

63 článkov
SkryťZatvoriť reklamu