V posledných dňoch sa v slovenskej politickej sfére objavil kontroverzný návrh na zrušenie dvoch štátnych sviatkov - 6. januára (Troch kráľov) a 1. mája (Sviatok práce). Tento návrh, predložený opozičným poslancom, vyvoláva búrlivú diskusiu o rovnováhe medzi ekonomickým rastom a právami zamestnancov.
Zástancovia tohto návrhu argumentujú, že zrušenie týchto sviatkov by mohlo viesť k zvýšeniu produktivity a konkurencieschopnosti Slovenska. Tvrdia, že viac pracovných dní by mohlo prispieť k rastu ekonomiky a potenciálne aj k zvýšeniu miezd.
Na druhej strane, odborári varujú pred možnými negatívnymi dôsledkami. Poukazujú na to, že zrušenie sviatkov by mohlo viesť k zvýšeniu pracovnej záťaže bez adekvátneho finančného ohodnotenia. Argumentujú, že zamestnanci by mohli prísť o príplatky za prácu počas sviatkov, čo by v konečnom dôsledku mohlo viesť k zníženiu ich celkových príjmov.
Je dôležité zvážiť aj psychologický aspekt sviatkov. Dni pracovného pokoja slúžia nielen na oddych, ale aj na udržiavanie kultúrnych tradícií a rodinných väzieb. Ich zrušenie by mohlo mať negatívny vplyv na celkovú pohodu zamestnancov.
Otázkou zostáva, či je zrušenie sviatkov skutočne tou správnou cestou k zvýšeniu ekonomickej výkonnosti. Možno by bolo efektívnejšie sústrediť sa na zvyšovanie produktivity prostredníctvom investícií do vzdelávania, modernizácie pracovných postupov a podpory inovácií.