Max Rosenblum zo Šariša a prvá veľká basketbalová profiliga ABL

Jar 1949, zápas mužstva Wilkes-Barre. Strelec Bill Chanecka súka jeden bod za druhým a zastavuje sa až na 58.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

V ten rok dovedie Barónov k druhému titulu v ABL za sebou. Mama Zuzana, žijúca v neďalekom Binghamtone, je právom pyšná.

Americká Basketbalová Liga z rokov 1925 až 1931 bola prvým pokusom o vytvorenie veľkej profesionálnej basketbalovej ligy v USA. Z väčšej časti bola úspešná, čo sa pred ňou nedalo povedať o žiadnej basketbalovej profilige. Myšlienka na zorganizovanie takejto ligy skrsla v hlave Maxa Rosenbluma, multimilionára, ktorý miloval športy. Pre svoj nápad hneď získal aj ďalšieho multimilionára G. P. Marshalla a treťou hybnou silou tejto novej organizácie bol rodák z chicagskej českej štvrti Pilsen, priekopnícky športový promotér a majiteľ a hrajúci kouč futbalových Chicago Bears George Halas. Legendárny Papa Bear mal skvelé kontakty v športovom svete, čo bolo na nezaplatenie. Halas okrem footballu obľuboval aj basket; na univerzite bol excelentným futbalistom, bejzbalistom a dobrým strelcom v basketbale (mimochodom, jeho brat Walter bol univerzitný basketbalový kouč). V polovici 20. rokov minulého storočia – „Golden Age of Sports“ v Amerike – boli na východe Spojených štátov desiatky malých lokálnych basketbalových profilíg a títo traja džentlmeni boli presvedčení, že nastal čas pre veľkú ligu podľa vzoru ostatných amerických pro leagues, ktorá, ako verili, mala veľkú šancu byť profitabilná. V tom čase existovala bejzbalová National League už polstoročie a jej kolegyňa American League štvrťstoročie. Hokejová NHL a futbalová NFL boli vo svojich prvých dekádach, ale darilo sa im slušne. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Vysokoškolák George Halas
Vysokoškolák George Halas 

Max Rosenblum uzrel svetlo sveta v decembri 1877 v Šarišškej župe. Nepodarilo sa mi zistiť presné miesto narodenia, ale jeho matka Eszter Zemplinerová pochádzala z Lemešian a Rosenblumovci pravdepodobne bývali v Prešove, kde sa Eszter a jej manželovi Adolfovi narodila dcéra dva roky predtým, než odišli do Ameriky. Do Štátov prišli na lodi Bohemia v roku 1886 a usadili sa v Clevelande. Max odišiel zo základky po šiestom ročníku, ale neskôr študoval na vysokej škole účtovníctvo. V sedemnástich začal pracovať ako poslíček obchodníka s konfekciou, o osem rokov neskôr už bol manažérom odevnej spoločnosti a v 1910 otvoril v centre mesta svoj vlastný obchod, kde predával odevy na úver. Pracovala v ňom aj jeho manželka, ktorej rodičia boli Židia z Košíc. Z Rosenblumovho obchodu sa postupne stal najvychýrenejší obchodný dom s oblečením v Clevelande. Bol známy svojím kvalitným tovarom, luxusom a dobrými vzťahmi so zákazníkmi. Z Maxa sa stal odevný magnát, ktorý nešetril peniazmi. Keďže mal lásku k športu, sponzoroval tento štedrý židovský filantrop všetky možné amatérske športy: basketbal, bejzbal (jeho druhý najobľúbenejší šport), softbal, americký futbal, bowling a aj futbal. Pred vyše sto rokmi dal dokopy partiu miestnych basketbalistov, ktorí mali hrávať exhibičné zápasy proti iným mestám. Tak vznikol profitím, ktorý nazval Cleveland Rosenblums.

SkryťVypnúť reklamu
Max Rosenblum
Max Rosenblum 

V apríli 1925 hostil Rosenblum v Clevelande organizačné stretnutie, na ktorom sa sformovala ABL. Noviny Pittsburgh Press písali, že „Max Rosenblum je vedúcim duchom organizácie.“ Rosenblum bol najbohatší klubový majiteľ v lige a okrem toho bol aj minoritným vlastníkom Clevelandu Bulldogs z NFL, ligy, ktorej prezident Carr sa stal – na návrh Čechoameričana Halasa – prezidentom a sekretárom ABL. Každá basketliga v krajine mala vtedy vlastné pravidlá, takže Carr mal za úlohu vytvoriť ten najlepší hrací systém a pravidlá, čo sa mu aj podarilo. Dohoda bola, že v lige budú kluby len z veľkých trhov (v prvej sezóne hrali tímy napríklad z newyorského Brooklynu, Washingtonu, Clevelandu, Bostonu, Chicaga či Detroitu) východu a stredozápadu Ameriky. ABL sa už v prvom ročníku podarilo prilákať tých najlepších košikárov tej doby, teda okrem hráčov najslávnejšieho družstva, New York (dnes sa označuje prívlastkom Original, keďže v NBA pôsobí Boston Celtics) Celtics, ktorí odmietli pozvánku na vstup do ligy. Viac sa im totiž vyplatilo kočovať po krajine a hrať exhibície. Celtics sa však nakoniec pripojili v priebehu druhej sezóny, v ktorej sa stali majstrami. O rok neskôr titul obhájili, ale boli až tak dominantní, že to lige v konečnom dôsledku škodilo. Liga sa v lete 1928 ocitla na križovatke – prvé roky boli viacmenej úspešné, zápasy boli atraktívne, ale kluby začali strácať peniaze a ABL sa tak dostala na cestu, na ktorej bolo najhlavnejšie holé prežitie. Bol zvolený nový prezident O’Brien, ktorý sa spolu s majiteľmi rozhodol, že najlepším riešením bude rozpustiť Celtics. Návštevnosti v halách to nepomohlo – pomohlo to však Clevelandu, ktorý podpísal štyri hviezdy Celtics a po zisku titulu v prvej sezóne pridal v nasledujúcich dvoch ročníkoch ďalšie dva. Rosies sa hrdili titulom prvej dynastie profesionálneho basketu a Max Rosenblum sa mnoho desaťročí predtým, než sa to podarilo LeBronovi Jamesovi, stal najväčším menom v clevelandskom basketbale. Po víťazstve vo finále 1930 dal svojim hráčom vyrobiť majstrovské prstene, čím o dlhú dobu predbehol tradíciu prsteňov pre šampiónov, ktorá sa neskôr udomácnila v NBA. Rosenblums boli považovaní za hlavnú silu, ktorá pomáhala pri raste basketbalu a na tom, že sa basketbal uchytil ako profesionálny šport v USA, mali nemalú zásluhu práve oni.

SkryťVypnúť reklamu
Dres Rosenblums a majstrovský prsteň z roku 1930
Dres Rosenblums a majstrovský prsteň z roku 1930 

ABL zmodernizovala basketbal rôznymi spôsobmi. Či už čo sa týka pravidiel hry alebo pravidiel ligy. Basketbalisti dovtedy hrávali v jednej sezóne za viac ako jeden tím, v snahe zarobiť si čo najviac $$ skákali z jedného mužstva do druhého. Aby sa tomu predišlo, hráči podpisovali s klubmi ABL kontrakty. Ďalšou novinkou v lige bolo to, že doska za košom sa stala povinnou a najmä to, že bola zakázaná klietka okolo palubovky. V prvých dekádach basketbalu bývali okolo ihrísk klietky z drôteného pletiva (neskôr ich nahradili sieťkami) a basketbalistov volali cagers, čiže doslova klietkari. Cagers z 20. rokov boli tvrdými chlapmi a basketbal z toho desaťročia možno nadnesene charakterizovať ako kolektívny box s tekvicou (dobová prezývka basketbalky). ABL samozrejme mala svoje hviezdy: budúcich členov Basketbalovej siene slávy ako Joe Lapchick, Dutch Dehnert, Honey Russell, Nat Holman, Joe Brennan, Johnny Beckman, Benny Borgmann či Tom Barlow.

SkryťVypnúť reklamu

Ligu pochopiteľne zasiahla svetová hospodárska kríza a aj skvelí Rosenblums, ktorí postúpili do štyroch z piatich finálových sérií, začali mať finančné ťažkosti. Rosenblum sa v decembri 1930 rozhodol odhlásiť svoj tím zo súťaže. Ročník 1930/31 sa dohral, dokonca existovali plány na rozšírenie ligy, ale na jar sa Veľká depresia ešte viac prehĺbila a to znamenalo klinec do rakvy veľkej ABL-ky. Myšlienka veľkej národnej profiligy bola mŕtva a basketbal čakali v 30. rokoch ťažké časy. Ligy, ktoré vznikli, boli z veľkej časti regionálne, ďalší pokus o skutočne národnú basketbalovú súťaž prišiel až v 1946 v podobe Basketbalovej Asociácie Ameriky. Rosenblum ale podkošový šport neopustil a v tých rokoch sponzoroval Celtics (po angažovaní Lapchicka a spol. sa tím Clevelandu začal neoficiálne prezývať Rosenblum Celtics), ktorí sa znova vydali na púť Amerikou a predvádzali svoje umenie všade tam, kde o nich bol záujem. A neskôr, v rokoch 1941 až 1946, každoročne organizoval svoj vlastný turnaj pre top profitímy – Max Rosenblum Invitational Pro Basketball Tournament. Výťažok z turnaja pravidelne venoval clevelandským športovým organizáciám. 

Rosenblumovi Original Celtics – profi basketbaloví šampióni sveta
Rosenblumovi Original Celtics – profi basketbaloví šampióni sveta 

Halasov klub Chicago Bruins skončil tiež. Bruins sa počas šiestich rokov ani raz neprebojovali do play-off – George za nich aj príležitostne nastupoval – a neujala sa ani interesantná inovácia Halasa, vo footballe známeho ako skvelého inovátora. V 1931 dal vytvoriť špeciálnu bielu basketbalku, s ktorou Chicago odohralo jeden zápas. Miestne noviny ju nazvali „ghost ball“. Domáci fanúšikovia sa predtým sťažovali, že kvôli rýchlym prihrávkam niekedy strácajú loptu z dohľadu... Halas obnovil družstvo Bruins až o osem rokov neskôr a prihlásil ho do NBL. Tá patrila spolu s obnovenou ABL (môžeme ju označiť ako ABL II) k dvom popredným basketbalovým ligám tej éry. ABL II mala s pôvodnou ABL mnohé spoločné väzby a aj keď to bola menšia regionálna súťaž, do roku 1937 (vznik NBL) v nej hrávali tí najlepší belosi v krajine. 

ABL II trvala od 1933 do 1946, v tomto období súťaži najviac kraľovalo mužstvo Philadelphia Sphas (sedem titulov) a objavil sa v nej tím Baltimore Bullets, ktorý sa roku 1947 pripojil k BAA/NBA. Bullets sú jediným tímom v histórii NBA, ktorý vyhral aspoň jeden titul a už neexistuje. Medzi problémy ABL od počiatku jej existencie patrilo i časté sťahovanie klubov z jedného mesta do druhého a pomerne hojné experimentovanie s pravidlami, napríklad v ABL-ke II bola hracia doba rozdelená na tri pätnásť minútové tretiny, zatiaľ čo pôvodne sa v ABL hralo na dva polčasy po dvadsať minút. V 40. rokoch prišla svetová vojna, čo si taktiež na lige vybralo daň. Po skončení vojny bola síce v relatívne dobrom stave, ale zrodenie ambicióznej BAA prinieslo slabšie kádre, menšie divácke návštevy a klesajúcu ziskovosť tímov. Od ročníka 1946/47 bolo jasné, že ABL nemôže konkurovať NBL a BAA. Stala sa nižšou súťažou a slúžila v podstate ako farmárska liga pre niektoré kluby BAA/NBA (kluby z ABL III často hrávali predzápasy mužstvám z BAA). Najúspešnejším tímom týchto rokov boli Wilkes-Barre Barons, z titulu sa tešili celkovo trikrát. Začiatkom 50. rokov si ABL horko-ťažko udržiavala status najväčšej nižšej ligy a po sezóne 1952/53 bolo zjavné, že absolútny koniec je blízko. Prezident O’Brien sa počas leta snažil o reorganizáciu, ale jeho snaha vyšla navnivoč. V októbri vydal vyhlásenie, že liga pozastavuje činnosť – zhruba mesiac po úmrtí Maxa Rosenbluma...

***

Hráči ABL s koreňmi v Česku a na Slovensku:

* Frank Shimek (1900–1991)
Tímy v ABL: Fort Wayne Caseys, 1925/26, Fort Wayne Hoosiers, 1926–1931, Boston Trojans, 1934/35, Kingston Colonials, 1935/36
Štát narodenia: Iowa
Rodič: prominentný profesor a naturalista Bohumil Shimek, ktorý sa priatelil s Tomášom G. Masarykom a pracoval pre nezávislosť Československa

Obrázok blogu

* Steve „Red“ Barak (1905–1987)
Tím v ABL: Chicago Bruins, 1925–1928 a 1930/31
Štát narodenia: Rakúsko-Uhorsko (Barak sa narodil vo Vojvodine, keď mal päť rokov, emigroval s rodičmi do Ameriky, jeho otec bol etnický Nemec, ktorého predkovia žili na Morave)
Rodičia: Karl Barák a Anna Mária Pázmán, obaja z Vojvodiny (zdroje: Peach Basket Society, Ancestry.com a MyHeritage.com)

Obrázok blogu

* Joe Lapchick (1900–1970)
Tímy v ABL: Brooklyn Celtics, 1926/27, New York Celtics, 1927/28, Cleveland Rosenblums, 1928–1930, Toledo Red Men, 1930/31 ... hrajúci tréner Rosenblums v jeseni 1930 ... 4x šampión ABL (1927, 1928, 1929, 1930)
Štát narodenia: New York
Rodičia z Česko/Slovenska: Josef Lapčík a Františka Kašíková z Moravy

Obrázok blogu

* Frank „Dutch“ Krizenecky (1904–1950)
Tím v ABL: Chicago Bruins, 1927/28
Štát narodenia: Illinois
Pôvod: český

* Joe Polcha (1917–1959)
Tímy v ABL: Brooklyn Visitations, 1937/38, Brooklyn Visitations a Troy Haymakers, 1938/39, Troy Celtics, 1939/40, Baltimore Bullets, 1940/41, Troy Celtics, 1946/47
Štát narodenia: New York
Rodičia z Česko/Slovenska: Jozef Polča a Sofia

Obrázok blogu

* Tony Zaycek (1915–1999)
Tímy v ABL: New York Jewels, 1938/39, Jersey City Atoms, 1947/48 ... šampión ABL (1939)
Štát narodenia: New Jersey
Rodičia z Česko/Slovenska: Šimon Zajček a Júlia Žáčková z Bratislavy

* Johnny Danyo (1919–1993)
Tímy v ABL: New York Americans, 1943/44, Elizabeth Braves, 1946/47
Štát narodenia: New Jersey
Rodičia z Česko/Slovenska: Andrej Daňo a Anna

Obrázok blogu

* Johnny Ezersky (1922-2012)
Tímy v ABL: New York Gothams, 1946, Brooklyn Gothams, 1946-1947, Hartford Hurricanes, 1950, Wilkes-Barre Barons, 1950/51, Wilkes-Barre Barons a Scranton Miners, 1951/52 ... najlepší strelec ABL (1951)
Štát narodenia: New York
Rodič z Česko/Slovenska: Sofia Karabínová z obce Vikartovce

Obrázok blogu

* Eddie Ondrasik (1920–2009)
Tím v ABL: Paterson Crescents, 1946/47 ... zaujímavosťou je, že vraj mal oňho záujem Red Auerbach, ktorý vtedy koučoval Washington Capitols v BAA
Štát narodenia: New Jersey
Rodičia z Česko/Slovenska: Jozef Ondrášik z obce Hôrka a Anna Jankovičová

Obrázok blogu

* Charlie Lacina (1922–2007)
Tím v ABL: Troy Celtics, 1946/47
Štát narodenia: New York
Pôvod: český

* Bill Chanecka (1924–2010)
Tímy v ABL: Wilkes-Barre Barons, 1947–51, Carbondale Aces, 1951/52 ... 2x šampión ABL (1948, 1949) ... 2x MVP ligy (1948, 1949) ... v marci 1949 dal 58 bodov (strelecký rekord ABL)
Štát narodenia: New York
Rodičia z Česko/Slovenska: Pavol Chanečka z obce Kopčany a Zuzana Lauková z obce Lisková

Obrázok blogu

* Steve Chanecka (1918–2000)
Tím v ABL: Wilkes-Barre Barons, 1947–51 ... hrajúci tréner 1949/50 ... 2x šampión ABL (1948, 1949) ... brat Billa Chanecku
Štát narodenia: New York

Obrázok blogu

* John Rusinko (1925–2013)
Tímy v ABL: Wilkes-Barre Barons, 1947/48, Bridgeport Newfield Steelers, 1948/49, Allentown/Carbondale Aces, 1950/51 ... šampión ABL (1948)
Štát narodenia: Pensylvánia
Rodič z Česko/Slovenska: Mária Harasimová

Obrázok blogu

* Dick Holub (1921–2009)
Tímy v ABL: Paterson Crescents, 1948–50, Bridgeport Aer-A-Sols, 1950/51, Middletown Guards, 1951/52 ... najlepší strelec ABL (1949)
Štát narodenia: Wisconsin
Pôvod: český

Obrázok blogu

* Howie Janotta (1924–2010)

Tím v ABL: Paterson Crescents, 1950-1951

Štát narodenia: New Jersey

Pôvod: český

Obrázok blogu

* Matty Forman (1929–1991)
Tímy v ABL: Bridgeport Aer-A-Sols, 1950/51, Bridgeport Roesslers, 1952/52, Middletown Guards, 1952/53
Štát narodenia: Connecticut
Pôvod: slovenský (rodičia jeho matky boli Slováci)

Obrázok blogu

* Andy Skvoretz (1924–1988)
Tím v ABL: Carbondale Aces, 1951/52
Štát narodenia: Pensylvánia
Rodičia z Česko/Slovenska: Jozef Škvorec z obce Prievaly a Katarína Tomeková z obce Cerová

* Joe Kubachka (1924–2012)
Tím v ABL: Manchester British Americans, 1951–53 ... šampión ABL (1953) ... zaujímavosťou je, že v 50. rokoch hrával v prípravných zápasoch proti Bostonu Celtics, vďaka čomu sa spriatelil s niektorými hráčmi Bostonu a neskôr pomáhal v letných kempoch Celtics
Štát narodenia: Pensylvánia
Rodičia z Česko/Slovenska: Ján Kubačka z obce Párnica a Katarína Pavolková

Obrázok blogu

* Frank Sebest (1923–2010)
Tím v ABL: Elmira Colonels, 1952/53
Štát narodenia: New Jersey
Rodičia z Česko/Slovenska: František Šebest a Anna

Obrázok blogu

* Dick Bunt (1929–2021)
Tím v ABL: Manchester British Americans, 1952
Štát narodenia: New York
Pôvod: český (rodičia jeho matky boli Česi – Jahodovci)

Obrázok blogu

Stojí ešte za zmienku, že viacerí z týchto mužov (podobne ako hráči z NBL) bojovali v druhej svetovej vojne. Za všetkých spomeniem Polchu, ktorý bol v lete 1941 povolaný do americkej armády. Bol umiestnený na Havaji a v decembri prežil japonský útok na Pearl Harbor. Následne bojoval v rôznych bitkách v Pacifiku, kde mu počas bitky o Saipan (v lete 1944) objavili vážnu chorobu pľúc. Po vojne sa ešte vrátil nakrátko do ligy, ale jeho zdravotný stav sa pomaly zhoršoval a v 42 rokoch tejto chorobe podľahol.

***

V Eastern Professional Basketball League hrali bratia Chaneckovci, Rusinko, Joe Proksa, Skvoretz, Sebest, Holub, Marcel Guley, Paul Marcincin, Tom Sabol, Joe Pehanick, Ron Shavlik, Joe Holup, Jerry Vayda, Bob Slobodnik, Bob Mlkvy a Skip Harlicka, koučovali B. Chanecka, Holup, Pete Medvecky a Kubachka. Táto nižšia liga vznikla roku 1946 v Pensylvánii, v 70. rokoch sa premenovala na EBA a v 1978 na Continental Basketball Association, ktorá bola dvadsať rokov farmárskou ligou NBA až do vytvorenia NBDL. V CBA som našiel: Frank Oleynick, Jerry Radocha, Bob Netolicky, Joe Boback, Steve Krafcisin, Tony Karasek, Steve Shurina, Jim Havrilla a Bobby Lazor (plus Slováka Júliusa Michalíka, tím La Crosse Bobcats v 1996/97). V tejto lige trénovali Mike Mashak a Mike Uporsky, ktorý bol sezónu predtým skautom majstrovského tímu Sonics v NBA. 

Bill Chanecka a legendárny pivot NBA George Mikan, sezóna 1950/51.
Bill Chanecka a legendárny pivot NBA George Mikan, sezóna 1950/51. 
Lukas Kuba

Lukas Kuba

Bloger 
  • Počet článkov:  56
  •  | 
  • Páči sa:  32x

Členovia Československo-americkej basketbalovej siene slávy: John Havlicek, Joe Lapchick, John Kundla, Pat Riley, Bob Netolicky, Don Kojis, Jeff Hornacek, Billy Gabor, Bill Bertka, Chuck Mencel, Chips Sobek, Frank Kudelka, Bill Mlkvy, Bill Hanzlik, Mike Smrek, Jeff Bzdelik, C.J. Kupec, Steve Novak, Pat Cummings, Bob Sura, Shavlik Randolph, Steve Vacendak, Johnny Ezersky, Dick Holub, Joe Holup, Ron Shavlik, Skip Harlicka, Dick Bunt, Dave Fedor, Frank Oleynick, Tom Kondla, Dick Nemelka, J.P. Macura, Eric Mika a Chuck Jura Zoznam autorových rubrík:  Nezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu