Biohacking a kolagén

čo je kolagén, ako vzniká, ako starne a ako môže tieto poznatky využiť biohacker

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Kolagén patrí medzi proteíny. Tak, ako aj ostatné proteíny, je produkovaný v nano-3D-tlačiarňach, ktoré sa môžu voľne vznášať v cytoplazme alebo sú ukotvené na bunečných membránach. Odborníci ich nazývajú ribozómy. Proteíny z týchto nano-3D-tlačiarní vychádzajú v podobe retiazky, kde každý jej článok tvorí nejaká aminokyselina. Aminokyselín poznáme cca 20 druhov. Pre proteín je určujúce to, aké aminokyseliny boli na jeho zostrojenie použité a v akom poradí. Táto informácia je uchovávaná v centrálnej databáze, ktorú predstavuje DNA. Ako sa táto informácia prenesie z centrálnej databázy do nano-3D-tlačiarne? Nuž, ako inak, než na nano-CD-čku! (Výstižnejšie by bolo prirovnať to k diernym nano-páskam, ale kto si už dnes pamätá dierne pásky?) Na DNA sa tvoria nano-CD-čka, tie sa potulujú cytoplazmou, a keď natrafia na nano-3D-tlačiarneň, tak sa do nej zasunú a nano-3D-tlačiareň začne tlačiť proteín podľa inštrukcie na nano-CD-čku. Toto nano-CD-čko má formu RNA. Keďže táto RNA je poslom, ktorý prenáša správu medzi centrálnou databázou a nano-3D-tlačiarňou, bola tak aj nazvaná, samozrejme v angličtine - mesenger RNA. Ak niekde v odbornom alebo populárnom texte teda natrafíte na značku mRNA, vedzte, že to je to nano-CD-čko, o ktorom som doteraz písal.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ta retiazka aminokyselín, ktorá vychádza z nano-3D-tlačiarne..., tuším je načase, aby sme si zvykli nazývať ju pravým menom - ribozóm. Takže ta retiazka aminokyselín, ktorá vychádza z ribozómu, sa v prostredí cytoplazmy spontánne, ako origami, poskladá do potrebného priestorového tvaru. Funkcia proteínu závisí práve od tohto tvaru, tento tvar závisí od poradia aminokyselín a poradie aminokyselín závisí od informácie, ktorú priniesla mRNA z DNA.

Kolagén má štruktúru troch Svätoplukových prútov. Ide o tri navzájom previazané proteínové vlákna, ktoré sa dajú ťažko zlomiť, sú pevné a pritom ohybné. Vďaka tejto vlastnosti majú v organizme široké použitie. Nájdeme ho takmer v každom tkanive, no najviac sa uplatňuje v kĺboch, šľachách, koži, stenách ciev, či v šošovke oka. Ak hovoríme o kolagéne, nemyslíme tým jednu univerzálnu molekulu, ale molekuly špecifické pre jednotlivé tkanivá aj živočíšne druhy, a variabilita v tomto existuje aj v rámci jednotlivých živočíšnych druhov.

SkryťVypnúť reklamu

Problém kolagénu spočíva v tom, že starne. Medzi vláknami vo zväzku sa vytvárajú priečne väzby, ktoré sa časom kumulujú. Je to, akoby sme na zväzok Svätoplukových prútov z času na čas kvapli lepidlo. Časom by stratili svoju ohybnosť a stuhli by. To s deje s kolagénom. Starší ľudia sa sťažujú na stuhnutosť kĺbov a šošovka v oku stráca schopnosť akomodácie, takže na čítane je potrebné použiť okuliare. Steny ciev strácajú svoju hladkosť, čo môže prispievať k ukladaniu LDL cholesterolu na nich.

To lepidlo spomenuté v predchádzajúcom odseku je obyčajná glukóza. Čím menej glukózy v krvi, tým lepšie pre kolagén a nielen pre kolagén. Na druhej strane, je glukóza pre normálne fungovanie živého organizmu nevyhnutná, takže sa v priebehu evolúcie ustálil istý kompromis, ktorý predstavuje optimálnu hladinu glukózy v krvi a regulačný systém, ktorý túto hladinu udržiava. Na základe týchto informácií možno formulovať konkrétne hacky zamerané na brzdenie starnutia kolagénu - monitoring hladiny glukózy v krvi, prevencia kulminácií hladiny glukózy v krvi (regulačný systém reaguje s istým oneskorením), prevencia a terapia diabetes mellitus. Týmto sa však teraz nebudem zdržiavať, pretože tento článok je zameraný na využitie širokého sortimentu kolagénových doplnkov výživy na trhu. Majú vôbec zmysel?

SkryťVypnúť reklamu

Steven N. Austad vo svojej knihe "Proč stárneme" tvrdí, že obnova kolagénu v tkanivách je prakticky nulová. Toto tvrdenie je v rozpore s tvrdeniami z iných zdrojov. Všeobecne sa má za to, že podobne, ako v prípade iných látok, mladý organizmus stíha starý kolagén nahrádzať novým, no postupom času dochádza v dôsledku akejsi únavy buniek k narastaniu "kolagénového dlhu". Deficit jednotlivých látok v starnúcom organizme môže biohacker riešiť dotovaním organizmu hotovými látkami alebo stimuláciou organizmu k ich tvorbe, pričom druhý spôsob možno považovať za hodnotnejší. Do úvahy samozrejme prichádza aj kombinácia oboch spôsobov. Konzumácia kolagénových doplnkov výživy evokuje prvý spôsob. Ako uvidíme ďalej, nie je tomu tak.

SkryťVypnúť reklamu

Konzumáciou kolagénu nedodávame bunkám, ani tkanivám hotový kolagén, len materiál na jeho tvorbu. Ako každý proteín, aj kolagén sa v tráviacom systéme rozloží na svoje základné stavebné jednotky aminokyseliny. Bunka, ktorá príjme aminokyselinu, vôbec netuší, či pochádza z kolagénu alebo z nejakého iného proteínu. Netuší, či pochádza z výživového doplnku obsahujúceho kolagén, bravčového kare alebo fazuľového prívarku, a je jej to úplne jedno. Aký zmysel má teda konzumovať práve kolagénové doplnky výživy? Pomôžeme si Legom.

Lego je celkom dobrá analógia. Súčiastky Lega predstavujú aminokyseliny a podobne ako v prípade aminokyselín je ich niekoľko typov. Z týchto niekoľko typov súčiastok Lega je možné postaviť nepreberné množstvo rôznych predmetov, podobne ako z cca 20 typov aminokyselín je možné postaviť nepreberné množstvo rôznych proteínov. Loď postavenú z Lega možno rozobrať a zo súčiastok postaviť stíhačku. Je však dosť pravdepodobné, že niektorých súčiastok budeme mať nadbytok a niektorých nedostatok. Postaviť stíhačku je predsa len jednoduchšie z rozobratej stíhačky. A aby táto analógia bola úplná, treba dopovedať, že v každom momente sa v živom organizme "rozoberá množstvo predmetov, stavia množstvo predmetov a medzitým sa súčiastky z rozoberaných predmetov dokonale premiešavajú".

Z uvedeného je zrejmé, že od konzumácie kolagénových výživových doplnkov by sme nemali očakávať žiadne zázraky. Na druhej strane, tieto doplnky výživy nemusia byť ani na škodu, ak dodržujeme odporúčané dávkovanie. Predsa len do určitej miery môžu posunúť pomer jednotlivých aminokyselín v organizme smerom, ktorý podporuje tvorbu kolagénu. Významné to môže byť najmä pre ľudí, ktorí sa snažia vo svojej strave obmedziť mäso.

Obávam sa však, že to nestačí. Dodať bunke potrebný sortiment aminokyselín a čakať, že z nich vytvorí kolagén, je ako dodať murárovi tehly a čakať, že z nich postaví múr. Na poriadny múr treba okrem tehál aj suroviny na výrobu malty, nástroje a najmä motivovať murára, aby dvihol zadok a pustil sa do roboty. Aké ďalšie suroviny a nástroje sú teda potrebné pre tvorbu kolagénu?

Začnime látkou, ktorú každý pozná. Je ňou vitamín C. V prípade vitamínu C musíme rátať s tým, že po jeho konzumácii jeho hladina bude rýchlo kulminovať a potom rýchlo klesať. Šumivý Celaskon s 500 mg vitamínu C si môžeme dať, ak cítime, že "na nás niečo lezie" (vtedy je celkom slušná šanca, že zvrátime nástup ochorenia), ale pre naše účely nie je príliš vhodný. Vhodnejší je vitamín C vo forme tvrdých kapsúl s predĺženým uvoľňovaním (8 - 12 hodín). Samozrejme, úplne najvhodnejšie je dopriať si dostatok čerstvej zeleniny a ovocia viackrát za deň.

Ďalšími látkami, ktorými sa nebudem podrobnejšie zaoberať je glukozamín sulfát, chondroitín sulfát a metylsulfonylmetán (MSM). Poslednou látkou, na ktorú by sme nemali zabudnúť, je voda. Tvorbe kolagénu prospieva dostatočná hydratácia organizmu. Pri zvýšenej fyzickej záťaží organizmu odporúčam zaradiť do pitného režimu aj izotonické nápoje.

Teraz už len motivovať toho murára! Ako stimulovať organizmus, aby zintenzívnil tvorbu kolagénu? Presvedčiť ho, že ten kolagén potrebuje. A ako ho presvedčiť, že ten kolagén potrebuje? Presvedčiť ho, že potrebuje orgány a tkanivá, ktoré sú z neho tvorené. A ako ho presvedčiť, že potrebuje tieto orgány a tkaniva? Ich používaním! Skrátka pohybom. Stačí si len vybrať vhodný šport. Športom, ktorý umožňuje azda najpresnejšie dávkovanie záťaže pre jednotlivé kĺby a šľachy, je bodybuilding. Športom... Je to skôr súčasť životného štýlu a ideálne je, ak súčasťou životného štýlu zostane (takmer) po celý život.

A teraz môj osobný biohack:

  • Fitness štúdio. Za necelých 20 eur, ktoré mi každý mesiac odídu z účtu, mám prístup do fitness štúdia kedykoľvek si zmyslím, okrem o druhej v noci a podobne nenormálnych časov.

  • Jedna odmerka Powerology Natural Collagen rozmiešaná v nápoji + jedna kapsula Celaskon long effekt 500 mg po večeri. Kolagénu vo forme kapsúl nedôverujem kvôli ich nepatrnému objemu.

  • Jedna kapsula Glukozamín Chondroitín MSM 1300 mg (Jamieson) spolu s obedom. Na obale výživového doplnku sa odporúča neužívať pred spaním.

  • Dostatočné hydratácia organizmu + dopĺňanie elektrolytov.

Vzhľadom na informácie uvedené v článku považujem za vhodné článok uzavrieť dvomi poznámkami: Som biológ, nie lekár, ani certifikovaný výživový poradca. Za uvedenie konkrétnych výrobkov v článku som nedostal žiadnu odmenu v akejkoľvek forme, okrem dobrého pocitu, že tieto informácie snáď budú pre niekoho užitočné.

Andrej Kučeravý

Andrej Kučeravý

Bloger 
  • Počet článkov:  35
  •  | 
  • Páči sa:  57x

Moje meno vidíte pri každom článku na tomto blogu, v skutočnosti som však nikto. Zoznam autorových rubrík:  SpiritualitaBiohackingNezaradené

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu