Posledné ohliadnutie za zimou

Majstrovstvá Európy v psích záprahoch (7-8 februára 2008). Slniečko tento rok potešilo organizátorov súťaže psích záprahov na Donovaloch, o to menej už psov samotných. Aljašsky malamut, grónsky pes, samojed a sibírsky husky má srsť na tuhé mrazy prispôsobenú. Keď je teplo Eskimákovi, môže si kožuch vyzliecť a premávať sa na saniach hoci aj hore bez. Také chlpaté psy to majú o niečo zložitejšie. Príroda zariadila za nich, kedy budú pĺznuť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Za rok dozreli ďalšímladí pretekári a dobiehali do cieľovej roviny s lepším časom ako ichskúsenejší rovesníci. To môže znamenať aj toľko, že na skúsenostiacha veku súperov v niektorých kategóriách až tak nezáleží. Dôležitejšiaje spolupráca človeka so zvieraťom. Mašér môže poctivo trénovať celý rok ,ale keď je pes zaťatý a nechce sa mu utekať, nič nezmôže.

Stretla som sa aj s takýmnázorom, že tieto preteky sú týraním zvierat. Jedna pani v dave zhrozenýmhlasom vyriekla: ,,Nútia ich behať a ešte k tomu v takej zime!“Pravda sa však prikláňa na inú stranu. Väčšina psov sa na beh teší. Usúdila somto z ich výskokov a brechotu, pripomínajúcich ujúkanie nášho psa, keďs ním ideme na prechádzku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mnohí zo súťažiacichpochádzajú z iných krajín a svojich miláčikov privážajú so sebouv špeciálnych maringotkách. Jedine tento fakt by mohol nahrávať panej zdavu. Ináč sú takmer všetci účastníci pretekov nepochybne milovníkmi avášnivými chovateľmi psov. So sebou privezú desiatich malamutov, ktorézapriahnu do saní, avšak doma nechajú ďalších desať, alebo aj viac.

Otázne aj tak zostáva,čo pes naozaj cíti, nielen čo si myslí človek, že cíti. Možno indície, ktorésom spozorovala a vyvádzam z nich určitý záver, nie sú vôbec správne.Na tejto súťaži však dobrovoľníčim už štvrtý rok a čo i len náznaktýrania zo strany pretekárov nepripadá v úvahu. Teplé slnečné lúče a prevážaniev maringotkách sú snáď najnepríjemnejšími faktormi pre tieto sibírske plemená.

SkryťVypnúť reklamu

Byťtak našou prezidentkou

Majstrovstvá Európyv psích záprahoch si nenechal ujsť ani náš pán prezident Ivan Gašparovičs približne pätnásť člennou delegáciou. Veď napokon, je to jeho povolanie,reprezentovať sa pred ľuďmi a užívať všetkých vymožeností. A tak hoihneď obkolesili zvedavci z ľudu aj tlače. Podávali mu ruky, mikrofóny ajpapieriky na podpisy. Na okamih sa na psov aj súťažiacich pozabudlo.

Ivanko provizórneodštartoval jedného mašéra a na hodnú chvíľu zmizol z dohľadu.Niektorí organizátori odrazu mrzuto zmraštili tváre, pretože do cieľa sablížila menšia skupinka mužov na snežných skútroch. Na jej čele nebol nikto inýako náš reprezentatívny pán prezident s vejúcimi fúzami. Pritomo trať sa špeciálne dbá a počas pretekov na ňu nesmie vstúpiť aninoha, nie to ešte snežný skúter. Podotkýnam, že na dráhe bola ešte posledná mašérkaso svojim záprahom. Nuž tak, prezident si zajazdil, zalietal na helikoptérea pobral sa za ďalšími ,,namáhavými“ povinnosťami.

SkryťVypnúť reklamu

Takto tu ešte nebolo

Slovenskí mašérizískali dokopy päť titulov Majstra Európy. Okrem toho sme po prvýkrátv histórii nášho športu (teda aspoň tak mi bolo povedané) získali trofejMajstra národov. To znamená, že spomedzi všetkých zúčastnených krajín siSlováci odniesli najviac medailí aj prvých miest. Pekná akcia.

Plemeno Sibírsky husky je veľmi obľúbené medzi pretekármi,pretože je spomedzi všetkých sibírskch plemien najrýchlejšie. Diváci hoobdivujú najmä kvôli prenikavému belasému pohľadu.

Obrázok blogu

Oči týchto psov satešia vysokému záujmu vďaka rôznym zvláštnostiam a anomáliám. 

Obrázok blogu

Do tretice všetkodobré. Polka oka hnedá, polka belasá.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Pekní ryšavci.

Obrázok blogu


Dobiehanie dvochmašérov do cieľa

Obrázok blogu


Očistná kúra alebomačka na psích záprahoch

Obrázok blogu

 Marián Greksa a jeho ,,najskalnejší" fanúšikovia

Obrázok blogu


Budúca mašérka?

Obrázok blogu
Simona Hasler-Krovinová

Simona Hasler-Krovinová

Bloger 
  • Počet článkov:  84
  •  | 
  • Páči sa:  0x

We are just like the wine flies- created and destroyed from nothing. Zoznam autorových rubrík:  KultúraSan Francisko 2009Montenegro 2011Pyreneje a Toulouse 2012O ľuďochŠpanielsko 2014Na cesteSociálneNa vypísanieS AlicouSurrealZenSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,079 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu