Lampášik

Už ako dieťa ma fascinovala. Physalis alkekengi. Rástla na zriedkavých miestach, no jej prenikavá oranžová mi vždy udrela do očí. Extravagantná. Skrývala sa v pichľavých kriačinách lesných ciest či vo vysokej tráve zabudnutých záhrad. Mochyňa.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Nebola ako tie nenápadné hríby s hnedastými klobúkmi, ktoré som nikdy neobjavila. Možno, že v kováčovskom chotári nikdy žiadne nerástli. Žiadne okrem muchotrávok. Asi preto som si k tomuto jedovatému druhu vyvinula tak netradičný vzťah. A možno v tom bola moja lenivosť ráno si privstať a predbehnúť staručkého suseda trpiaceho insomniou. Naozaj ťažká konkurencia (sused trpel závislosťou od nočných potuliek). Starému otcovi v krčme U Vlka vykladal, že mu na cestu svietili drobné oranžové lampáše. A ešte svätojánske mušky. No kvôli tým viackrát poblúdil. Drobné oranžové lampášiky Židovskej čerešne mu ukazovali cestu oveľa spoľahlivejšie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Boli vtedy, myslím, dušičky, keď sme so starým otcom navštívili miestny cintorín. Mlčky postával pri studenom šedom pomníku, kým mňa zavialo k opusteným hrobom. Nemohla som uveriť, že vo vypuklinách zarastených trávou je pochovaný človek. Človek, na ktorého sa úplne zabudlo. Akoby ani neexistoval. Na jeho mieste nezostal prach ale tráva. Vyrašila priamo z neho. Tráva namiesto slov a činov. Vtedy mi udrela do očí. Nádherná rastlina pripomínajúca drobné lampáše. Rástla na jednom z opustených hrobov a exotickou krásou prevyšovala všetky umelohmotné ľalie, čečiny a astry. Ako šesťročná som si z nej natrhala kytičku. Celkom zhypnotizovane. Starý otec ma neskôr karhal a strašil. ,,Nesmieš trhať z hrobov kvety! Prídu ťa strašiť duchovia zosnulých!" Kytičku som vystrašene zahodila a išla domov poslepiačky. Príliš som sa bála, že keď ich otvorím, uvidím nahnevaných duchov celého cintorína.

SkryťVypnúť reklamu

O pár rokov na to nás navštívila dlhá a teplá jeseň. Takmer mesiac sme za sebou vláčili šedivé vlasy Babieho leta. Počas jedného popoludnia som vtedy (pod jej bizarne sformovanými okvetnými lístkami) skúmala dokonale ukryté jadro. Bola to moja malá oranžová planéta. Minisolaris. Verila som, že mi splní najskrytejšie priania a priala som si, aby som neoslepla. Lebo takú povesť mala. Jedovatú. Až prednedávnom som v jednom supermarkete vzhliadla Mochyňu medzi ovocím a zeleninou. Jadrá niektorých druhov physalis sú vraj prudko jedovaté ale iné obsahujú veľa vitamínu C. Hmmm.

Židovská čerešňa (Physalis alkekengi) kedysi tvarom a farbou niekomu pripomenula jeden zo židovských klobúkov. Približne v tomto čase zľudovela táto prezývka. Židovský klobúk pripomínajúci tvarom Židovskú čerešňu sa ale inšpiroval frýgickou čiapkou, ktorú nosievali už starovekí obyvatelia centrálnej Anatólie. Bola prejavom slobody a voľnomyšlienkarstva. Podobnú pokrievku hlavy neskôr využívali aj chudobní sans-culoti, najrevolučnejšia vrstva Veľkej francúzskej revolúcie.

SkryťVypnúť reklamu

Židovská čerešňa sa do našich končín dostala až z Južnej Ameriky, no jej širšie súvislosti siahajú až do starovekej Frýgie. Na začiatku bola len lampášik, dnes pre mňa znamená kus histórie.

Obrázok blogu
Simona Hasler-Krovinová

Simona Hasler-Krovinová

Bloger 
  • Počet článkov:  84
  •  | 
  • Páči sa:  0x

We are just like the wine flies- created and destroyed from nothing. Zoznam autorových rubrík:  KultúraSan Francisko 2009Montenegro 2011Pyreneje a Toulouse 2012O ľuďochŠpanielsko 2014Na cesteSociálneNa vypísanieS AlicouSurrealZenSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,079 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu