Dajú európske demokracie demokraticky svoj hlas diktátorovi?

Dnes sa v Madride začína dvojdňové zasadnutie Ministerskej rady OBSE. Jedným z bodov programu by malo byť aj už raz odložené hlasovanie o tom, ktorá krajina bude v roku 2009 predsedajúcou krajinou tejto organizácie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)
Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe
Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe 

 Od roku 1991, keďpozícia predsedníctva OBSE bola vytvorená, zastávali túto funkciu iba skutočnedemokratické krajiny. Dnes budú demokratické krajiny (pretože tie tvoriav OBSE väčšinu) rozhodovať o tom, či na túto pozíciu zvolia krajinu,ktorej vládca pripustí iba takú formu „demokracie“, „občianskych slobôd“a „ľudských práv“, ktorá neohrozí jeho pozíciu doživotného prezidenta s takmerneobmedzenými právomocami.

 Naozaj ma veľmizaujíma, ako sa ministri zahraničných vecí, ktorí sa zodpovedajú skutočnedemokraticky zvoleným poslancom svojich parlamentov zachovajú pri dileme„sloboda a demokracia“ vs. „dobré vzťahy s vládcom krajinys bohatými zásobami energetických surovín“. A najviac ma zaujíma, akosa zachová „môj“ minister zahraničných vecí. V tejto chvíli už môžem ibapasívne čakať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Pokuso ovplyvnenie rozhodnutia ministra prostredníctvom poslancov NR SRnevyšiel. Tých momentálne zaujíma predovšetkým situácia vo vládnej koalícii,takže mnohí sa nevenovali ani takej „drobnosti“ ako prerokovávanie zákonao štátnom rozpočte. Poslaneckélavice boli včera značne preriedené. Kto by sa už v takej situáciizaoberal nejakou iniciatívou skupiny mimovládnych neziskových organizáciíprijať v parlamente Vyhlásenie Národnej radySlovenskej republiky k 15. zasadnutiu Ministerskej rady Organizácie prebezpečnosť a spoluprácu v Európe. Dokonca ani médiá nie. Takže mineostáva nič iné, len dúfať, že ministra Jána Kubiša ovplyvní aspoň jehovlastná súdnosť. A jeho kolegov, ministrov zahraničných vecídemokratických krajín, tiež.

Ivan Kuhn

Ivan Kuhn

Bloger 
  • Počet článkov:  88
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vyštudovaný politológ, bývalý zahranično-politický redaktor Denníka SME, v súčasnosti SZČO, konzultant v oblasti eurofondov, analytik Konzervatívneho inštitútu M.R.Štefánika, poslanec Mestského zastupiteľstva v Rožňave, podpredseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS), otec štyroch detí. Zoznam autorových rubrík:  PolitikaEurofondyEurobarometerSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu