Tom Nicholson sa stal z viacerých príčin symbolom diania zo začiatku roka. Bol tvárou verejného odporu voči arogancii moci, voči korupcii, príživníctvu a zištnosti cieľov verejne činných osôb. Celý čas budil dojem, že vie oveľa viac ako ostatní, a naviac ako jeden z mála stojí na tej správnej strane. V tej dobe, keď rečnil pred davom s jeho nedokonalou slovenčinou, ale úprimným presvedčením, mohol na hrad. Slovensko v tej dobe nemalo známejšieho novinára, o obľúbenosti ani nehovoriac. Aj keď po voľbách zvery utíchli a aj Tom sa stratil, jeho meno zostalo v podvedomí mnohých. A tí si jeho knihu s chuťou prečítajú.
Čo sa ľudia dozvedeli
V uliciach začiatkom roka mrzli tisíce ľudí. Neprotestovali preto, že čítali spis Gorila. Protestovali, pretože o spise písali médiá. Že bol verejne podaný ako strašné svedectvo. Že sa v ňom nachádzal takmer každý, kto niečo znamená. Že oni sú zlí a my všetci proti nim. Ale samotný spis sa masovo nečítal. Je dlhý, písaný nezaujímavým štýlom, obsahuje veľa pojmov a osôb, ktoré sú neznáme a dej v ňom je komplikovaný. Médiá z neho umne vyťahovali podstatné a pútavé časti, čím ho výrazne, aj keď skreslene dostali medzi ľudí. Prehnane povedané, kto by si pamätal okolnosti havárie nejakej lode, keby nebolo filmu Titanic?
Takisto prichádza kniha Gauneri. Nie je to odborný text plný faktov z vyšetrovania, dátumov, mien a pojmov, ktoré znechucujú a komplikujú vnímanie. Prvá kapitola naznačuje, že to je svedectvo, pútavý príbeh zahraničného novinára v malej, skoro východoeurópskej krajine. Že to je príbeh nezmyselného boja za pravdu proti mašinérii moci s monopolom na pravdu. A to je samo o sebe dostatočná reklama.
Čo ľudí rozhnevalo
Vzhľadom na fakt, že korupčné príbehy sa na Slovensku opakujú pravidelne ako juhoamerické telenovely, nemožno za dôvod verejného hnevu považovať hodnotu obchodov spomenutých v spise. Ľudom oveľa viac dvíha tlak kontinuita, s akou sa obchody organizovali, systematickosť a dlhodobosť. Pocit, že toto všetko sa tu dialo úplne bežne keď sme boli v divadle, na pive, na futbale...- vždy, keď sme nedávali pozor. Štve ich miera arogancie, s akou sa to všetko dialo. Pocit bohorovnosti našich elít. Je to ako keď nám zlodej ukradne z pivnice vrece zemiakov raz (už sme zabudli), a keď si chodí po zemiaky bežne, vždy, keď sa dá. Gorila budí pocit bezmocnosti, odkrýva niečo, čo funguje ako paralelný svet vedľa nášho, zlý a koristnícky.
Čo zmôže kniha
Gauneri potrebujú čítanosť. Súdny zákaz, meno autora a protesty sú všetko veci, ktoré jej pomôžu. Na druhej strane, Haščák súdom napokon možno dosiahne svoje. Kniha by vo februári bola bestsellerom. Pred voľbami mohla mať extrémny dosah. Ťažko povedať, či verejnosť znovu zaspala, alebo zažívame len ticho pred búrkou. Či ju gorila preberie úderom znovu. Každopádne, ak sa kniha dostane do médií a verejnej diskusie, môže priniesť presne tie emócie, aké cítili protestujúci na zamrznutých námestiach: odpor, znechutenie a túžbu pomôcť dobrej veci. Alebo iba prehrmí a my Slováci už budeme vedieť, kedy sa nad Tatrami (ne)blýska.