
Podľa WikiPédie, sú FIAT meny, menové systémy, kde peniaze sprostredkúvajú funkcie výmeny a uchovávania hodnoty a pritom nie sú naviazané alebo vymeniteľné za žiadnu fyzickú komoditu / hodnotu.
Ľudovo povedané, 100 SKK je údaj, že náš štát navrhol, že "papier" s obrázkom Madonny má hodnotu 100 SKK a je zameniteľný za iné FIAT meny v banke alebo za napr. potraviny v obchode. Koľko Eur dostanete za 100 SKK je už vecou trhu a menového kurzu.
Nie všetci mali v škole dejiny peňazí, takže v skratke ako sme sa dostali od starého Ríma a zlatých mincí po dnešné "papiere" :
- od vzniku ľudstva vždy bola potreba za niečo vymieňať tovary, alebo uchovávať hodnotu - sporiť - kuriózne boli prípady "peňazí" vo forme kameňov, mušlí, atď.

- od objavenia kovov a špeciálne zlata a striebra, tieto dlho plnili úlohu meny - objem kovov je ohraničený (ťažko sa dolovali zo zeme) a len tak v čase nepribudol kamión zlaťákov, čiže hodnota peňazí minimálne neklesala - ak stále nestúpala, pretože sa ich počet v obehu rýchlo nemenil (alebo menil ruka v ruke s rastom ekonomík). Tiež sú "nezničiteľné", zlato neoxiduje, nereaguje len tak s bežnými látkami - prežije nás. Na obrázku Perzská minca, zdroj wikipédia.
- neskôr boli vymyslené peniaze v papierovej forme, v podstate ide o právne vyhlásenie "dlžím ti XX korún" vydané bankou alebo inou inštitúciou.
Ešte je stále všetko v poriadku, lebo peniaze sa nemohli len tak tlačiť, jednak mali ochranné prvky, a jednak boli naviazané na ZLATO, takže boli v banke zameniteľné reálne za kus zlata/striebra. Mohli ste ísť do banky a papierový dolár vymeniť za strieborný.
- problém nastal keď si v rámci "demokracie" zmysleli politici, že chcú len dobre ľuďom - sociálne dávky, dôchodky, financovanie vojny vo Vietname, volebné kampane - to všetko chcelo peniaze, ktoré ale nemohli len tak tlačiť. Takže sa dohodli, že meny štátov prestanú byť viazané na komodity, ale bude systém voľných plávajúcich kurzov a "silu" meny budú merať ekonomickými výsledkami krajín - HDP.
Američania ale neboli sprostí, hodnotu "papiera" totiž tiež udáva dopyt a ponuka po tomto "papieri" a zabezpečili sa veľmi krásnym taktickým ťahom :
Všetka ROPA sa bude predávať len za doláre!!!
Takže ak chcel niekto ropu, chcel aj dolár. Ak chcel zásoby ropy na mesiac, potreboval doláre za ropu na mesiac. Krásne, že? Čiže keď pôjdete tankovať, spomente si, že nebyť zhnitého dolára a obmedzenia, že ropa je len za doláre, mohol váš účet byť o 50% menší. Irán mimochodom začal ropu predávať za iné meny, myslím že Japoncom za Yeny a aj Euro - žeby to bol ten ozajstný dôvod na vojenskú akciu v tej krajine???
Mohli byť vojny, revolúcie, tornádo mohlo zovnať pol Ameriky, ale stále, vďaka rope, by mal dolár akú-takú hodnotu vďaka dopytu po rope!!! (Už som zabudol, kto bol pri zrode tohto paktu USA s Arabskými krajinami, ak to niekto má poruke, kľudne napíšte do diskusie.Ďakujem ;-)
Späť k FIAT menám :
- aby sa aspoň nejako vedelo koľko peňazí vlastne štáty vydali, peniaze sú počítané. Ide o skupiny M1, M2, M3 - tzv. peňažné agregáty. M1 sú bankovky v obehu, vklady bez výpovednej lehoty, M2 sú už aj peniaze s nižším stupňom likvidity - termínované účty napr. a M3 pridávajú medzibankové peniaze, veľké vklady, atď.
- od 80-tych rokov vyššie sa však, hlavne USA, enormne zadlžovalo a tlačili sa doláre ako na páse. Netlačia sa už bankovky, tých toľko netreba, ale elektronicky sa zvyšoval objem M3 peňazí. (napríklad vydávaním štátnych dlhopisov - pamätáte začo sa stavali za Mečiara diaľnice - za niečo podobné sa financovali vojny, alebo zmenou potrebných rezerv v bankách, prípadne úrokovými sadzbami pre banky). Ako odstrániť problém s do neba rastúcim M3 a súčasne nechať vláde voľnú ruku v množení peňazí?
Prestaneme vydávať štatistiku o M3 peniazoch!
Krása - nikto vlastne nebude vedieť koľno je peňazí, čiže infláciu môžeme rátať po svojom a hodnota dolára ostane "vysoko" - v očiach všetkých ostatných. Nevedomosť je fajn.
Pokles hodnoty sa však postupne prejavoval v náraste inflácie - potraviny a iné produkty proste zdraželi a tento kôš produktov vyjadroval infláciu v škaredých vyšších číslach - bil na zvony, že niečo nie je v poriadku. Aj tento problém našiel riešenie :
Zmeňme kôš produktov, z ktorých sa ráta inflácia a inflácia zmizne! Medzičasom sa tam už nerátajú energie a iné "problematické" produkty. "Inflácia neexistuje." - tak vraví americká vláda.
(To mi pripomína, že niekedy dávnejšie sa menila metodika výpočtu nezamestnaných na Slovensku a tiež "zázrakom" klesla zo dňa na deň nezamestnanosť. Neoveroval som, ale niečo také si pamätám, sorry ak sa náhodou mýlim. ;-)
Neočakávam, že toto číta niekto úplne bez vzdelania, ale predsa len na vysvetlenie :
Inflácia je v percentách vyjadrená strata hodnoty peňazí, takže ak by bola inflácia 10% a máte v banke 1000 SKK, reálne po roku máte síce stále stav 1000 SKK, ale hodnotu majú len 900. Prišli ste takto na hodnote o celých 100 SKK alebo 10%. Na naše reálne podmienky, ak máme infláciu do 4% a v banke máte úrok okolo 3.7%, tak prinajlepšom nič nezarobíte, alebo prerobíte a banka ešte k tomu disponuje zdarma vašimi prostriedkami....
Toto bol úvod do problematiky, ale na rozdiel od "oficiálnych" kníh, aj s vysvetlením niektorých rozhodnutí svetovládcov. (minimálne som ja na dôvody niektorých rozhodnutí v rámci povinnej literatúry na Univerzite nenatrafil).
Nechcem naťahovať články na viac strán, takže v druhej časti skúsim objasniť, čo sme vlastne získali alebo stratili prechodom na FIAT meny.