
V roku 1950 vtrhla do Tibetu armáda Čínskej ľudovejrepubliky. Neviem, čo dodnes učia tibetské deti v školách o týchtoudalostiach, ale pravdepodobne to bude niečo na spôsob „internacionálnej pomoci“.
V uplynulé dni v Tibete obyvatelia demonštrovaliproti okupácii svojej krajiny. Čína sa s nimi vyrovnala po boľševicky.Poslala proti nim armádu. Presný počet mŕtvych, ktorý si vyžiadal tento zásah,sa zrejme nikdy nedozvieme – komunisti si dávajú dosť záležať na ututlávaníinformácií. S tým máme aj v našej krajine svoje skúsenosti.
Koniec-koncov, nie je podstatné, či obetí boli stovky, akoinformoval tibetský exilový parlament alebo „iba“ desiatky, ako informovalizdroje z okolia dalajlámu. Podstatné je, že Tibet je okupovaný cudzoukrajinou, v ktorej navyše panuje komunistická diktatúra a tento režimje nastolený aj v Tibete. A podstatné je tiež to, že komunistickýrežim rieši právo občanov na zhromažďovanie a slobodu prejavu guľkami.V Tibete alebo v Pekingu na námestí Tien-an-men.
Žijeme v krajine, ktorá má svoje, ešte nie úplnezabudnuté, skúsenosti s okupáciou a potláčaním ľudskýchi občianskych práv. Pamätám si, ako ma za socíku pri počúvaní SlobodnejEurópy potešila informácia, že niekde v demokratickom svete pred ambasádouČeskoslovenskej socialistickej republiky protestovali nejakí občania (nielenčeskoslovenskí emigranti). Bolo povzbudivé počuť, že niekde v demokratickejcudzine sú obyčajní ľudia, ktorým nie je jedno, že iní ľudia v nejakomČeskoslovensku žijú v komunistickej diktatúre, ktorá potláča ich základnépráva a slobody.
Dnes, t.j. 18. marca 2008 o 17:00 organizuje skupinapolitických strán a mimovládnych organizácií pokojný „Protest protinásilnostiam v Tibete a za dodržiavanie ľudských práv v Číne“ predveľvyslanectvom Čínskej ľudovej republiky v Bratislave. Nemáme ambíciuusporiadať masovú mnohotisícovú demonštráciu. Ale dúfame, že sa nájdu ľudia,ktorým nie je ukradnuté, čo sa deje v Tibete a prídu pokojne vyjadriťsvoj názor.