Bruselské banánové prekliatie

Zatiaľ čo „Banán“ z Mafstory prináša každý týždeň radosť milovníkom tohoto televízneho seriálu, „Bruselu“ zatiaľ banány veľa radosti nepriniesli.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)
Vzorový EÚ banán
Vzorový EÚ banán (zdroj: www.chiquita.com)

Pod „Bruselom“ mám teraz na mysli Európsku úniu. EÚ totižopäť prehralaspor na Svetovej obchodnej organizácii (World Trade Organisation – WTO)týkajúci sa preferovania dovozu banánov z krajín, ktoré sú bývalýmikolóniami niektorých členských krajín EÚ. Prvýkrát Európska únia prehrala takýto spor už v r. 2001, následne svojpreferenčný systém upravila, ale aj tento je podľa názoru WTO v rozpores pravidlami svetového obchodu, k rešpektovaniu ktorých sa zaviazalaaj EÚ.

 Podľa predchádzajúceho preferenčného systému mohli krajinyACP (Africa-Caribbean-Pacific), s ktorými má Európska únia podpísanézmluvy, doviesť do EÚ ročne 750 000 ton banánov bez toho, aby zaplatilidovozné clo, zatiaľ čo krajiny mimo režimu ACP platili po určitú kvótu clo75 EUR za tonu a nad túto kvótu dokonca až 680 EUR za tonu.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Od 1. januára 2006 EÚ na základe rozhodnutia WTO z roku2001 zmenila systém kvót a ciel a zaviedla jednotné clo vo výške 176EUR za tonu banánov dovážaných z krajín, ktoré nie sú súčasťou režimu ACP.Aj tento systém napadli na WTO niektoré krajiny Latinskej Ameriky, ktoré sa nacelkovom dovoze banánov na európsky trh podieľajú až štyrmi pätinami.

 Brusel má vôbec s banánmi problémy. Eurooptimisti si odeuroskeptikov musia často vypočuť ako jeden z argumentov prílišnejprebyrokratizovanosti súčasnej podoby Európskej únie citáciu z dokumentu „NariadenieKomisie (ES) č. 2257/94zo 16. septembra 1994, ktorým sa ustanovuje norma kvality prebanány“ v ktorom sa okrem iného dočítame.

Skryť Vypnúť reklamu

„Vo všetkých triedach, s ohľadom na špeciálne ustanovenia prejednotlivé triedy a povolené odchýlky, banány

musia byť:

- ....

- bez deformácií alebo abnormálneho zakrivenia jednotlivých plodov,

- ....“

 (Definíciu, čo je to abnormálne zakrivenie, som zatiaľv žiadnej európskej právnej norme nenašiel, ale asi je to tým, že som saešte neprelúskal cez tých niekoľko desiatok tisíc EÚ noriem, ktoré Brusel zatie roky vyprodukoval.)

a ďalej

„Najmenšia dĺžka plodu je 14 cm a najmenšia hrúbka plodu je 27 mm.

Ako výnimka z posledného odseku sa banány, dorábané v oblasti Madeiry,Azorských ostrovov, Algarve, Kréty a Lakónie, ktoré sú menšie ako 14 cm vdĺžke, môžu predávať v spoločenstve, ale musia byť klasifikované v II.triede.“

Skryť Vypnúť reklamu

 (Prečo sa nesmú dovážať banány kratšie ako 14 cm som sazatiaľ tiež nikde nedozvedel, obzvlášť ak Nariadenie Európskej komisiepripúšťa, že banány z Madeiry, Azorských ostrovov, Algarve, Kréty a Lakónie súoukej, aj keď majú iba 14 mm.)

 Takže, v konečnom dôsledku, nezodpovedaná otázka je, čivýsledkom rozhodnutia WTO bude úplné odstránenie ciel zo strany EÚ a tedalacnejšie banány na európskom (a aj slovenskom) trhu, alebo nás bruselskíúradníci prekvapia nejakou novou „vylepšenou“ formou preferovania bývalýchkolónií niektorých európskych krajín. A potom že kolonializmus skončilv 60-tych rokoch minulého storočia....

Ivan Kuhn

Ivan Kuhn

Bloger 
  • Počet článkov:  88
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vyštudovaný politológ, bývalý zahranično-politický redaktor Denníka SME, v súčasnosti SZČO, konzultant v oblasti eurofondov, analytik Konzervatívneho inštitútu M.R.Štefánika, poslanec Mestského zastupiteľstva v Rožňave, podpredseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS), otec štyroch detí. Zoznam autorových rubrík:  PolitikaEurofondyEurobarometerSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu