Prečo Vallo klame a zavádza a Hrčka nekoná?

Kto v kauze zastavania Ch. ramena klame, zavádza, nekoná, čo s tým vieme urobiť. A ako hlasovali poslanci M.č. Petržalka

Prečo Vallo klame a zavádza a Hrčka nekoná?
7 až 15 p. budovy navrhované PC. Vyrokované primátorom aby "čo najviac vyhovovali urbanistickej štúdii Petržalská os." Ktorá tam navrhuje 4-6 p... (Zdroj: Petržalka City)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Matúš Vallo ide v Bratislave ako píla. Niet mu čo vytknúť. Až na dve veci, žiaľ:

-          Budovanie dopravnej infraštruktúry, kde jeho tím programovo smeruje mesto do dopravnej  katastrofy. A aj pri tom kopí jednu fatálnu chybu za druhou (bude o tom séria blogov).

-          Napriek zásahom voči niektorým developerským projektom, neuveriteľne ústretový postoj k niektorým z nich.

Prvým sú J&T, kde koná „ako ich agent“ a chce napr., aby Bratislavčania namiesto J&T uhradili cca 30 mil.€ (aj o tom bude blog).

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Druhým je Petržalka City. Kde neváha ani klamať a zavádzať a vychádza developerovi plne v ústrety.

Lož

 V priebehu zberu podpisov našej Petície uverejnil Matúš Vallo (resp. jeho konto) na sociálnej sieti v diskusii o nej nepravdivú informáciu. A síce, že „na vyhlásenie stavebnej uzávery je potrebné najprv začať obstarávať nový územný plán zóny a ten sa nedá začať, pokiaľ nie je definitívne dokončená štúdia Petržalská os.“

Je to lož. Obstarávanie Územného plánu zóny (UPZ) samozrejme je možné začať - na základe v súčasnosti platného Územného plánu (UP).

To bolo aj podstatou nášho „taktického plánu," s dvoma krokmi:

Skryť Vypnúť reklamu

1. aby M.č. Petržalka začala obstarávanie UPZ, kľudne podľa súčasného UP čo,

2. dáva zákonný dôvod na vyhlásenie stavebnej uzávery v zmysle §39 Stav. zákona. A potom môže M.č. Petržalka v kľude počkať na ukončenie procesov, ktoré v území prebiehajú.

Je to rovnaký postup, aký v Starom meste použil bývalý starosta. A s ktorým Matúš Vallo pred dvoma rokmi vyslovil súhlas:

Súhlas magistrátu s vyhlásením stavebnej uzávery CMO Severovýchod
Súhlas magistrátu s vyhlásením stavebnej uzávery CMO Severovýchod (zdroj: Magistrát Bratislava)

 Podstatné je, že sa tak zastaví projekt developera – ktorý je so štúdiou v priamom rozpore.

A tento postup min. týždeň schválilo aj Zastupiteľstvo M.č. Petržalka.

Matúš Vallo tiež tvrdí, že „Dodatkom k zmluve s ním (pozn.: developerom) sme novými podmienkami znížili indexy zástavby, zvýšili koeficienty zelene a zmenili funkcionality v území tak, aby čo najviac vyhovovali urbanistickej štúdii Petržalská os, ktorá bude základom pre budúci územný plán zóny.“

Skryť Vypnúť reklamu

A to je – minimálne v 1. etape, ktorú developer predložil na schválenie – druhá lož. V danom území totiž štúdia navrhuje max. 4 až 6 p. budovy. Developerov návrh tam však predpokladá 7 až 15 p. budovy.

Zavádzanie

Zároveň Matúš Vallo prezentuje, že výsledkom rokovaní s developerom „je redukcia zástavby v danom území o cca 30 % a nárast plôch zelene o cca 47 % oproti súčasnému územnému plánu.“

Oproti „súčasnému územnému plánu“ možno, ten dovoľuje celé územie naozaj masovo zastavať. Oproti tomu čo tam developer skutočne chcel, však nie.

 Hore koncept s ktorým developer prišiel pred dvoma rokmi na M.č. Petržalka. Dole, súčasný návrh. Ako sa hovorí, „nájdite tri rozdiely.“

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok blogu

V spomínanej prvej etape (objekty C a B1), došlo dokonca k zvýšeniu podlažnosti pri jednej budove.

Takže čo to vlastne Matúš Vallo akože "vyrokoval?!"

Ešte jedna vec je zarážajúca pri tomto projekte. Magistrát rád prezentuje, ako bojuje proti developerom, aby nezneužívali UP v prípade tzv. „apartmánov.“ Ide v stručnosti o to, že aby developer dodržal predpísaný pomer funkcií, nechá si časť priestorov schváliť ako kancelárie, ale predá ich potom ako „apartmány.“

Tak sa pozrime na „kancelárie“ v budove B1, ktoré navrhuje developer:

Akože "kancelárie"
Akože "kancelárie" (zdroj: Petržalka City)

 Je skutočne veľkorysý, navrhuje sociálne zariadnie a kuch. kút ku každej z nich! Samozrejme - je to príprava na „apartmány.“

 Ako je možné, že to čo primátor nedovolí v iných projektoch, Petržalka City prechádza??

EDIT: Primátor sa ohradil, že proti tomuto plánuje zakročiť, nemohol tak doteraz urobiť, lebo mesto sa ešte len bude k návrhu vyjadrovať. Má pravdu, preto sa mu v tejto veci ospravedlňujem.

Vo všetkom ostatnom si stojím za svojím slovom. Primátor má čo vysvetľovať:

Zhrnuté:

V Prípade Petržalka City ide Matúš Vallo „proti všem:“

-          proti uzneseniu Mestského zastupiteľstva, ktoré ešte v. r. 2014 schválilo líniový park pri ramene.

-          proti prebiehajúcej štúdii, ktorá tam navrhuje 4-6 podlažné budovy.

-          proti M.č. Petržalka, ktorá v pripomienkach k tejto štúdií, navrhla v danom území 1. etapy zástavbu celkom vypustiť.

Namiesto toho klame o petícii, zavádza o redukcii zastavanosti, dohodou s developerom torpéduje štúdiu a prebiehajúci participačný proces s občanmi a developerovi plne vychádza v ústrety. Nevadia mu ani „apartmány,“ ako u iných projektov.

Prečo? Matúš Vallo má čo vysvetľovať...

Nekonanie

Petícia „Zachráňme Petržalku,“ bola prerokovaná na zastupiteľstve M.č. Petržalka dňa 9.11.2021.

Zastupiteľstvo M.č. tento návrh schválilo a požiadalo starostu aby v jeho zmysle začal konať. Zároveň požiadalo primátora, aby nevydal súhlasné stanovisko mesta na stavby v tomto území (to formálne nemôže, ale môže robiť obštrukciu a vydanie zdržovať. V Bratislave úplne bežné.)

V prvom kroku nie je potrebné nič zložité, len aby M.č. Petržalka zverejnila na Úradnej tabuli Oznámenie o začatí obstarávania územných plánov zón Jantárová 1 až 5, (na základe ktorého je potom možné hneď začať konanie o stavebnej uzávere v zmysle §39 Stavebného zákona).

Doslova dva „papiere.“ (oznámenie, mapka vymedezného územia):

Oznámenie o začatí obstarávania UPZ CMO - Severovýchod
Oznámenie o začatí obstarávania UPZ CMO - Severovýchod (zdroj: M.č. Staré mesto)

V prípade „UPZ Jantárová 2“ – to je územie o ktorom hovoríme, je to extrémne urgentné – ak chce M.č. Petržalka skutočne zastaviť hroziacu výstavbu.

Prešlo však už deväť dní a starosta Jano Hrčka nekoná. Je to mimoriadne divné, pretože pri stretnutí pred Zastupiteľstvom nevyjadril k petícii, ani postupu, žiadne výhrady a sľúbil, že po prijatí uznesenia bude konať. Starostovi sa nedá týždeň dovolať, neodpovedá na správy, zo sekretariátu prichádzajú negatívne odpovede.

Čo môžeme robiť?

Politici fungujú na verejný tlak. O rok sú voľby. Ak dostatočne veľa Petržalčanov dá starostovi a primátorovi najavo, že im na osude Ch. ramena veľmi záleží, budú konať.

Preto vytvorme verejný tlak

na starostu:

- aby by začal obstarávanie územných plánov zón Jantárová 1 až 5 (najmä Jantárová 2)
- a v druhom kroku hneď stavebné konanie o vyhlásení stavebnej uzávery

mail: starosta@petrzalka.sk
FB: https://www.facebook.com/jan.hrcka.98, https://www.facebook.com/bratislavapetrzalka

a primátora:

-  aby nepodpísal súhlasné stanovisko mesta (teda, aby sa s ním „neponáhľal,“)
a keď M.č. Petržalka požiada o súhlasné stanovisko mesta k stavebnej uzávere,
-   aby ho naopak, okamžite vydal.

mail: primator@bratislava.sk
FB: https://www.facebook.com/vallo.primator

Kto v Petržalskom zastupiteľstve ako hlasoval

Na záver, pomôcka k voľbám budúceho roku. Pozrite sa, kto z poslancov hlasoval v prospech zastavenia výstavby a kto nie:

Hlasovanie poslancov k petícii
Hlasovanie poslancov k petícii (zdroj: M.č. Petržalka)

Za hlasovali kluby PRE Petržalku a PRE Petržalku a Zmena zdola.

Proti Mladá Petržalka a Nezávislí a Team Vallo - s výnimkou p. Miroslava Šmída.

Ku ktorým pridávam aj Olivera Kríža, ktorý sa síce hlasovania nezúčastnil, ale v diskusii predtým tvrdo petíciu napadol a zastával sa developera a p. Sepešiho z Teamu Vallo, ktorý síce o návrhu tohto doplňovacieho návrhu nehlasoval, pri následnom hlasovaní o uznesení ako celku bol dokonca proti. Ako jediný.

Zvážte pri voľbách o rok.

.

Ak vás zaujíma budúce dianie v tejto téme a pripravovaná séria o doprave, lajknite si moju stránku: https://www.facebook.com/KuglaMartin

Martin Kugla

Martin Kugla

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  28x

O doprave, urbanizme a politike v Bratislave. Aktívny občan, člen iniciatívy Za efektívnu a ekologickú dopravu a združenia Naša Bratislava. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu