Nech už sú jeho ciele akékoľvek, objektívne treba povedať, že jeho návrh, aby udalosť vyšetrila komisia OSN je relevantný. V prípade, že by za nimi stála skutočne vláda vo Washingtone, vyšetrovanie tunajšej vlády a jej orgánov stráca kredibilitu. Tento názor uznáva pomerne veľké množstvo Američanov i Európanov. V prípade, že USA vyšetrili katastrofu objektívne i relevantne, presvedčia celý svet o svojej vlastnej dôveryhodnosti aj o váhe dôkazov, ktoré viedli k invázii o Iraku.
Samozrejme, Iránsky líder svoj prejav smeroval k vlastným záujmom a sporu s Izraelom, ktorý mal s následnej Americkej invázie do Iraku profitovať. To podstatne znižuje váhu jeho výzvy a ponúka súperom argumenty, ako ju odmietnuť.
Zaujímavý bol aj prístup lídrov krajín Európy a USA, ktorí zo zhromaždenia odišli, prípadne odsúdili výzvu Ahmadínežáda.
Viete si predstaviť, že by krajina, ako napríklad Slovensko, nabralo odvahu a prišlo s iniciatívou prešetrenia takejto kauzy? Samozrejme, Slovensko nemalo s incidentom nič spoločné, preto je z medzinárodného a diplomatického hľadiska najlepšie mlčať. Čo nás po tom? Keby však vzťahy krajín na najvyššej úrovni boli také korektné, ako deklarujú samotní diplomati, takýto návrh by mal zvýšiť prestíž krajiny, ktorá s ním prichádza. Ale kde to sme? Vo veľkej politike, na tej špičke, ktorá je zbytočným horenosom na politickej tvári sveta.